Download Free Designs http://bigtheme.net/ Free Websites Templates
Başlangıç / Tanıtım / 1937’den Günümüze Toyota

1937’den Günümüze Toyota

Toyota, 1937 yılında Kiichiro Toyoda tarafından Japonya’nın Aichi kentinde kurulmuştur. 2008 yılından itibaren dünyanın en büyük otomobil üreticisi olan şirket, aynı zamanda finans, robotik ve biyoteknoloji anlamında hizmet vermektedir. Kurulduğundan bu yana geniş bir ağa yayılan ve yayılmaya devam eden şirket, aynı zamanda dünyanın ilk seri üretim hibrit aracı olan Prius’u ve pazara hazır ilk araç olan Toyota FCHV’yi üretmiştir.

Toyota hikayesi, Sakichi Toyoda’nın japonya’nın ilk otomatik dokuma tezgahını icat etmesiyle başlar. 1918 yılında Toyoda İplik ve Dokuma Şirketini kuran Sakichi, 1924 yılında oğlu Kiichiro’nun da yardımıyla ilk otomatik dokuma tezgahı olan icadını üretmeyi başarır. Dokuma tezgahının üretiminden iki yıl sonra Toyoda otomatik dokuma tezgahı fabrikasını kurar.

1920’lerde Avrupa ve Amerika’ya giden Kiichiro Toyoda, otomotiv sektöründen çok etkilenir ve dokuma tezgahının patentini satmasıyla eline geçen parayı değerlendirirerek 1933 yılında Toyoda Motor Corporation’ı kurar. Daha sonra 1937 yılının Ağustos ayında, şirketin otomotiv bölümü ayrılarak bağımsız bir şirket olur ve adı “Toyota Motor Co.” olarak değişir. İsminin “Toyoda”dan “Toyota”ya değişmesinin sebebi kurucunun aile hayatı ile iş hayatının ayrı olduğunun vurgulanması ve şirketin adının telafuzunun kolaylaştırılmak istenmesidir.

Pasifik Savaşı sırasında İmparatorluk Ordusu’nun isteğiyle kamyon üretimine ağırlık veren şirket, savaşın yol açtığı kıtlıklardan dolayı kamyonları çok basit tutmaya çalışmıştır. Kamyon üretimi, savaş sırasında Aichi şehrindeki Toyota fabrikalarının bombalanmasından kısa bir süre önce sona ermiştir.

Savaş bittikten sonra 1947 yılında şirket ilk ticari binek araç üretimini başlattı. Üretilen ilk model “SA” modeliydi. Daha sonra “Crown” modeli, 1957 yılında Amerika’ya ithal edilen ilk Japon arabası oldu. Aynı sene Amerika ‘da Toyota Motor Sales Inc. ve Brezilya’da Toyota do Brazil S.A. şirketleri kuruldu.

2010 yılında net gelirini yaklaşık 210 milyon Yen olarak açıklayan şirket, tüm dünyada otomotiv sektörünün en iyilerinden biri olarak bilinse de tekstil sektöründe de varlığını hala sürdürmektedir. Toyota aksesuar, otomotiv, telekomünikasyoni otomatik tezgah üretimi gibi bir çok sektörde hala varlığını sürdürmekte ve dünyanın en büyük şirketlerinden birisi olarak yer almaktadır.

Hakkında Volkan ŞABAHAT

İlginizi Çekebilir

En İyi Elektrikli Süpürge Seçenekleri

Evdeki hijyeni sağlamak aslında sanıldığı kadar zor değil. Her gün düzenli olarak uygulanabilecek birkaç ufak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.