Download Free Designs http://bigtheme.net/ Free Websites Templates
Başlangıç / İnternet / Autocomplete (Otomatik Tamamlama) Özelliği Google Tarafından Kaldırılıyor!

Autocomplete (Otomatik Tamamlama) Özelliği Google Tarafından Kaldırılıyor!

Günümüzün en büyük kar oranlarına sahip ve en büyük şirketlerinden biri olan Google, hemen herkesin çok beğenerek kullandığı bir arama motoru. Kullanım kolaylığının yanı sıra alışkanlıklara da hitap ettiği için kolay kolay vazgeçilemeyen bu arama motoru, autocomplete yani otomatik tamamlama özelliği ile de dikkat çekiyordu.

İnternet ortamında kullanılması için çok farklı noktalarda geliştirilen uygulamaları kendi bünyesinde birleştirebilmek amacıyla 80’den fazla API desteği sunan Google, bu API desteklerinden biri olan otomatik tamamlama sistemini de uzun süredir kullanıyordu.

google_o_ozelligini_sonlandiriyor_1438245783_1435-650x347

Bir kullanıcı arama motoruna bir metin yazmaya başladığında, ardından gelecek olan yazıyı tahmin ederek otomatik olarak tamamlama görevi bulunan autocomplete yani otomatik tamamlama uygulaması, Google tarafından kısıtlama getirilmeden uygulamalar içine entegre edilerek kullanılmaya devam ediyordu.

Ancak, otomatik tamamlama özelliğinin sadece arama motorlarında web arama sonuçlarını tamamlamak ve tahmin etmek için oluşturulduğunu, bundan başka herhangi bir şey için yarar sağlamadığını düşünen Google, bu uygulamayı sisteminden kaldırmaya karar verdi.

autocomplete-google

2015’in 10 Ağustos’undan sonra autocomplete ( otomatik tamamlama ) özelliğini sağlayan API erişimini kapatacağını kamuoyuna duyuran Google, kullanıcılarından nasıl bir tepki alacak bilmiyoruz. Özellikle de bu rahatlığa alışmış olan ve tam anlamıyla aklına gelmeyen şeyleri Google’ın bu özelliği sayesinde bulan insanlar için sıkıntı oluşturur mu bilemeyiz. 10 Ağustos’tan sonra kullanıcıların tepkilerinden bunu takip edebiliriz.

Hakkında Volkan ŞABAHAT

İlginizi Çekebilir

Google’dan Bedava İnternet

İnternet ve bilgisayar teknolojisi kesinlikle günümüzde en hızlı gelişen teknoloji konumunda bulunuyor.  Bu kadar hızlı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.