Download Free Designs http://bigtheme.net/ Free Websites Templates
Başlangıç / İnternet / Dns ve IP Nedir?

Dns ve IP Nedir?

İnternet kullanıcılarının karşılaştığı ve anlamakta bazen zorluklar yaşadığı konuların başında DNS ve IP konuları gelmektedir. Öncelikle şunu belirtmek gereklidir ki internet sitelerine girdiğimiz zaman adres çubuğuna yazdığımız www ile başlayan web sitesi adresi sadece görünürdeki bir adrestir. Adres yazıldığında, güncel DNS sunucuları vasıtasıyla o adrese ulaşım sağlayan IP adresi bulunur ve internete erişim sağlanır. Peki, bu nasıl olur bir göz atmak lazım.

Hosting hizmeti sunan pek çok firma vardır. Bu hizmet ile kişi ya da kuruluşlar kendi istedikleri isimlerden oluşan bir web adresi alabilmektedir. Bu adreslerin belli uzantıları olmaktadır. İsim sahibi ticari bir unvanla adres almışsa uzantısı com, eğitim kurumu ise edu şeklinde olan uzantılarla domain adı verilen bu web adresleri alınmış olmaktadır. DNS yani açık adıyla Domain Name Service hizmetine ise internet hizmetinin satın alındığı internet hizmet sağlayıcı vasıtasıyla ulaşılmaktadır.

Dns ve IP Nedir?
Dns ve IP Nedir?

Bu internet hizmet sağlayıcıları, abonelerine kendilerine ait bir IP adresi verirlerken kendi güncel DNS sunucularını da hizmete açmaktadır. Böylece geçerli bir IP adresi adres satırına yazıldığında, servis sağlayıcılarının sağladığı bir çeşit IP havuzuna ulaşılmakta ve erişim sağlanmaktadır. Kısaca örneklemek gerekirse www.volkankey.com şeklinde bir adres yazıldığında, DNS sunucusu hemen bu domain adının IP adresini bularak ilgili sayfaya erişimi sağlamaktadır.

Güncel DNS sunucularının olmaması durumunda internet erişimi engellenecektir. Böyle bir durumda ise el ile IP adresi girerek erişim sağlanabilmektedir.  Böyle bir durumda bilgisayarın işletim sistemine bağlı olarak menü farklılıkları olmuş olsa da Denetim Masası’ndan bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Denetim Masası > Ağ Bağlantıları > Kablosuz Ağ Bağlantısı (Ya da Yerel Ağ Bağlantısı) seçeneğinden 111.222.333.888 örneğindeki gibi IP adresinin elle yazılacağı bölüme ulaşılmış olmaktadır.

Hakkında Volkan ŞABAHAT

İlginizi Çekebilir

Google’dan Bedava İnternet

İnternet ve bilgisayar teknolojisi kesinlikle günümüzde en hızlı gelişen teknoloji konumunda bulunuyor.  Bu kadar hızlı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.