Download Free Designs http://bigtheme.net/ Free Websites Templates
Başlangıç / Eğitim / Google’da Anında İndeks Nasıl Alınır?

Google’da Anında İndeks Nasıl Alınır?

Özellikle web işi ile uğraşanların Google arama motorunda yeni girdikleri içeriklerin anında indekslenmesi için neler yaptığı ile ilgili bir bilgilendirme yazısı yazmaya karar verdim. Yani yeni içeriğinizin google arama sonuçlarında hemen gözükmesi için aşağıdaki yazımı okumanız yeterli olacaktır.

Google Arama Motoru siteleri sıralarken, bir çok parametre kullanır bu konuları SEO Nedir ve SEO İpuçları yazılarımda daha önce işlemiştim.

Peki Google bazı siteleri nasıl oluyor da saniyeler içinde dizinine eklerken, bazı siteler ise haftalar ya da günler sonra indkeslenir? Aslında bunun da bir çok parametresi var. Örneğin Google News ya da Yandex News sistemlerine kayıtlı haber sitesi iseniz Google bu tarz haber sitelerine öncelik tanır ve botlarını çok sık kullanır. Çünkü veri akışı yani yeni haber girişleri dakikada onlarca olabilir.

Aynı şekilde içeriği sürekli ve hızlı bir şekilde genişleyen diğer siteler de Google tarafından çok sevilir ve indekslenme süreleri haber siteleri kadar olmasa da gayet sıktır.

Ayrıca sohbet ve paylaşım ortamlarının olduğu Forum siteleri de hızlı indeks alabilen sitelerdir.

Peki haber siteniz yok ya da sürekli içerik girilmesi gerektirmeyen bir sektördesiniz. Ancak yeni yaptığınız değişiklikler ve haber ya da duyurularınızın Google da hemen indekslenmesi için ne yapabiliriz?

İşte burada yine Google’ın bir servisi olan Google Webmaster Tools u kullanacağız.

Google'da Anında İndeks Nasıl Alınır?
Google’da Anında İndeks Nasıl Alınır?

Gmail hesabınızın olduğunu varsayıyorum. Öncelikle bu aracı daha önce kullanmadıysanız Webmaster Tools ‘ a giriş yaptıktan sonra site ekleme bölümünden sitenizi yazıyorsunuz. Google bunu ispatlamanız için bir doğrulama istiyor.  Bu doğrulamada ister ana sayfanızın head kısmına bir kod yerleştirebiliyor isterseniz de bir html dosyasını ftpdeki kök dizine kopyalamanız (upload etmeniz) yeterli.

Google'da Anında İndeks Nasıl Alınır?
Google’da Anında İndeks Nasıl Alınır?

Siteniz doğrulandıktan sonra gelelim yeni içeriği Google dizinine indeksletmeye.

Google'da Anında İndeks Nasıl Alınır?
Google’da Anında İndeks Nasıl Alınır?

Site Kontrol Panelinde Tarama bölümünü genişletiyoruz. Aşağısında Google Gibi Getir linkine tıklıyoruz. Burada web sitenizin isminden sonra bir boşluk bulunur www.volkankey.com/ gibi bu yazıdan sonraki boşluğa yeni içeriğinizin linkini (site isminden sonraki ilk / karakterinden sonraki metin) kopyalayıp yapıştırıyoruz.

Google'da Anında İndeks Nasıl Alınır?
Google’da Anında İndeks Nasıl Alınır?

Getir düğmesine basıp bir kaç saniye bekledikten sonra aşağıdaki listede görünecek ve burada da Dizine Gönder düğmesine bastığınızda yeşil bir tick işareti görürseniz artık yeni içerik ya da yazınız Google Arama motorunda listelenebilir hale gelmiş demektir.

 

Hakkında Volkan ŞABAHAT

İlginizi Çekebilir

MEB Kavrama Testleri ile Sınavlara Hazırlık Yapın

Talim Terbiye Kurulu tarafından belirlenen kazanımlar 5,6,7,8,9,10,11,12. sınıflar düzeylerinde kazanım kavrama testleri olarak MEB tarafından yayımlandı. ...

8 Yorumlar

  1. Benim kuzenim bu blogu tavsiye etmişti. Böyle ayrıntılı bilgiler sunduğunuz için teşekkür ederim. Güzel ve tamamlayıcı bir makale olmuş.

  2. Birde sanırım bu işlemin aylık 10 adet gibi bir sınırı var. Onuda göz önünde bulundurmak lazım

  3. Seo işinde yeniyim faydalı paylaşımlarınız mevzut emeğinize sağlık benim gibi nice Seo işine yeni başlayan insanlara yararlı olacağına inanıyorum.

  4. Googlenin bir çok servisini kullanırım fakat webmaster toolsu 2 günde 1 genelde hep incelerim ne olmuş ne bitmiş diye faydalı bilgiler teşekkürler

  5. Kaliteli bir siteniz varsa Google botlar kendi indexliyor.Yani içerik geniş ve kalite olsun bunlar yapay uğraşlar değmez : )

  6. Bu seo işinden pek anlamasamda elimden geldiği kadarıyla bende bişiler yapmaya çalışıyorum

  7. Webmasters tools’da hemen link vererek google botlarını sitemize yollamak bizim açımızdan çok avantajlı, kişisel bloğu ele alırsak yazmış olduğumuz bir makaleyi yayınladığımızda indexlenmeden kopyalanarak başka bloglar da yayınlanmasını önleyebiliriz. Yazınız gerçekten çok başarılı teşekkür eder başarılarının devamını dilerim hocam.

  8. Google ın en çok kullandığım araçlarından biridir. Çokta faydasını görüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.