Download Free Designs http://bigtheme.net/ Free Websites Templates
Başlangıç / Tanıtım / Kamera Önü Oyunculuğun Çalışma Şartları ve Zorlukları

Kamera Önü Oyunculuğun Çalışma Şartları ve Zorlukları

21. yüzyılda her ülkede, her ailenin evine girmeyi başaran teknolojik cihazların en hızlı yayılanlarından bir tanesi de televizyon olmuştur. Bunun yanında endüstriyel bir yanı da bulunan yedinci sanat sinemanın günümüzdeki konumunu aldıktan sonra, her şehirde en az 1 tane olmak üzere açılan sinema salonlarını unutmamak gerekiyor. Milyonlarca izleyici için hazırlanan filmler, diziler, reklamlar ya da videolar dikkate alındığında ise oyuncu ihtiyacının ne denli olduğu ise tahmin edilebiliyor. Fakat oyunculuk merak uyandıran, eğlenceli olarak bilinen bir meslek olmasının yanında zorluklar da barındırıyor mu?

Oyunculuk yapmak, özellikle televizyon dizileri için çok zor. Çalışma saatleri ve şartları baz alındığında kamera önünde ve arkasında çalışanlar için gerçekten yorucu ve katlanılamaz gözüküyor. Çekimlerin 18 – 20 saat bile sürebildiği bilinirken bu şartlar altında çalışmanın eğlenceli olacağı düşüncesi kaybolmaya başlıyor.

Oyuncular – hatta bu konuya diğer sanatçıları da dahil edebiliriz – birlikte hareket etmede, haklarını aramada zorlanıyor ve hatta engelleniyor. Durum bu seviyede olunca da oyunculara ve kamera arkası çalışanlarına da şartlara boyun eğmekten ve çözüm beklemekten başka şansı kalmıyor. Bu şartlar sinema filmlerinde ise daha insaflı olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde hazırlanan televizyon dizileri ile ortalama bir sinema filminin süresinin aynı olduğunu düşünürsek, 4 – 5 haftada çekilen sinema filmlerinin çekim süresi bakımından televizyona göre daha normal zaman dilimleri barındırdığı görülebiliyor. Aynı zamanda yapım şirketlerinin ödemeleri gereğinden fazla geciktirdiği de hesaba katılırsa oyuncu olmak gerçekten sabır gerektiriyor.

Bu tarz çalışma saatleri düzelmedikçe oyuncuların özel hayatları için zaman ayırması olanaksız bir hal alıyor. Genç yıldızlardan örnek vermek gerekirse, oyuncu Yağmur Tanrısevsin’in okulu ile birlikte yürüttüğü oyunculuk çalışmaları bulunuyor. Herkes tarafından sevilen oyuncu için izleyicilerin karşısına çıkması daha da zorlaşıyor, bu da ne oyuncu için ne sevenleri için bir engel niteliği taşıyor. Genç yıldız gibi bir çok oyuncunun da bu dertten muzdarip olması çok olağan, bu nedenle de oyuncuların sendikalaşmaya çalışarak hakları ve zamanları için mücadele etmeye çalışması desteği hak ediyor.

Hakkında Volkan ŞABAHAT

İlginizi Çekebilir

En İyi Elektrikli Süpürge Seçenekleri

Evdeki hijyeni sağlamak aslında sanıldığı kadar zor değil. Her gün düzenli olarak uygulanabilecek birkaç ufak ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.