Download Free Designs http://bigtheme.net/ Free Websites Templates
Başlangıç / Yaşam / Karbonhidratların Fazlası Zararlıdır

Karbonhidratların Fazlası Zararlıdır

Karbonhidratlar çokça tüketti­ğimiz gıdalardır. Vücuda enerji sağlarlar ve fazla alındıklarında vücut tarafından yağa çevrilir ve yağ olarak depolanırlar. Her çeşit unlu mamul (ekmek, börek, pas­ta, kek ve saire), nişasta (patates ve ekmek), tatlılar, şekerlemeler, bal, çay şekeri (sakkaroz) ve süt şekeri (laktoz) en çok tüketilen karbonhidrat kaynağıdırlar.

Ayrıca, meyvelerle da belli oranda meyve şekeri şeklinde karbonhidrat alınır. Meyve suyu kan şekerinin çabuk yükselmesi­ne ve tekrar çabuk düşmesine se­bep olur. Bunun önüne geçmek için meyve suları kompleks kar­bonhidratlar veya proteinlerle bir­likte tüketilmelidirler.

Karbonhidratların Fazlası Zararlıdır
Karbonhidratların Fazlası Zararlıdır

Karbonhidratlar esansiyel gıda (amino asit, vitaminler ve esansiyel yağ asitleri) ihtiva etmezler. Bunun yerine, sadece enerji sağlarlar.

Karbonhidratların fazlası za­rarlıdır. Şişmanlığa sebep olur­lar. Çünkü fazla karbonhidratlar yağlara dönüşerek depo edilirler. Ayrıca, şeker hastalığı riskini ar­tırırlar.

Günümüzde çay şekeri tüketimi çok artmıştır. Bu da faydadan çok bazı sağlık problemlerine sebep olur. Bunların başında diş çürüme­leri gelir. Çay şekeri esansiyel gı­da ihtiva etmez. Sadece enerji sağlar ve diğer karbonhidratlara göre daha fazla kilo yapar.

Hakkında Volkan ŞABAHAT

İlginizi Çekebilir

Kuveyttürk Katılım Bankası Avantajları

Katılım bankası denilince herkesin aklına farklı sorular da beraberinde geliyor. Katılım bankası nedir sorusunun cevabı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.