Download Free Designs http://bigtheme.net/ Free Websites Templates
Başlangıç / Yaşam / Kinoa Nedir?

Kinoa Nedir?

Kinoa Nedir?
Kinoa Nedir?

Kinoa, yenilebilir tohumları için tarımı yapılan protein bakımından oldukça zengin bir bitki. Tahıllara özellikle de buğdaya çok benzer yönleri olsa da buğdaygillerden değildir, ıspanak ve pancar gibi bitkilere daha fazla benzemektedir.

Kinoa tarımına Bolivya, Peru, Ekvador ve Kolombiya’nın And Dağları üzerindeki yörelerinde 3.000 ila 4.000 yıl önce başlanmıştır. Ancak günümüzde astronot yiyeceği olarak da bilinir. Çünkü protein bakımından oldukça zengin bu bitki astronotların besin ihtiyacını karşılamak amacıyla da kullanıldı. Hatta 2013 yılı Birleşmiş Milletler tarafından Kinoa yılı olarak ilan edilmiştir.

Tahıllara kıyasla kinoanın besin değeri oldukça fazladır. Lizin adı verilen temel amino asitler ve bol miktarda kalsiyum, demir ve fosfor içerir. Kinoanın 100 gramında 372 kalori, 5,8 gram yağ, 69 gram karbonhidrat, 6 gram lif vardır. Yani bir çay fincanı kinoa bir orta boy hamburgerden daha fazla protein içermektedir. Bu nedenle insanların diyet listelerinde de yerini almıştır.

Kinoa Nedir?
Kinoa Nedir?

Dünyadaki olası bir tahıl sıkıntısı ve besin kıtlığında, diğer alternatifleri pirinç ve buğday gibi gübre ve su problemi olmayan, pirinçten iki kat daha fazla protein içeren ve her türlü toprağa uyum sağlayabilen kinoa alternatif ürün olarak düşünülmektedir.

Kinoa genellikle pirinç ile aynı şekilde pişirilir ve çok çeşitli yemeklerde kullanılır. Kinoa yaprakları, ıspanak gibi bir yapraklı sebze olarak da tüketilebilir, ancak bu şekilde satıldığı nadir görülür.

Kinoa Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

İçeriğinde bulunan süperoksit dismutaz enziminin yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır ve cildi yıpranmaya karşı korur. Ayrıca içeriğindeki lignin pek çok kanser türlerine karşı koruyucu etki göstermekte ve kalbi güçlendirmektedir. Adet sancısına, magnezyum eksikliğine, diyabete ve yüksek tansiyona da iyi geldiği biliniyor kinoanın.

Besleyici değeri yüksek olmasına rağmen kilo aldırmayan ve kolay hazmedilen bir besindir. Bebeklerden yaşlılara kadar her yaş grubundakilere uygun bir besindir. Yüksek protein içeriğiyle vejetaryen  için çok değerli bir alternatif besindir. Kinoanın protein yapısı buğdaydaki gibi gluten içermediği için çölyaklılar da rahatça tüketebilir. Tüm bu özellikleri sebebiyle kinoa dünyada tüketicilerin rağbet gösterdiği bir ürün haline gelmiştir.

Kinoa Nasıl Tüketilir?

Kinoa Nedir?
Kinoa Nedir?

Son derece hafif ve lezzetli olan kinoayı bulgurun ve pirincin kullanıldığı bütün yemeklerde kullanmak mümkün. Pilav yapabilir, çorbalara ilave edebilirsiniz. Garnitür olarak yemeklerede, haşladıktan sonra salatalarda kullanabilirsiniz. Sebze, et ve tavuk gibi yemeklere de çok yakışıyor. Ekmek, kek ve kurabiyelerde, pilavlarda ve dolma içlerinde de sıklıkla kullanabilirsiniz.

 

Hakkında Volkan ŞABAHAT

İlginizi Çekebilir

Elektronik Sigara Nedir? Neden Kullanılır?

Elektronik sistemi üzerinden çalışan elektronik sigara kullanımı sırasında oluşabilecek her türlü soruna karşı güvenlik sistemiyle ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.