Download Free Designs http://bigtheme.net/ Free Websites Templates
Başlangıç / Teknoloji / LED Tv mi? LCD Tv mi?

LED Tv mi? LCD Tv mi?

Televizyonlar değişmeye başladı ve artık evlerinde kimse eski tüplü (CRT – Cathode Ray Tube) televizyonlar istemiyor. Daha doğrusu arkaya doğru uzayıp giden kocaman ve ağır televizyonları artık  terkediyoruz.

İlk olarak plazma tv adıyla anılan ve ekran üzerinde yine hücrelere ışık yayarak görünütüyü oluşturan televizyonlar çıktı. Çok geçmeden LCD teknolojisi çıktı ve plazmaların eski popülerliği kalmadı. Ancak plazma tvlerin halen daha keskin ve akıcı bir görüntü sağladıklarını söylemek lazım. Ancak güç tüketimi ve ekran ömrü LCD tvlere göre çok az.

LED Tv mi LCD Tv mi
LED Tv mi LCD Tv mi

LCD tvler ise (Liquid Crystal Display) iki cam arasında bulunan sıvı kristallerin florasan ışığının gücüne göre renk değiştirerek görüntüyü oluşturması mantığı ile çalışmaktadır.

Daha sonra LED tvler piyasaya çıktı. LED tvler LCD lere göre çok daha ince ve hafif. Görüntü kalitesi fazla ve harcanan elektrik gücü LCD ye göre %40 daha az. Bu teknolojiyi artık dizüstü bilgisayarların ekranlarında da görebiliyoruz.

Şu anda bir televizyon alacaksanız elbette en tasarruflu ve en iyi görüntü vereni tercih etmelisiniz. Yani Led tvleri.

Bir de hangi büyüklükte televizyon olmalı sorusu aklınızdaysa, evinizin ve televizyon ile televizyonu izleyeceğiniz koltuk ya da oturma gurubunun ne kadar uzakta olduğuna bağlı olarak değişeceğini söylemeliyim. Fakat ideal bir izleme ortamında yani yaklaşık 3-4 mt mesafeden bakıyorsanız televizyon boyutu en az 40 inç olmalı. Ama farklı amaçlar için ya da zevkinize göre daha büyük ekranlar tercih edebilirsiniz.

3D ya da Smart Tv mi sorularına yanıtları daha sonra vereceğim.

Hakkında Volkan ŞABAHAT

İlginizi Çekebilir

Nintendo Switch Online Playstation Plus’a Rakip Oluyor

Günümüz dünyasında teknolojinin sürekli olarak gelişmesi ve ilerlemesi ile birlikte başta gerek eğlence amaçlı gerek ...

3 Yorumlar

  1. Kesinlikle tercihim LED tv den yana, hem daha uzun ömürlü hem de enerji tüketimi çok az.

  2. Led tv ler özellikle düşük enerji tüketimi ve görüntü halitesinin yüksekliği sebebiyle daha çok tercih ediliyor. Piyasada bulunan Samsung ve LG Led tvleri bizzat test ettim her ikisinden de memnunum.

  3. Led Tv benim 1. tercihim. Evimde Samsung Led Tv kullanıyorum ve çok memnunum LCD tv ler artık eskide kaldır benim düşüncem budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.