Download Free Designs http://bigtheme.net/ Free Websites Templates
Başlangıç / Eğitim / Öğretmenlerin Maaşı Aslında Ne Kadar?

Öğretmenlerin Maaşı Aslında Ne Kadar?

Yine bir Kasım ayı yaklaşıyor ve göreceksiniz, özellikle öğretmenler günü 24 Kasım gününe sayılı günler kala öğretmenler yaklaşık her hafta, hatta 3-4 günde bir zam alacaklar. Elbette işin gerçeği bu değil.

İşin gerçeği öğretmen bu sene, her zaman alması hak olan enflasyon farkını bile alamamış bir devlet çalışanları kesimi. Haklarında sadece öğretmenler günü methiyeler dizilen, özlü sözler, hadisler ve kıssadan hisseler paylaşılır anlatılır, her daim toplumda gerektiği ölçüde itibar göremediklerinden bahsedilir ve başlarının üstlerinde olduklarını dinleriz öğretmenlerin.

Öğretmenlerin Maaşı Aslında Ne Kadar?
Öğretmenlerin Maaşı Aslında Ne Kadar?

Yine öğretmenler gününe yakın maaş iyileştirmeleri, ikramiye haberleri gürle tüm medya özellikle de sanal alemde paylaşılır durur. Tabi bu da insanların gözlerine öyle bir sokulur ki sanırsınız öğretmen bir polis, bir asker ya da bir doktorun 2 katı maaş alıyor.

Zaten gazetede yayımlanan öğretmen maaşları evli, eşi çalışmayan ve 2 çocuk sahibi öğretmenlerin maaşlarıdır. Bekar bir öğretmenin maaşı yaklaşık 250 TL kadar daha azdır.

Aslında memurlar arasında son düzenlemelerden sonra en az maaşı alan kesim öğretmenlerdir. İşin gerçeği budur. Bir okulda hizmetli olarak çalışan bir memur yeni göreve başlayan bir öğretmenden daha fazla maaş alıyor.

Hakim ve savcılar 1100 küsür TL, akademisyenler %35 zam alırken, öğretmenler 3,5 u ancak görüyorlar.

Öğretmenler aslında paradan çok kaybettikleri itibarlarını geri almak istiyorlar. Eğitim sisteminde yapılan her değişiklikten en fazla etkilenen grup arasında olan öğretmenlere bu değişiklikler yapılırken hiç danışılıyor mu? Habire öğretmenlerin çalışma saatleri ve tatilleri gösterilerek yan gelip yattığımızı savunuyorlar bazıları. Peki bu öğretmen evinde yazılı kağıdı okumaz mı? Kendini geliştirmek için program yapmaz mı? Kitap okumaz mı?

Eğer öğretmenleri sosyal kültürel faaliyetlerden uzak tutarsanız öğrencilere ne verecek?

Mesela sınıf mevcudu 50-60 olan okulların mevcutları 20-30 lara düşürülmeden tablet dağıtımı yaparsanız ne olur? Ayranı yok içmeye şeklinde boşa harcanan zaman ve devlet kaynaklarınız olur.

Mesela yeni sistemde rehberlik saati yok e peki bu çocuklara rehberlik etmek için öğretmen kendi ders saatlerini mi kullanacak?

Yöneticilere rotasyon, öğretmenlere rotasyon diyerek hala çalışanlar üzerinde baskılar kuruluyor. Ama 1-8. sınıf arasındaki çocuklar 2 rakamı bile düzgün toplayamasalar bile sınıfı öyle ya da böyle geçiriliyorlar.

Aslında daha çok yazacak şey var ama; bu öğretmenler gününde öğretmenleri anlayıp onların yanında olmanız ve desteklemeniz en büyük hediyeleridir.

Hakkında Volkan ŞABAHAT

İlginizi Çekebilir

MEB Kavrama Testleri ile Sınavlara Hazırlık Yapın

Talim Terbiye Kurulu tarafından belirlenen kazanımlar 5,6,7,8,9,10,11,12. sınıflar düzeylerinde kazanım kavrama testleri olarak MEB tarafından yayımlandı. ...

8 Yorumlar

  1. haşhaşlı revani

    Öğretmen olmasan ne yapacaksın tamam maaşı beklenildiği gibi değil ama en azından akmasa da damlıyor

  2. müdür vb gibi yüksek mevkilerin maaşları 3000 tl yi buluyor diye biliyorum ama diğerleri düşük bildiğim kadarıyla

  3. öğretmen maaşları polis maaşları kadar iyi olmalı bence

  4. Öğretmenlerin maaşı yerine gündemde askeri ücret olmalı. Geçenlerde haberlerde izleyen vardır belki 1999 yılından sonra sigortası asgari ücretten ödenenler 350 TL emeklı maaşı alacak diyorlardı.

  5. Bu zamanda gençler bile öğretmenliği son çare olarak görüyorlar. Öğretmenliğe yeterli özen ve saygıyı göstermiyorlar.

  6. Bu devirde öğretmen olup atanan şükrediyor. Maaşının azlığı çokluğu tartışması daha çok arka planda kalıyor. O yüzden artık aza kanaaat ediyoruz.

  7. öğretmenlerin maaşı heralde gündemdeki yerini korumaya sürekli olarak devam edecek ve yerini hiç kaybetmeyecek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.