Teknoloji Bağımlılığı

0
47 görüntülenme

Aslında pek çok alanda işimizi kolaylaştıran teknoloji, Bilinçsizce kullanıldığı takdirde çok büyük felaketlere yol açabiliyor. Basitçe tanımına değinmek gerekirse teknoloji bağımlılığı, teknolojik aletlerin aşırı bir şekilde kullanımıdır. Çoğunlukla genç kesimde görülen bu bağımlılık hem fiziki olarak hem de ruhsal açıdan vücudumuzu etkilemekte.

Peki neden bir insan teknolojiye bağımlı olur? Niçin zamanının tamamını harcar hiç düşündünüz mü? Aslında bunun pek çok nedeni olabilir. Teknoloji bağımlılığının En belirgin nitelikte nedenleri arasında görülen maddeler şu şekildedir:

  • Sosyal ilişkileri kötü olma
  • Ailevi problem yaşama
  • İçine kapanıklık durumunda olması
  • Sanal alemde kendini daha özgür hissetmesi
  • Eğlenceli ve keyfi bir ortam oluşturması

Bahsettiğimiz bu durumlara sahip insanlarda teknoloji bağımlılığı adeta kaçınılmaz hale geliyor.

Teknoloji Bağımlılığının Belirtileri

Teknoloji bağımlılığı her zaman çok belirgin belirtilere sahip olmaz. Aynı zamanda her insanda aynı özellikleri göstermeyebilir. Belki de siz farkında olmadan bağımlı olabilir, hayatınızda istem dışı olumsuzluklar yaşayabilirsiniz. Aşağıda verdiğimiz maddeleri inceleyip teknoloji bağımlısı olup olmadığınızı gözden geçirebilirsiniz.

  • Ayırdığınız vakitten fazlasını harcamak
  • Yemek, ders ya da randevularınızdan taviz vermek
  • Telefondan ya da bilgisayardan uzak kalınca gergin olmak
  • Bilgisayar başında fazla harcadığınız zamanlar için suçluluk duymamak
  • Kullandığınız teknolojik aleti gününüzün odak eşyası yapmak

Günümüzde her dört kişiden birinin teknoloji bağımlısı olduğu bilinmektedir. Uzmanlara göre Her yaş grubunda görülebilen bu bağımlılık genelde 12-18 yaş aralığında ergenlik dönemindeki gençlerde zirvede. Ayrıca teknoloji bağımlısı erkek nüfusunun kadın nüfusuna oranla 3-4 kat daha fazla olduğu biliniyor.

 

Teknoloji Bağımlılığın Zararları

Teknoloji bağımlılığı eğer kontrol altına alınmaz ise dönüşü olmayan fiziki ve ruhsal problemlere yol açabilir. Daha çok erkeklerde görülen bu bağımlılık fiziki olarak Boyun bölgesinde ağrılara, Göz kızarıklığına veya fazla oturmaktan kaynaklanan duruş bozukluğuna yol açabiliyor. Bir diğer açıdan ise eğitim hayatında düşüşlere, bireyin kendi içinde ve ailesi ile sorunlara, yemek ve uyku problemlerine neden oluyor.

Ruhsal manada ise kişinin gerçek dünyadan kopup sanal dünyayı baz alarak yaşaması, Dikkat dağınıklığı, sosyal ilişki sorunları, yalan alışkanlığı ve stres gibi sorunlar yaratabiliyor. Fakat kişilerde görülen en büyük ruhsal bozukluk içine kapanıklık oluyor. Yapılan deneylerde içine kapanık insanların normal insanlardan daha önce öldüğü gözlemlenmiştir.

 

Teknoloji Bağımlılığını Engellemede 4 Yöntem

Öncelikle yukarıda vermiş olduğumuz belirtilere göz atın. Kendinizin bir teknoloji bağımlısı olup olmadığınızı belirleyin. Eğer bahsettiğimiz bulgulardan birkaçına sahipseniz teknoloji bağımlısısınızdır. Bu noktadan sonra size sunacağımız aşağıdaki adımları planlı ve düzenli bir şekilde uygulamaya çalışırsanız bu bağımlılığın zararlarını en alt noktaya indirebilir veya bu bağımlılığın üstesinden gelebilirsiniz.

 

Yavaş Yavaş Azaltmayı Deneyin

Teknoloji bağımlısıysanız bunu düzeltmek biraz vakit alabilir. Bu uzun ve meşakkatli maratonda bilmeniz ve asla unutmamanız gereken tek şey sabır olacaktır. Bahsettiğimiz bu maddede ise bir bıçak kesiği gibi ani hamle yapmak yerine sakin ve yavaş adımlarla ilerlemelisiniz. Örnek verecek olursak eğer her gün belirli saatlerde kullandığınız telefonunuzu veya bilgisayarı yarım saat daha erken bırakın. İkinci gün bu sayıyı 45 dakikaya yükseltin. Ta ki istediğiniz veriye gelene kadar bu şekilde devam edin.

Hatırlatmakta fayda var. Bilgisayar, Tablet veya telefonunuzdan ayırdığınız zamanı boş değerlendirmemelisiniz. Bu, bağımlılığınızı daha da hararetlendirebilir ve ilerlemiş olduğunuz konumu alt üst edebilir. Buna binaen Teknolojik aletlerden arttırdığınız zamanlarda kitap okuyabilir, spor yapabilir, yazı yazabilir veya herhangi bir hobi edinebilirsiniz.

 

Kendinizi Keşfedin

Eğer bir Teknoloji bağımlısıysanız kendinize yeteri kadar vakit ayıramıyorsunuz demektir. Sadece bir gün kendinize vakit ayırın ve resim yapmayı, yemek yapmayı, kitap okumayı veya daha sayamadığımız pek çok aktiviteyi yapmayı deneyin. Kısaca bu sayede ne tür şeylerden hoşlandığınızı göreceksiniz.

Zaman geçtikçe hoşunuza giden bu aktiviteleri yapmak isteyeceksiniz. İstemsiz olarak bilgisayar, telefon veya tabletinizden harcadığınız zamanı kısa tutup bu tür bahsettiğimiz aktiviteler için zaman yarattığınızı fark edeceksiniz. Bu sayede teknoloji bağımlılığını biraz da olsa uzaklaştıracaksınız.

 

Sosyal Çevrenizi Gözden Geçirin

Her insanın hata yapabileceği gibi siz de bazı konularda hata yapmış olabilirsiniz. Eğer kendinize uygun bir çevre seçememişseniz bu sizi teknoloji bağımlılığına itmiş olabilir. Bu noktada yapabileceğiniz şey çevrenizdeki insanların size uygun insanlar olup olmadığını düşünüp tartmalısınız. Eğer bu hayali tartıdan olumsuz sonuçlar çıkıyor ise kendinize daha uygun arkadaşlıklar kurmalısınız.

 

Yardım Almayı Deneyin

Sonu çok büyük kayıplara yol açabilen teknoloji bağımlılığı hakkında verdiğimiz tüyoların sonuncusuna geldik. Eğer bahsettiğimiz şeyleri uyguladıysanız ve tek bir şey bile değişmediyse durum ilerlemiş gibi görünüyor. Fakat hemen karamsarlığa kapılmayın ve ilk maddemizde bahsettiğimiz gibi sabırlı olmanız gerektiğini hatırlayın çünkü yolumuz henüz bitmedi. Günümüzde artık hastalık olarak kabul edilen bu bağımlılık için tıbbi yardım alabilirsiniz. Bu konu hakkında uzman olan bireylerle görüşmek en etkili adımlardan birisidir.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.