Download Free Designs http://bigtheme.net/ Free Websites Templates
Başlangıç / Teknoloji / Telefon Numaralarınız Ortalıkta Dolaşıyor

Telefon Numaralarınız Ortalıkta Dolaşıyor

Cep telefonunuzun adınızla birlikte internette herkese açık olarak sergilendiğini bilseydiniz ne yapardınız? Evet yanlış duymadınız bir çoğunuzun telefon numarası, adı, soyadı internette dolaşıyor. Özellikle akıllı telefonlara yüklenen bazı casus uygulamalar rehberdeki kayıtları kendi sunucularına göndererek kayıt altına almış. Bunlardan en popüleri ise CIA (Caller Identification App). Bu programı siz de telefonunuza yüklediyseniz risk altındasınız demektir.

Eğer telefon numaranız kopyalanmış mı diye öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki linkten kontrol edebilirsiniz.

Telefon Numarası Kontrol

Telefon numaranız adınız soyadınız ile birlikte çıkıyorsa bu yazılım için yine aşağıdaki adresten kaydınızın silinmesini talep edebiliyorsunuz.

Numaranızı Silin

Tabi tek suçlu bu program da olmayabilir. Ama sizlere önerim akıllı telefonlarınıza uygulama yüklerken istedikleri izinleri özenle kontrol etmeniz. Mesela bir oyun uygulamasının neden rehberinize erişim için yetki istediğini sorgulayın. Elbette kabul edip etmemek tercihi size kalmış.

Bunlar dışında facebook, whatsapp, tic toc, line gibi akıllı telefon yazılımlarının da telefon numaralarımızı hatta rehberimizdeki tüm kayıtları görebildiğini de unutmayalım. Yani bu firmalar ilerde bu bilgileri nasıl kullanacak belirsiz.

 

Hakkında Volkan ŞABAHAT

İlginizi Çekebilir

Nintendo Switch Online Playstation Plus’a Rakip Oluyor

Günümüz dünyasında teknolojinin sürekli olarak gelişmesi ve ilerlemesi ile birlikte başta gerek eğlence amaçlı gerek ...

Bir yorum

  1. Hocam sagolun hakikaten numaram ortalıkta geziyormuş. Bahsedilen programı ben hiç yüklemedim. Eski görev yerimden birinin rehberinden yüklendi sanirim. Soyadım kısmında eski görev yerim yazıyordu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.