Yatak Örtüsü Kumaş ve Modelleri

0
2.568 görüntülenme

Her evin olmazsa olmazı yatak örtüleri birçok tarz ve modelde karşımıza çıkmaktadır. Yatak örtüsü modelleri arasından günlük kullanım için en uygun olanları çabuk yıkanabilen kumaşlardan hazırlanmış olanlarıdır. Özel günler için ise saten, ipekli kumaşlardan veya tüllü süslemeler yapılmış yatak örtüsü modellerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Hazır yatak örtülerinin yanında el emeği olan örtüler de halen yapılmaktadır. Bu örtülerin el emeği olması, fiyatlarının da belirlenememesini ve değerinin artmasını beraberinde getirmektedir.

Yatak örtüsü yapımında neredeyse tüm kumaşların kullanılması mümkündür. Önemli olan nasıl bir tasarım yapılmak ve görünüm oluşturulmak istenildiğidir. Bunun için ise; kumaşın kullanım alanının belirlenmesi ve bu doğrultuda en uygun işleme şekillerinin seçilmesi gerekmektedir.

Günümüzde sıklıkla karşılaştığımız yatak örtüsü modelleri; kanaviçe yatak örtüsü, beyaz iş yatak örtüsü, tel kırma yatak örtüsü, Maraş işi yatak örtüsü, dantel yatak örtüsü, kurdele nakışı yatak örtüsü, kırkyama yatak örtüsü ve sanayi tipi yatak örtüsüdür.

Günümüzde en sık karşılaştığımız yatak örtüsü modelleri içerisinden ilki kanaviçe yatak örtüsüdür. Kanaviçe işlemesinin yapılışı oldukça eski zamanlara dayanmaktadır. Pratik ve kolay yapımının yanında canlı ve gösterişli bir görünüm oluşturma sayesinde uzun yıllardır popülerliğini hiç kaybetmeyen kanaviçe yatak örtüleri, ismini yapıldığı kumaştan yani kanavadan alır. Kanava öncelerinde ipek ve yünden yapılırken, günümüzde uygun fiyatlı ve kullanışlı olduğu için pamuk ipliklerinden yapılmaktadır. Yatak örtüsü modelleri içerisinden en çok rastladıklarımızdan bir diğeri ise kurdele nakışı yatak örtüsüdür. Bu örtü modeli son zamanlarda fazlasıyla popüler olarak yoğun ilgi görmektedir. El emeği olan bu modellere ipek ya da organze kurdelelerle yapılan renk renk çiçek motifleri adapte edilmektedir. İğnenin geçtiği her zemine uygulanabilen bu motifler, örtüleri zenginleştirmektedirler. Her biri eşsiz bir görünüme sahip olan bu örtü modelleri, kurdele nakışı ile elde edilen menekşe, lale, gelincik gibi çiçeklerle doğayı adeta yataklarımıza serme şansı sunuyor. Bu nakış sadece yatak örtülerinde değil yaşam alanlarınızda örtü kullanmak istediğiniz her yerde kullanabilmeniz için farklı desenlerde ve ebatlarda tasarlanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.