Ana Sayfa Blog

Ayak Siğili Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

0

Hani derler ya başına gelmeden anlayamazsın diye. Aynen öyle biz de ayak siğiliyle oğlumun ayak tabanındaki 2 tane nasıra benzeyen şişkinlik ile tanıştık.

Bir kaç hafta sonra oğlum yürürken ve koşarken ağrı hissetmeye başlayınca doktorun yolunu tuttuk. Şunu söylemeliyim ki mutlaka tedavi için bir cildiye doktoruna mutlaka görünün.

Bu virüs genellikle başkalarına ait havlu,terlik, ayakkabı kullanımı ya da havuz gibi nemli ortamlardan bulaşabiliyormuş.

Bu siğiller bir virüs sebebiyle vücutta özellikle de ayak tabanı ve ellerde yer edebiliyorlar. Ellerdeki siğiller üzerine baskı uygulanmadığı için oje gibi sürülen ve içinde Salisilik asit bulunan Verrutol denen bir ilaçla rahatlıkla alt edilebiliyor.

Ancak ayak tabanında ise üzerine sürekli bir ağırlık bindiğinden virüs giderek ayak tabanı içine gömülüyor ve tedavisi çok daha uzun sürebiliyor. İlaç tedavisi dışında bir de yakma yöntemi ile bu virüs alt edilebiliyor ancak bir kaç video izledikten sonra vazgeçtim.

Örnek;

Aslında en kısa ve etkili yöntem ama bu esnada lokal anestezi yapılıp yakma işlemi yapıldıktan sonra 1-2 gün istirahat gerektirebilir diye düşünerek ilaç tedavisine karar verdik.

İlaç tedavisinde Verrutol dışında doktorun özel bir karışımı daha vardı, sonrasında öğrendim ki burayı yumuşatmak için kullanılan bu karışım sadece vazelin ve aspirin parçaları. Tedavi geceleri bu karışım, gündüz de Verrutol veya içinde Salisilik asit bulunan diğer ilaçlar şeklinde devam edebiliyor. Yaklaşık 1 ay boyunca ısrarlı bir şekilde bu ilaçları kullanıp (arada ölü dokuları törpülemek ya da makas ile kesmek/koparmak gerekebiliyor) sonuca ulaşabildik.

Tedavinin iyiye gidip gitmediğinide buradaki siğil köklerinin kararmasından anlayabiliyorsunuz. Bu siyah/kahverengi kökleri de törpüleyip sıyırırsanız daha iyi olur.

Yani uzun süren tedavi yöntemi de bu. Bu siğilin olduğu yere nasır bandı koyup yumuşatmak da bir diğer yöntem deniyor ancak ben doktorun talimatları dışına çıkmak istemediğimden uygulamadım.

Bu sorun ile karşılaştıysanız kısa zamanda sağlığınıza kavuşmanız dileği ile, umarım yaşadığım tecrübeler bir nebze size de rehberlik etmiştir.

Sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

Flash Oyunları Nasıl Oynayabilirim (2021)

0

Biliyorsunuz emektar Adobe Flash Player artık internet tarayıcıları tarafından desteklenmiyor. Yani eskiden oynadığınız oyunları internet tarayıcısı yani (Google, Firefox, Opera, Safari) üzerinden oynayamıyorsunuz. HTML 5 e geçildikten sonra Adobe Flash Player da artık tarih sayfalarında kaldı.

Peki elinizde bu flash dosyalarından var ve oynamak istiyorsunuz. Neler yapmanız gerekli?

Öncelikle şunu bilmelisiniz Flash Oyunlar ın uzantısı .swf dir. Bir web sayfasından .swf uzantılı bir dosyayı bilgisayarınıza indirdikten sonra rahatlıkla oynayabilirsiniz.

Örneğin bu sitede de bulunan “Dünyanın En Zor Oyunu” da swf uzantılı bir dosyası.

Bu dosyayı bilgisayarınıza indirmek için. F12 ye basarak web sayfası kaynak kodlarında .swf arayıp bulun.

Aradığınız bu olmalı…

https://www.volkankey.com/wp-content/uploads/zoroyun.swf

Sağ tuş ile kaynağı göster diyerek de açabilirsiniz kaynak kodları.

Buradan .swf dosyası adresini kopyalayın ve yeni sekmeye yapıştırıp enter a bastığınızda dosyayı indirme seçeneği gelecektir. Dosyayı indirdiniz.

Şimdi hangi program ile bu swf dosyasını açabilirsiniz.

Adobe nin eski bir yazılımı sayesinde.

https://www.adobe.com/support/flashplayer/debug_downloads.html

Adresine gidin ve işaretlediğim Content Debugger programını indirin.

Bu dosyayı çalıştırdıktan sonra açıp Gözat diyerek az önce indirdiğiniz swf dosyasını (flash oyunu) açıp oynayabilirsiniz.

Herkese iyi oyunlar ve eğlenceler…

Excel’de Yinelenen Değerleri Bulma

0

Excel’ de çok basit yöntemle uzun bir liste içindeki yinelenen değerleri bulabilirsiniz. Örneğin yüzlerce isim soyisim bilginiz var ve bu ad soyad bilgilerinden mükerrer (birden fazla girilmiş) olanları bulup silmek istiyorsunuz. Ya da Google Forms üzerinden bir form yaptınız ama bu formu dolduran kişiler birden fazla kez formu doldurdular ve size 1 tanesi yeterli diğerlerini elemek istiyorsunuz. Bunu yapmak Excel’de çok kolay.

Excel’de yinelenen değerleri vurgulamak için Koşullu Biçimlendirme aracını kullanabiliriz.

Örneğin aşağıdaki listede yinelenen Okul Numarası ve buna bağlı satırları görebiliyoruz. Bundan sonra artık yinelenen değerler ile ne yapmak isterseniz (genelde silinmek için olabilir) yapabilirsiniz.

Bunu yapmak için yinelenen değerleri vurgulamak istediğiniz sütunu seçili hale getirin ve Giriş sekmesindeki Koşullu Biçimlendirme bölümüne gelin.

Buradan Hücre Kurallarını Vurgula ve açılan listeden de Yinelenen Değerleri seçin. Sonrasında yinelenen değerlerin nasıl görünmesiyle ilgili küçük bir pencere açılacak buradan da istediğimiz vurgu rengini ayarlayıp tamam diyoruz.

İşte bundan sonrası size kalmış. Farklı renklerde vurgulanan satırlardan 1 tanesini silerek mükerrer olan yani kendini tekrar eden satırları azaltabilirsiniz.

Balık Türüne Göre Doğru Olta Makinesi Seçimi

0

Balık tutmak; kimileri için huzur buldukları bir hobi, kimileri için ise profesyonel olarak ilgilendikleri özel bir alan. Her ne şekilde olursa olsun balık tutmaktan istediğiniz verimi ve zevki alabilmeniz için doğru oltayı seçmeniz gerekir. Çünkü tutacağınız balıkların türleri, alışkanlıkları, ağırlıkları gibi birçok etmen farklılık gösterir. Tüm bunlara uyumlu bir oltanızın olmaması elinizden birçok fırsatın kaçması demektir. Şimdi gelin balık tutma zevkini bir üst seviyeye çıkarırken sizi yarı yolda bırakmayacak olta makinesi çeşitlerine birlikte bakalım.

Olta Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balık tutmak dinlendirici bir hobi olsa da doğru bir ekipmanlarınız yoksa sizi gereksiz yoran bir etkinliğe dönüşebilir. Bu nedenle balık tutarken başarılı olmak ve bu aktiviteyi daha zevkli hale getirmek için en önemli detay, balıkçı malzemeleri seçiminde en az hatayı yapmaktır.

 • Balık oltası, oldukça fazla ürün çeşitliliğinin bulunduğu bir alandır. Farklı özellik ve modellerdeki balık oltaları arasından seçim yaparken ilk dikkat etmeniz gereken konular; oltayı nerede kullanacağınız ve hangi tür balık avlamak istediğiniz olmalıdır.
 • Balıkçılıkta en çok ilgi gören alan tuzlu su balıkçılığıdır. Tuzlu suda bulunan balıkların geneli çok büyük olmadığından kaldırma kapasitesi yüksek olan oltalar kullanmasanız da olur. Fakat oltanızın dayanıklılık seviyesinin yüksek olmasına özen göstermelisiniz.
 • Hangi tür balık avcılığı yapacağınız kritik bir öneme sahiptir. Örneğin, büyük ve ağır bir balık olan sazan tutmak istiyorsanız makine gücü fazla, kamışı dayanıklı bir olta seçmeniz gerekir.
 • Balıkçılığın temel malzemesi olan oltanın en önemli bölümü olta makinesi kısmıdır. Olta makinesi, kamışın takıldığı ana bölüm olduğundan aslında balık tutma performansınızı doğrudan etkiler. Bu nedenle seçim yaparken dikkat etmeniz gerekir.
 • Olta makinesinin performansını temel olarak etkileyen iki ana unsur bulunur; dişli sistemi ve sistemde kullanılan malzemeler. Eğer balıkçılığa yeni başlıyorsanız mahmuzlu dişliler başlangıç seviyesi için oldukça uygundur. Fakat daha profesyonel ve büyük balıklar yakalamak için olta istiyorsanız helezon dişliler daha dayanıklıdır ve yüksek ağırlıktaki balıkları yakalamak için idealdir.
 • Olta makinesinin devri, misina sarma hızını gösterir. Yani balık tutarken performansınızla doğrudan ilgilidir. Agresif ve hareketli balıklar için yüksek devirli makineleri tercih etmekte fayda vardır. Eğer tutacağınız balık daha sakin ve yemi iyice yutması gereken bir tür ise balığın oltaya gelmesi için düşük devirli makineler daha kullanışlı olur.
 • Son olarak olta makinesi seçimi yaparken bilya kalitesi ve sayısına dikkat etmeniz gerekir. Bilya sayısı balık tutma keyfini artıran bir unsur olmanın yanı sıra makinenize bakım yapmak için gerekli süreyi uzatır. Ayrıca yüksek bilya sayısı makinenin ömrünü de artırır.

Olta Makinesi İçin Öneriler

Olta makinesi seçimi yaparken dikkat etmeniz gerekenleri sıraladık. Balıkçı malzemeleri arasında oldukça önemli bir yeri olan olta makinesi seçiminden sonra uygun kamış, misina ve diğer ekipmanları seçerek balık tutmaya hazır hale gelebilirsiniz. Şimdi olta makinesi konusunda birkaç öneride bulunacağız.

Powerex LA 1000 12+1bb.

 

Göl, ırmak ve baraj gibi tatlı sularda balık avcılığı için oldukça ideal olan Powerex LA 1000 12+1bb.model olta, tuzlu sulardaki avlanmalar içinde uygundur. Yüksek çekim drag gücü sayesinde her türlü yemli dip avlarında kullanılabilir. Ayrıca kol yönü sağ ve sol el olanlara göre pratik şekilde değiştirilerek kullanılabilir.

Daiwa Strikeforce 4000 B

Surf ve spin tarzı balık avlarında kullanabileceğiniz Daiwa Strikeforce 4000 B, Abs Anti-Backlash sistemi sayesinde suni yemlerinizi daha uzun mesafelere ulaştırmanızı sağlar. Ayrıca dijital tasarım ürünü olan özel dişli yapısı, Digigear teknolojisi ile üretilmiştir.

Discovery DFT Ambitor 6000

 

 

Balık tutma keyfini bir üst seviyeye çıkaran Discovery DFT Ambitor 6000; suya karşı ekstra dayanıklı diskler, dijital balans ayarlı rotor, boşluk vermeyen anti-reverse rulman, geri sarmayı önleyici kalın atma teli ve alüminyum döküm tutma kolu özelliklerine sahiptir. Ayrıca yedek grafit kafa yanında gelmektedir.

Okuma Trio White 55 TW-55

 

Olta makineleri arasında en çok tercih edilen markalar arasında yer alan Okuma, Trio serisi ile sağlamlık ve performansı bir arada sunuyor. Masif tek parça kabartmalı alüminyum makine kabzası ve mil kolu gerektiğinde sağlamlık konusunda asla taviz vermez. Ağırlıktan tasarruf sağlayan hafif grafit yan diskler ise uzun süreli kullanımlarda size büyük avantaj sağlar.

Shimano Ultegra 2500

 

Balıkçılık ile yakından ilgilenenlerin çok iyi bildiği markalar arasında yer alan Shimano, Ultegra Serisi ile olta makinesinde yeniden seviye belirliyor. Bu yeni seri; inanılmaz dayanıklılık için bir Hagane Gear, daha fazla pürüzsüzlük ve verimlilik için X-Ship teknolojisi, mükemmel hat sarımı ve daha uzun döküm için Aero Wrap Osilasyonu ve ağır bir dönüş hissi olmadan su direnci için CoreProtect özellikleri ile donatıldı. Kısacası her durum ve koşula hızlı yanıt veren bu olta makinesi ile balık tutmak, bambaşka bir deneyim yaşamanızı sağlayacak.

Balık tutmak için ihtiyacınız olan tüm balıkçı malzemeleri ve olta makinesi modellerini ÇiçekSepeti’nde bulabilir, uygun fiyatlarla sipariş edebilirsiniz.

 

Uzaktan Eğitim – Teknoloji Bağımlılığı Arasındaki İlişki

0

Biliyorsunuz 2020 – 2021 yılları eğitim-öğretim açısından veliler, öğrenciler ve eğitimciler açısından hayli zor süreçler olarak tarihe düşülecek. Covid 19 salgını nedeniyle okullar kapandıktan sonra eğitim-öğretimi sürdürmek adına dersler internete, dolayısıyla tablet, telefon ve bilgisayarlara taşındı.

Normal zamanda yani salgından önce çocuklarımızı tablet ve telefondan uzak tutmaya çalışan veliler artık mecburi olarak teknolojik araçları çocuklarının önlerine sunmak zorunda kaldılar.

Peki uzaktan eğitim için saatlerce ekran karşısında kalan öğrenciler için, içinde bulunduğumuz süreçte, velilerin endişesi ne?

-Teknoloji Bağımlılığı

Çocuklar zaten sevdikleri bu cihazları tüm gün ellerinden düşürmeyeceklerini biliyorlar, kimisi sadece eğitim amaçlı, kimisi ise eğitim esnasında dahi oyun amaçlı kullanıyor olabilirler.

Veliler ne yapmalı?

Elbette çocuklarımıza bunun geçici bir süreç olduğunu, bu yüzden teknolojiyi ve cihazları yaşamlarını şekilllendiren bir araç değil, yararlanılması gereken bir araç olduğunu hatırlatmaktır. Tabi çocuklar bunu yaşayarak kavramalı, söylemlerimize hemen uymayacaklardır.

İşte bu noktada velilerin, çocuklarının internet ve bu cihazların kullanımınının sınırlandırılmasında kullanabilecekleri, yardımı dokunacak bazı yazılımlar, ipuçları ve nasıl kullanıldıkları:

İnternet Profilini Değiştirin

İnternet servis sağlayıcıları tarafından ücretsiz olarak sunulan ve internetteki zararlı içeriklerden sizi ve ailenizi büyük oranda koruyan alternatif bir internet erişimidir.

Ücretsizdir. Kolaydır, abonelik bir kısa mesaj(SMS) ile mümkündür ve program kurmaya gerek yoktur.

Güvenli İnternete Nasıl Başvurulur?

“Güvenli İnternet” e dört farklı yöntemle geçebilirsiniz:

 1. Servis sağlayıcınızın bayisine başvurarak
 2. Çağrı merkezine telefon ederek
 3. Online işlem merkezine müşteri numaranız ve şifresi ile giriş yaparak
 4. Kısa mesaj (SMS) atarak

Aynı yolla, istediğiniz zaman, ücretsiz olarak profilinizi değiştirebilir ya da hizmet almayı bırakabilirsiniz.İnternet servis sağlayıcılarının İnternet adresleri ve çağrı merkezi numaraları için tıklayınız.

 

Masaüstü İşletim Sistemleri İçin

Romaco Timeout

Windows 10 için bir serbest zaman kullanımı sınırlayıcı yazılımıdır. 6 modülden oluşur ve sizin ihtiyaçlarınız doğrultusunda ayarlanabilir.

Mevcut modül özellikleri

 • Günlük kota Sınırlayıcı – Günlük PC çalışma süresini sınırlar.
 • Oturum Zaman Sınırı – Bir kullanıcının PC başında ne kadar kalacağı ayarlanır.
 • Windows Erişimi – PC kullanabileceği zaman dilimlerini ayarlar
 • Site Blocker – Web sitelerini sınırlayabilirsiniz
 • Program Engelleyici – Çalıştırılmasını istemediğini programları belirle
 • Web Sayacı – web tarayıcısı kullanım zamanı ayarla

Mevcut modüllerin her erişilen ve sol üst köşe sekmeler yapılandırılabilir. Uygulamayı ilk kez başlatıldığında ana şifre belirlemenizi ister.

Şifre girildikten sonra, tüm seçenekler kullanılabilir hale gelir. sol alt köşesinde hızla zaman kullanım sayaçlarını sıfırlamak için düğmeler vardır. “Genel” sekmesi yukarıdaki resme bakın, şu anda aktif modülleri ve mevcut kullanım süresi sayaçları bir bakış vardır. Modüllerdeki zaman ayarına göre süre dolduğunda ekran kilitlenir.

Romaco Timeout indir

DigiParent

Üç seçeneği mevcuttur. Bu üç seçenekten ilk yukarıdaki resmin üzerine görülebilir. Burada PC kullanılabilecek saat, dakika ve saniye sayısını, zaman kullanım sınırı belirleyebilirsiniz. Bir sonraki adımda size zaman kullanım limiti kadar sonra otomatik olarak bilgisayarı kapatmak için DigiParent ayarlamak ve aynı zamanda zamanlayıcı durdurulamaz yapabilirsiniz.

Sayaç başladıktan sonra uygulama X düğmesi pasif duruma geçtiğinden kapatılamıyor. Görev Yöneticisinden kapatılmak istediğinde orada DigiParent dosyası görünmüyor. Basit ama oldukça kullanışlı..

DigiParent indir

 

PC Screen Watcher

PC Screen Watcher Romanco ile DigiParent arası bir şey. DigiParent kadar basit değil Romanco gibi gelişmiş değil. Adil olmak gerekirse Romanco e-posta yoluyla PC aktivite günlükleri göndermek gibi, bazı özelliklere sahip.

PC Screen Watcher kullanımı Outlook kural ayarlamak gibi örneğin Chrome web tarayıcısını 18:00 – 22:00 saatleri arasında kullanılsın süre dolduğunda kapatılsın gibi kurallar belirlemeniz gerekiyor. Ayrıca kullanıcıların kullandığı uygulamalar, klavye girişleri, ekran görüntüleri gibi bilgiler e-posta gönderebilir.

PC Screen Watcher indir

 

Mobil İşletim Sistemleri İçin (Tablet Telefon)

Family Link

Çocuğunuzun telefonuna yüklediğiniz uygulama üzerinden bir çok konuda kontrolü size geçiriyor. “Ebeveynler için Family Link” ve “Çocuklar ve gençler için Family Link” olmak üzere iki farklı uygulama mevcut.

İlkinin sizin telefonunuza, ikincisinin ise çocuğunuzun cihazına yüklenmesi gerekiyor. Kurulum için çocuğunuzun kullanımına özel bir Google hesabı açarak cihazında bu hesabı kullandırmalısınız, zira kurulumun başında ebeveynler ve çocuklarla bir aile grubu oluşturup yetkilendirme mekanizmasını bu şekilde işletiyorsunuz.

Kurulumlara önce sizin telefonunuzdan başlamanız, sonra çocuğunuzun telefonu ile devam etmenizde fayda var. Kurulum esnasında bazı doğrulama ihtiyaçları nedeniyle iki telefonun da elinizde olması gerekiyor.

1-2 dakika içerisinde tamamlayacağınız işlemlerden sonra artık şu kontrolleri sağlayabileceksiniz:

  • Günlük kullanım aktivitelerini görüntüleme
  • Cihaza gün bazında toplam kullanım süresi limiti belirleme
  • Gün bazında uykuda olma saati tanımlaması yapma
  • Uygulama bazında (oyunlar, youtube, tarayıcı vb) günlük kullanım süresi belirleme
  • Telefonu istediğiniz anda uzaktan kilitleme ve açma
  • Telefonu uzaktan çaldırma
  • Telefonun konumunu görüntüleme
  • Uygulama kurulumlarını PEGI yaş gruplarına göre yetkilendirme
  • Uygulama içi satın alımları yetkilendirme
 • Tarayıcıdan yapılan web gezintilerini filtreleme
 • Google aramalarını filtreleme

Ebeveynler için Family Link

Google Play Store:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.kids.familylink

Apple AppStore:

https://apps.apple.com/us/app/google-family-link-for-parents/id1150085200

Çocuklar ve gençler için Family Link

Google Play Store:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.apps.kids.familylinkhelper

 

Samsung Cihazlar için Kids Mode

Samsung bir cihazınız varsa Kids Mode da basit bir cihaz kısıtlama uygulamasıdır. Hem uygulamaları siz seçebiliyorsunuz hem de ne kadar süre kullanabileceğini ayarlayabiliyorsunuz.

Sadece Samsung cihazlarla çalışan uygulamayı Samsung Galaxy Store dan ücretsiz indirebilirsiniz.

Detaylı Bilgi:

https://www.samsung.com/tr/apps/samsung-kids/

 

Kaynaklar

https://www.guvenlinet.org.tr/guvenli-internet-hizmeti
http://muhendisbaba.com/2020/02/02/tablet-ve-telefon-kullanim-kisitlama-yontemi/
https://yeniwindows.com/bilgisayar-kullanim-sinirlayici-yazilimlari/

3D Yazıcıları Artık Evlerde Göreceğiz

0

Son tüketicilerin kullanımına yönelik üretilen 3D baskı teknolojileri de son dönemde optimum hız ve baskı kalitesi seviyesine geldi. Erişilebilir fiyat seviyesine gelmeleriyle de bundan sonra pek çok ev ve iş yerinde 3D yazıcıların kullanımı mümkün olacaktır. Önümüzdeki yıllarda oyuncaktan yedek parçaya kadar birçok ürün nihai tüketiciler tarafından 3D yazıcılar ile kolaylıkla üretilebilecek. Pek çok global firma da bundan sonra ürünlerinin modellerini online platformlarda gerek ücretli gerekse ücretsiz olarak paylaşıma açacaktır. İnsanın hayal edebildiği her şeyi üretebilmesine imkân sağlayan bu teknoloji yeni nesil eğitim sisteminin vazgeçilmez unsuru olarak hayatımıza girecek. Okullarda hızlıca yayılan robotik kodlama dersleri ile gençler bu teknoloji ile tanıştırılmaya başlandı. 3d yazıcı teknolojisi artık her okulda her evde karşımıza çıkabilecek.

Çok çeşitli malzemeden üretim yapılabilecek

Metal 3D baskı teknolojisi henüz ABS baskıya göre yeni yayılmaya başlıyor fakat bu alanda her yıl bir önceki yıla nazaran daha büyük bir atılım yaşanıyor. Günden güne daha fazla firma kendi yazıcılarına sahip oldukça, yazılım hizmetlerinin yazıcıdan daha hızlı gelişeceğini düşünmek yanlış olmaz. Şu anda en çok kullanılan malzemeler plastik ve polimerler fakat teknoloji geliştikçe çok daha karmaşık malzemelerden üretim yapılacağı tahmin ediliyor. Hatta insan dokusu ile organ üretimi yapılacağı konusunda ciddi araştırmalar da mevcut.

3D yazıcılar ilk çıktığı dönemlerde pahalı ve kullanımı pratik olan cihazlar değildi. Daha da önemlisi bir baskı yapılabilmesi için bir nesnenin 3D tasarımının yapılması gerekiyordu. Yaşanan gelişmeler artık durumun değiştiğini gösteriyor. Artık ev tipi garantili 3D yazıcıların fiyatları, akıllı telefon fiyatlarından daha uygun olarak piyasada yerini alıyor. Bunun yanında artık dünyada milyonlarca baskıya hazır 3D tasarım birçok web sitesinde ücretsiz olarak tüketicilerin kullanımına sunuluyor. Aynı şekilde birçok 3D baskı programı internette on-line olarak rahatlıkla kullanılabiliyor. Bu gün pek çok ürünün 3D tasarımını (telefon aksesuarı, mobilya, oyuncak, yedek parça vs.) bu sitelerden indirip kolaylıkla 3 adımda basmak mümkündür. Geleceğin üretim anlayışı şimdikine göre daha pratik ve hızlı olacağı bu gelişmeler sayesinde açıkça görülüyor.  Yazıcıların yanında tasarım teknolojilerinde de önemli gelişmelerin kaçınılmaz olacağı anlaşılıyor.

Konsollarda Oyunları Ucuza Alma Yöntemi

0

Eğer oyun sektörüyle ilgileniyorsanız bildiğiniz gibi günümüzde dolar kurunun yükselmesi dolayısıyla oyun fiyatları genel anlamda büyük bir miktarda artmış bulunmaktadır. Bilgisayar tarafında yerel fiyatlandırmayla bir nebze de olsa fiyatlar aşağı inse de konsollar tarafında bu durum maalesef kötü durumdadır. Dolar kurunun etkisi üzerine bir de normalde oyun fiyatlandırmalarının $60 civarında şekil alabiliyorken yeni nesil konsolların çıkışı üzerine gelen yeni nesil oyunların fiyatları zamlanarak $70’a kadar çıkmıştır. Bu durum özellikle Avrupa’da büyük bir tepkiyle karşılanmış olsa da en fazla etkilenen ülkelerden biri de Türkiye’dir. Önceden konsol oyun fiyatları 400₺-500₺ bandında gezerken bu nedenlerden dolayı 600₺’ya kadar çıkmıştır. Maalesef konsoldaki oyun fiyatları bu durumdayken çoğu kişinin maddi imkanları buna el vermemektedir. Sonuçta aslında hobi olan bir şeyin artık bir lüks olmaya doğru gidilmesine şahitlik ediyoruz.

Bu durumlarda insanların indirimleri takip etmesi çok önemlidir. Ne güzel ki yılın belli dönemlerinde büyük indirimler olabiliyor(Cadılar bayramı indirimleri, yılbaşı indirimleri, mevsim indirimleri vs.). Bu indirimlerde kimi zaman yüklü miktarda bir indirim olabiliyorken kimi zaman da küçük indirimlerle karşılaşıyoruz. İndirimler dışında ise eğer aldığınız oyunun dijital veya diskli versiyon olup olmaması sizin için fark etmiyorsa dijital versiyonları almanızı tavsiye ederim. Takip ettiğim kadarıyla dijital versiyonlar diskli versiyonlara göre daha ucuz fiyatlara düşebiliyor. Kimi zaman diskli versiyonların daha ucuz olduğu zamanlar gelse de genel anlamda dijital versiyonların indirimlerini takip etmek daha mantıklıdır.

(Sonraki yöntem Playstation için geçerlidir.)

Bunlar dışında ‘’Kardeşlik Sistemi’’ diye bir yöntem daha var. Peki bu kardeşlik sistemi nedir? Gelin yakından bakalım.

PSN Kardeşlik Sistemi Nedir?

PSN Kardeşlik Sistemi iki kişinin ortaklaşa bir oyunu yarı yarıya bölüşüp satın almasına verilen bir sistemin adıdır. Fakat sadece dijital oyunlarda geçerlidir. Aynı zamanda bu fiyat bölümü Primary(birincil)  ve Secondary(ikincil) haklara göre değişkenlik gösterebilir. Dilerseniz daha detaylı inceleyelim.

Primary(birincil) hakka sahip olan bir PSN hesaptan indirilen içerikler her hesaptan oynanabilir ve oyun içi kupalar kazanılabilir durumundadır. Fakat Secondary(ikincil) hakka sahip olan bir hesaptan indirilen içerikler sadece indirilen hesaptan oynanılabilir ve bunun için internet bağlantısına gereksinim duyar.

Eğer iki kişi kendi aralarında Primary ve Secondary hakların kimlerin olacağına karar verdikten sonra Secondary hakka sahibi olan kişi daha az avantajlı olacağı için daha az para öder.

Bunun dışındaki bir yöntem de kararlaşan iki kişinin konsollarındaki ana hesaplarını birbiriyle paylaşmasından sonra bu hesapları kendi konsollarına Primary hesap olarak kaydettikten sonra kendi hesapları Secondary konumuna düşer. Böylece her iki kişide kendilerinin ve birbirlerinin hesaplarından sıkıntısızca oyun oynayabilir.

Fakat bunlara gereksinim duymadan tek bir ana hesap üzerinden de oynayabilmek için sadece bir kişinin öteki arkadaşının Primary hesabını kendi konsoluna kaydetmesi yeterli olacaktır.

Bu yöntem sayesinde oyun fiyatlarını en azından daha ucuza alabilirsiniz. Bir de indirimleri bekleyip üzerine bu yöntemi uygularsanız daha uygun fiyatlarla karşılaşabilirsiniz.

Teknoloji Bağımlılığı

0

Aslında pek çok alanda işimizi kolaylaştıran teknoloji, Bilinçsizce kullanıldığı takdirde çok büyük felaketlere yol açabiliyor. Basitçe tanımına değinmek gerekirse teknoloji bağımlılığı, teknolojik aletlerin aşırı bir şekilde kullanımıdır. Çoğunlukla genç kesimde görülen bu bağımlılık hem fiziki olarak hem de ruhsal açıdan vücudumuzu etkilemekte.

Peki neden bir insan teknolojiye bağımlı olur? Niçin zamanının tamamını harcar hiç düşündünüz mü? Aslında bunun pek çok nedeni olabilir. Teknoloji bağımlılığının En belirgin nitelikte nedenleri arasında görülen maddeler şu şekildedir:

 • Sosyal ilişkileri kötü olma
 • Ailevi problem yaşama
 • İçine kapanıklık durumunda olması
 • Sanal alemde kendini daha özgür hissetmesi
 • Eğlenceli ve keyfi bir ortam oluşturması

Bahsettiğimiz bu durumlara sahip insanlarda teknoloji bağımlılığı adeta kaçınılmaz hale geliyor.

Teknoloji Bağımlılığının Belirtileri

Teknoloji bağımlılığı her zaman çok belirgin belirtilere sahip olmaz. Aynı zamanda her insanda aynı özellikleri göstermeyebilir. Belki de siz farkında olmadan bağımlı olabilir, hayatınızda istem dışı olumsuzluklar yaşayabilirsiniz. Aşağıda verdiğimiz maddeleri inceleyip teknoloji bağımlısı olup olmadığınızı gözden geçirebilirsiniz.

 • Ayırdığınız vakitten fazlasını harcamak
 • Yemek, ders ya da randevularınızdan taviz vermek
 • Telefondan ya da bilgisayardan uzak kalınca gergin olmak
 • Bilgisayar başında fazla harcadığınız zamanlar için suçluluk duymamak
 • Kullandığınız teknolojik aleti gününüzün odak eşyası yapmak

Günümüzde her dört kişiden birinin teknoloji bağımlısı olduğu bilinmektedir. Uzmanlara göre Her yaş grubunda görülebilen bu bağımlılık genelde 12-18 yaş aralığında ergenlik dönemindeki gençlerde zirvede. Ayrıca teknoloji bağımlısı erkek nüfusunun kadın nüfusuna oranla 3-4 kat daha fazla olduğu biliniyor.

 

Teknoloji Bağımlılığın Zararları

Teknoloji bağımlılığı eğer kontrol altına alınmaz ise dönüşü olmayan fiziki ve ruhsal problemlere yol açabilir. Daha çok erkeklerde görülen bu bağımlılık fiziki olarak Boyun bölgesinde ağrılara, Göz kızarıklığına veya fazla oturmaktan kaynaklanan duruş bozukluğuna yol açabiliyor. Bir diğer açıdan ise eğitim hayatında düşüşlere, bireyin kendi içinde ve ailesi ile sorunlara, yemek ve uyku problemlerine neden oluyor.

Ruhsal manada ise kişinin gerçek dünyadan kopup sanal dünyayı baz alarak yaşaması, Dikkat dağınıklığı, sosyal ilişki sorunları, yalan alışkanlığı ve stres gibi sorunlar yaratabiliyor. Fakat kişilerde görülen en büyük ruhsal bozukluk içine kapanıklık oluyor. Yapılan deneylerde içine kapanık insanların normal insanlardan daha önce öldüğü gözlemlenmiştir.

 

Teknoloji Bağımlılığını Engellemede 4 Yöntem

Öncelikle yukarıda vermiş olduğumuz belirtilere göz atın. Kendinizin bir teknoloji bağımlısı olup olmadığınızı belirleyin. Eğer bahsettiğimiz bulgulardan birkaçına sahipseniz teknoloji bağımlısısınızdır. Bu noktadan sonra size sunacağımız aşağıdaki adımları planlı ve düzenli bir şekilde uygulamaya çalışırsanız bu bağımlılığın zararlarını en alt noktaya indirebilir veya bu bağımlılığın üstesinden gelebilirsiniz.

 

Yavaş Yavaş Azaltmayı Deneyin

Teknoloji bağımlısıysanız bunu düzeltmek biraz vakit alabilir. Bu uzun ve meşakkatli maratonda bilmeniz ve asla unutmamanız gereken tek şey sabır olacaktır. Bahsettiğimiz bu maddede ise bir bıçak kesiği gibi ani hamle yapmak yerine sakin ve yavaş adımlarla ilerlemelisiniz. Örnek verecek olursak eğer her gün belirli saatlerde kullandığınız telefonunuzu veya bilgisayarı yarım saat daha erken bırakın. İkinci gün bu sayıyı 45 dakikaya yükseltin. Ta ki istediğiniz veriye gelene kadar bu şekilde devam edin.

Hatırlatmakta fayda var. Bilgisayar, Tablet veya telefonunuzdan ayırdığınız zamanı boş değerlendirmemelisiniz. Bu, bağımlılığınızı daha da hararetlendirebilir ve ilerlemiş olduğunuz konumu alt üst edebilir. Buna binaen Teknolojik aletlerden arttırdığınız zamanlarda kitap okuyabilir, spor yapabilir, yazı yazabilir veya herhangi bir hobi edinebilirsiniz.

 

Kendinizi Keşfedin

Eğer bir Teknoloji bağımlısıysanız kendinize yeteri kadar vakit ayıramıyorsunuz demektir. Sadece bir gün kendinize vakit ayırın ve resim yapmayı, yemek yapmayı, kitap okumayı veya daha sayamadığımız pek çok aktiviteyi yapmayı deneyin. Kısaca bu sayede ne tür şeylerden hoşlandığınızı göreceksiniz.

Zaman geçtikçe hoşunuza giden bu aktiviteleri yapmak isteyeceksiniz. İstemsiz olarak bilgisayar, telefon veya tabletinizden harcadığınız zamanı kısa tutup bu tür bahsettiğimiz aktiviteler için zaman yarattığınızı fark edeceksiniz. Bu sayede teknoloji bağımlılığını biraz da olsa uzaklaştıracaksınız.

 

Sosyal Çevrenizi Gözden Geçirin

Her insanın hata yapabileceği gibi siz de bazı konularda hata yapmış olabilirsiniz. Eğer kendinize uygun bir çevre seçememişseniz bu sizi teknoloji bağımlılığına itmiş olabilir. Bu noktada yapabileceğiniz şey çevrenizdeki insanların size uygun insanlar olup olmadığını düşünüp tartmalısınız. Eğer bu hayali tartıdan olumsuz sonuçlar çıkıyor ise kendinize daha uygun arkadaşlıklar kurmalısınız.

 

Yardım Almayı Deneyin

Sonu çok büyük kayıplara yol açabilen teknoloji bağımlılığı hakkında verdiğimiz tüyoların sonuncusuna geldik. Eğer bahsettiğimiz şeyleri uyguladıysanız ve tek bir şey bile değişmediyse durum ilerlemiş gibi görünüyor. Fakat hemen karamsarlığa kapılmayın ve ilk maddemizde bahsettiğimiz gibi sabırlı olmanız gerektiğini hatırlayın çünkü yolumuz henüz bitmedi. Günümüzde artık hastalık olarak kabul edilen bu bağımlılık için tıbbi yardım alabilirsiniz. Bu konu hakkında uzman olan bireylerle görüşmek en etkili adımlardan birisidir.

Dönüşüm Optimizasyonunuz Tam ve Doğru mu?

0

İşine önem veren ve kaliteli iş çıkarmak isteyen SEO uzmanları, arama motoru optimizasyonunun asla tamamlanamayacağını ve sürekli güncellenmesi gerektiğini bilir. Çünkü her bir aşama tamamlandığında, arama motorlarına ait algoritmalar güncellenebilir ve tüm stratejinin değişmesi gerekebilir. Bunun dışında dış etkiler olarak bilinen kullanıcılar yani organik trafik siteyi ziyaret etse de üyelik oluşturmayabilir ya da satın alma aşamasına geçmeden siteyi kapatabilir. İşte tam da bu devrede aradığınız şey “Dönüşüm Optimizasyonu”dur.

Dönüşüm Optimizasyonu Nedir?

 İngilizce bir kelime olan Conversion Rate Optimization kelimesinin baş harfleri ile oluşturulan CRO, dönüşüm optimizasyonu olarak bilinir. Dijital pazarlama alanındaki en güçlü konulardan biri olan CRO, herhangi bir web sitesinin dönüşümü süreci önündeki tüm engelleri kaldırmayı hedefler. Diğer bir deyişle, dönüşüm optimizasyonu sayesinde kullanıcı davranışları araştırılabilir ve verilerin incelenmesi ile daha stratejik plânlar ortaya konabilir. Örnek vermek gerekirse, “satın al” veya “üye ol” sekmelerinin boyutu, web sayfasında bulunduğu konumu, landing page sayfasının uzunluğu veya kısalığı, sayfa yer alan içeriklerin doğru şekilde optimize edilip edilmediği gibi pek çok konu dönüşüm optimizasyonu içerisine girer.

Dönüşüm Optimizasyonunun İnceliklerini Atlamayın

 Bir web sitesi için dönüşüm optimizasyonu yapılırken, birtakım testler ile kullanıcıların davranışları analiz edilir ve bu doğrultuda iyileştirme plânları hazırlanır. SEO çalışmalarının sonuç vermeye başladığı aşamada hemen CRO çalışmalarına başlanmalı ve trafiğin aktiviteleri takip edilmelidir.

CRO çalışmaları yaparken birçok aşamadan bahsedilebilir. Bunlar optimizasyon hedeflerinin belirlenmesi, CRO inceleme anketlerinin düzenlenmesi veya A/B testleri gibi birçok aşamayı kapsar. Varsa dönüşüme engel olan her şey en doğru yazılımlarla analiz edilmeli ve daha fazla dönüşüm sağlamak adına önlemler alınmalıdır. Bu aşama kurgulanmasına rağmen ölçülemeyen veya yanlış ölçümlenerek farklı adımlar atılan durumlarda dönüşüm oranlarında ciddi bir düşüş meydana gelir. Bu nedenle tüm aşamaların sağlıklı şekilde tamamlanması önemlidir.

Dönüşüm Optimizasyonu Sırasında Kullanılan Araçlar

 Siteye gelen ziyaretçi veya müşterilerin davranışlarını incelemek ve kullanıcı deneyimini (UX) iyileştirmek amacıyla bazı araçlardan yardım alınabilir. Böylece dönüşüm oranını iyileştirmek yani optimize edebilmek için atılacak adımlar plânlanabilir.

Dönüşüm optimizasyonu sırasında kullanılan araçlar arasında ilk sırada Hotjar sayılabilir. Böylece web sitesinin ziyaretçi kayıtları, görsel ısı haritaları, form analizleri, kullanıcı anketleri ve dönüşüm hunisi oluşturulabilir. Sektördeki en efektif araçlardan biri olan Hotjar sayesinde kullanıcıların sitede geçirdikleri süre içerisinde gerçekleştirdikleri aktiviteler incelenir. Böylece kullanıcılar için olumlu değişimler yaratılarak dönüşüm oranı artırılabilir.

Web sitelerinin tasarımlarının analiz edilmesi, ilgi çeken ya da problemli alanlarının tespit edilmesi ve ilgi çeken alanlarının vurgulanmasına yönelik ayrıntılı ölçümleri ısı haritalarıyla gösteren diğer bir araç EyeQuant’tır. Anlık olarak veri toplayan araç, genellikle dijital pazarlamacılar tarafından kullanılır. Online banner reklamlarını geliştirme konusunda da yardımcı olan EyeQuant, tüm reklamları karmaşık etkenlere göre analiz eder ve kullanıcıya 1 ila 100 arasında puanlama baremi sunar. Aracın en dikkat çekici yanı özellikle ilk izlenim oluşturan açılış sayfasına yönelik dikkat haritası sağlamasıdır. Yani araç, açılış sayfasında kullanıcıların yaptıkları ilk hareketi haritalaştırabilir.

Isı haritası ile kullanıcı aktivitelerini görüntüleyen bir başka araç ise Crazy Egg’tir. Ziyaretçilerin web sitesinde yaptığı her hareketi kayıt altına alan araç, bu özelliği yanında A/B testi desteği de sunar. Herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç olmaksızın ısı haritası ve A/B testi alınabilir.

Siz de web sitenizin SEO optimizasyonu yanı sıra dönüşüm optimizasyonun da en doğru şekilde analiz edilmesini ve önlemlerin alınmasını isterseniz, Sempeak SEO uzmanlarından profesyonel destek alabilirsiniz.

Youtube Mp3 Dönüştürücüsünü Kullanarak En Sevdiğiniz YouTube Videolarını Sabit Diskinizde Nasıl Tutabilirsiniz?

0

YouTube’dan MP3’e , YouTube MP3 dosya formatına dönüştüren bir dönüştürücüdür. Bu, internette veya bu kaliteli ürün hakkında bilgi sunan diğer öğelerdeki birçok kişi tarafından aranan en iyi araçlardan biridir. Müzik dinlemeyi seven kişiler, hareketli karakterlerle dolu bir video ya da sadece görüntülerle dolu bir videoyu izlemek yerine, söz konusu dönüştürücü ile ilgili tüm bilgileri bilmek isterler.

Aletin Birkaç Kaliteli Özelliği

Görsel içerikte müziği tercih eden kişiler için ücretsiz dönüştürücüler sağlayan birkaç web sitesi bulabilirsiniz. Araç aynı zamanda güvenilir bir YouTube’dan MP3’e yazılım uygulaması kullanmak için bir miktar para ödemek istemeyenler için bir nimettir .

Ses Parçalarına Dönüşmeye Değer İçerik Arayışında En Büyük Kaynağınız Olarak YouTube

En sevdikleri içeriği aramak için YouTube’a göz atanlardan biriyseniz, o zaman YouTube’dan MP3’e nihai seçiminiz olacaktır. Yazılım, herhangi bir YouTube video dosyasını MP3 veya ses parçalarına dönüştürür.

YouTube’da içeriğin hangi biçimi var?

YouTube’da tüm görsel içerik FLV dosya formatında sunulur. Bu nedenle, YouTube videolarının keyfini çıkarmak istiyorsanız, önce FLV dosya formatı hakkında biraz bilgi sahibi olmalısınız.

FLV, Flash Live Video anlamına gelir ve bu multimedya formatı, Macromedia Company tarafından oluşturulmuştur. Çevrimiçi ses ve video pazarlamasında gömülü video için tercih edilen format olarak hızlı bir tanınırlığa sahiptir. Web’de, bu formatı diğer multimedya format türlerine göre tercih eden birçok önemli FLV kullanıcısı vardır. Flash Video formatının tanınmış kullanıcılarından bazıları YouTube, Google Videos, Hulu, Yahoo, Vimeo, DailyMotion ve MetaCafe, vb. İçerir. Bu formatta yapılan videolar küçük boyuttadır, bilgisayarınıza indirilir ve kolayca oynatılır. . Bu harika nedenden dolayı, İnternet’teki ses içeriği kaynakları FLV formatında olması dışında birçok video kaynağını görebilirsiniz. Bunun nedeni, FLV’nin FLV dosyalarını ses parçalarına dönüştürmeniz için en iyi seçim olmasıdır, çünkü onunla ilgili birçok kaynak bulabileceğiniz kesin.

Kaliteli bir YouTube’dan MP3 Formatına Dönüştürücüye ve İndiriciye Erişim Sağlayın

Bilgisayarınıza veya başka herhangi bir taşınabilir cihaza girmek için çok fazla YouTube veya FLV dosyası aday gösterdiyseniz, en iyi YouTube’dan MP3’e “https://heatfeed.com/tr/youtube-mp3/para harcamadan yararlanmanız önerilir . Birkaç sitede bulabileceğiniz için basit bir indirici edinmek yeterli değildir, ancak kaliteli ve güvenilir dönüştürücü ve indiriciler bulmak zor bir iştir. YouTube’dan MP3’e , FLV video formatıyla ilgili dönüştürme sorunlarınızdan herhangi birini çözmek için inanılmaz bir şekilde burada. Araç yalnızca tüm favori videolarınızı MP3 formatına dönüştürmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bunları birkaç dakika içinde indirmenize de yardımcı olur. Bu video dönüştürücü artı indirici, neredeyse tüm popüler videoları ve ses formatlarını içe aktarmanızı sağlar ve ayrıca sahip olmak istediğiniz tüm popüler video ve ses formatlarını dışa aktarmayı destekler. Bu araca sahip olduğunuzda, FLV’nin MP3’e nasıl dönüştürüleceği konusu artık bir sorun olmayacak.