Android Kullanıcılarına Altın Öğütler

0
3.502 görüntülenme

Android telefonlarınızın belki de çok sık kullanmadığınız ama işinize çok yarayacak bazı özellikleri olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Birazdan hepsini öğreneceksiniz.

Güç Tasarruf Modu: Eğer pil seviyesi aşağılara gelmişse ve telefonunuza ihtiyacınız varsa güç tasarruf modu nu aktif hale getirerek %70 e yakın pil ömrünü uzatabilirsiniz. Güç tasarruf modu nda biraz ekranınızın parlaklığı azalır, saniyedeki ekran yenileme oranı düşer, işlemci hızını biraz düşürür ama sonuçta daha fazla süre kullanabilir durumda tutabilir.

Güç Tasarruf Modu
Güç Tasarruf Modu

Veri Kullanımı uyarısı: İnternete 3G ya da 4G ile bağlanıyorsanız ve belli  bir limitiniz var. Diyelim 2GB Veri kullanımı ekranında kendinize bir uyarı belirleyip bunu aştığınızda telefonunuzdan sizi uyarmasını isteyebilirsiniz.

Veri Kullanımı Sınırlama
Veri Kullanımı Sınırlama

Negatif Renkler: Eğer özellikle ışıksız bir ortamda bulunuyorsanız zaten menüsü siyah olan telefonunuzda okumayı kolaylaştırmak için Erişilebilirlik ayarlarından Negatif renklerini seçerek ekranı beyaz yaparak daha kaliteli bir görüş sağlayabilirsiniz.

Negatif Renkler
Negatif Renkler

Kişiselleştirilmiş Ses Tanıma: Bu ayarı o kadar gıcık bir yere koymuşlar ki anlatamam. Android telefonlarda bildiğiniz üzere sesli olarak komut verme ya da internette arama yapabiliyoruz, mesajlarımızı konuşarak yazabiliyoruz. Kişiselleştirilmiş Ses tanıma ayarını açarsak telefonunuzun sizi yanlış anladığı durumlardan sizi kurtarıyor. Yani sizin mesela Volkan deyişiniz başkasıyla aynı olmayabilir ama sizin ne demek istediğinizi telefonunuz anlar. Bu ayar Dil ve Giriş Bölümünde Sesli Aramanın içinde bulunuyor.

Chrome Bant Genişliği Yönetimi: Eğer tarayıcı olarak Chrome kullanıyorsanız Bant Genişliği ayarlarından Veri kullanımını azalt seçeneğini kullanarak internet paketinizin limitini daha az kullanmasını sağlayabiliyorsunuz. Çünkü google web sayfalarını sıkıştırarak size gönderiyor. Web sayfaları önyükleme ayarını da sadece kablosuz bağlantıda şeklinde düzenlerseniz yine 3G ya da 4G internet paketinizin limitini daha az kullanmasını sağlayabiliyorsunuz.

Chrome bant Genişliği
Chrome bant Genişliği

Google  Çevrimdışı Konuşma Tanıma: Bu ayarı açarak sesli konuşmalarda internet bağlantısının kullanılmasının önüne geçebilirsiniz. Programlardan Google a girip, Ayarlardan Ses ayarlarına girdiğinizde, Çevrimdışı konuşma tanımına girip bir kereliğine istediğiniz dili indirip artık internet bağlantısı olmadan sesinizi telefona aktarabilirsiniz. Maalesef Google Türkçeyi eklememiş buraya.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.