Vodafone ve Turkcell Batarya Ömrünü Uzatıyor(muş)

1
1.308 görüntülenme

Son günlerde telefon operatörleri akıllı telefonların batarya ömürlerini artırdıklarıyla ilgili reklamlar yayına verdiler. Ama biraz mantıklı düşünen herkes bunun gerçekte böyle olmadığını anlayabilir. Operatörlerin bahsettiği şey şebeke çekimi yönünden harcanan enerjiyi %25 hatta %50 azalttıklarını söyleseler de bu durum teorik olarak bile mümkün değil.

Akıllı telefonlarda enerji tüketimine en fazla ekran neden oluyor. Hele ki QHD ve çok parlak modda ekranı kullanıyorsanız bataryanın %40 ından fazlasını ekran kullanıyor. Kamera uygulamasını ne kadar çok kullanırsanız (en fazla enerji harcayan uygulamalardan biridir) yine bataryanız çok çabuk tükenecektir.

Şebeke yani mobil veri GPRS, EDGE ya da 3G şeklinde internet paketleri sayesinde internete bağlanmak, Wifi nin sürekli açık olması da çok fazla enerji tüketen uygulamalar.

Vodafone ve Turkcell Batarya Ömrünü Uzatıyor(muş)
Vodafone ve Turkcell Batarya Ömrünü Uzatıyor(muş)

Bir de şunu belirtmeliyim ki telefonun ya da kablosuz ağın çok zayıf olduğu zamanlarda telefon çekim kalitesini koruyabilmek adına ekstra enerji tüketecektir. Yani dikkat etmiş olabilirsiniz telefon çekimi az olan yerlerde bataryanız çok daha hızlı tükenir.

Dolayısıyla siz keyfinizce akıllı telefonu kullanacak, ekran açık kalacak, kamera yoğun bir şekilde kullanılacak, telefon görüşmeleri ve internete mobil veri ya da Wi-fi den bağlanacaksınız ve telefonunuzun bataryası %25 ila %50 arasında daha fazla idare edecek sizi.

Bu imkansızdır. Enerji tüketimini azaltabilirler ancak bu batarya ömrünü en fazla %1 ya da %2 civarında etkileyebilir ki şu anda bu ölçüde dahi bir avantaj sağlayamamaktadır.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.