Amarant (Amaranth) Nedir?

0
23.160 görüntülenme

Son dönemlerde adını çokça duyduğumuz amarant/amaranth aslında bir tür bitki. Yaklaşık 60 farklı türü olan ve tohumları da yenilebilen bu bitki, bir çok farklı renge de sahip.

Koyu mor ile sarı renk arasında bir çok renk çeşitliliği olan Amarant bitkisinin en önemli özellikleri ise; bol lif içermesi ve tam bir protein deposu olmasıdır.

Amarant Nedir?
Amarant Nedir?

Horozibiği bitkisiyle bir çok ortak noktası olan bitki, özellikle protein kaynağı olarak tüketilir.

Zamanında Aztekler tarafından bol miktarda tüketilen amarant, bir çok yerde ot olarak bilinir. Ancak kendisi bitki, yaprakları sebze, tohumları ise tahıl olarak nitelendirilebilir. Çiçekleri ile boya maddesi bile imal edilebiliyor.

Amarant Nedir?
Amarant Nedir?

Amarant, bakımı oldukça kolay ve çabuk üreyen,  ayrıca çabuk hastalanmayan bir bitki türüdür.

Hem yaprakları hem de siyah benekli küçük sarı tohumları yenebildiği gibi, kurutulan tohumları öğütülerek ekmek yapımında da kullanılabilir.

Tohumlarını bir tencere ya da tavada ısıtırsanız mısır gibi patladığını ve sıçradığını göreceksiniz. Aynı zamanda bu esnada etrafa barbekü yapıyormuşçasına bir aroma da yayacaktır.

Kilo vermek isteyen kişiler için de rahatlıkla kullanılabilir.

Amarant bitkisi ve yararlarının anlatıldığı video ile başbaşa bırakıyorum sizleri. Bu bitki ya da tohumu kullananların yorumlarını aşağıdaki yorum formunu doldurarak göndermelerini rica ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.