Meslek Liselerinin Ekonomideki Yeri

0
46 görüntülenme

Gelişen ve değişen dünya düzeninde meslek lisesine olan ilgi her geçen gün daha da artmıştır. Geçmişten günümüze gelinceya kadar ömrünü tamamlamış mesleklerin yerine yeni meslek türleri gelmiştir.. Bir zamanlar el ile yapılan meslek türleri şimdiki zamanda değişikliğe uğrayarak teknoloji araçları ile icra edilmektedir.  Gerçek şudur ki meslek türleri değişsede, yeni teknolojik araçlar icat edilse de her zaman meslek lisesine ihtiyaç duyulmuştur. Pandemi döneminde bunun ne derecede önemli olduğu bir kez daha kanıtlanmıştır. Bu dönemde ekonominin çarkları yavaş dönerken, gerek sağlık alanıda gerek se dejenfaktan, maske vb araçların üretiminde meslek lisesi öğrencileri ön plana çıkarak, bu açığı kapatmaya çalışmış ve çalışmaya devam etmektedir.

Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri Eğitim ile ölçülebilir. Bu eğitimdir ki sistemli bir şekilde yürütülmüş ise ekonomiye de can suyu vermiş olur.  Öğrencilerin anaokulundan itibaren üniversiteden mezun oluncaya kadar, secebileceği mesleği ön plana çıkaracak uygulamalar geliştirilmelidir. İssizlik sorununu en düşük oranlara indirgenmiş politikalar ekonomiyi canlı tutar. Günümüzde mezun olan üniversite mezunları iş bulma konusunda büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Menşeinde Anadolu liselerine olan yıgılmaların neticesinde, bu liselerden mezun olan öğrencilerin ellerinde bir meslekleri olmamasından dolayı üniveriste eğitimlerine yönelmeleridir. Bir şekilde biten üniversite eğitimi sonucunda iş bulma konusunda ortaya çıkan sorulanlar kişileri olumsuzluğa itmektedir.

Meslek lisesi mezunu bir öğrenci üniversite eğitimi almamış olsa dahi yapabileceği bir mesleği bulunmakta ve kendini bu yönde geliştirmektedir. Zira ülkemizde ara elamana oldukça fazla ihtiyaç duyulmaktadır.  Bir fabrikaya birkaç tane mühendis lazım iken, ara eleman olarak sayıısızca eleman ihtiyacı duyulmaktadır. Meslek lisesi bir ülke açısından ne derecede önemli olduğununun gerek velilere gerekse ilkokul ve ortaokul seviyesindeki öğrencilere aşılatmak gerekir. Çünkü ekonominin çarkı mesleklerde kullanılan ara elemanlar aracılığı ile gerçekleşmektedir.

Bir ülke için ekonominin ne derece önemli olduğu, dünya ticaretinde ortaya çıkmaktadır. Dünyada sesimizi ekonomik alanda ön plana çıkarmak için meslek liselerini özendirmek, burda eğitim alacak öğrencilere yönelik teşvikler sunmak faydalı olacaktır. Zira bu konuda ortaya atılmış olan uygulamalar tam yerinde uygulamalardır. Hiçbir zaman unutmayalım ki dünya ticaretinde söz sahipi olmak istiyor isek ekonomimizi düzlüğe çıkarmamamız gerekir, ekonominin çarklarını çalıştıran ara elemanlara öncelik vermek gerekir. Bu öncelikte meslek liselerine verilen değerden geçer.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.