Neden Excel Öğrenmeliyiz?

0
27 görüntülenme


Neden Excel , sorusuna cevap bulmak için bir çok sebepler bulunmaktadır.  90 yıllarda belli alanlarda kullanılan ofis proğramı, günümde hemen hemen her kesimde kullanılmaktadır.  Eğitimden ekonomiye, muhasebeden çoğrafyaya sayamıcak kadar sektörde kullanılmaktadır. Tüm sektörlerin, en basit sistemden en karmaşık sisteme varıncaya kadar bu proğram hizmet sunmaktadır. Girdi ile çıktı arasında verisel bazda sunum yapma özelliğine sahip olan bu sistem,  öğrenildikce daha fazla öğrenme ihtacını ön plana çıkarmaktadır. Yazılım sektöründe kodlama dilinin başlanğıcı olarak da kabul edilebilir. Tüm matematiksel işlemlerde modelleme yaparak, karar destek sonuçlarına ulaştıran proğram olarak da görebiliriz. Günümüzde ortaya  çıkan teknolojik okur yazarlıkta excel kullanımı yerini almıştır. Gelişen teknoloji ile birlikte verilerin toplanması, işlenmesi ve sonuçlarının yorumlanması adı altında veri mühendisliği de ön plana çıkmıştır.

Excel ve Tablo
Excel ve Tablo


Neden excel
sorusuna vermiş olduğumuz cevaplar, eğitim sektöründen hizmet sekterüne, üretim yapan tüm işletmelerden devlet kurumlarına varıncaya kadar hemen hemen tüm sektörleri ilgilendirin bir proğram olmasından dolayı önemi her zaman korumaktadır. Bu sektörlerde çalışacak elemanların ve bu proğramı kullanacak tüm kesimlerin proğramı kullanma açısından belli bir bilgiye sahip olmaları elzemdir. Kişilerin bu sektörde hizmet ürebilmeleri için, mevcut verimlerini daha da optimum seviyeye çıkarmaları proğrama ne kadar hakim olmalarına bağlıdır. Kullanıldıkça öğrenilen, kullanılmadığı zamanlarda kendisini unutturan bir özelliğe sahiptir. Excel proğramına hakim olan kişi kendisini diğer çalışanlardan bir adım önde hissedecektir. Proğrama fazla hakim olan, daha çok verimli çalışmış olur.

Neden excel sorusuna cevap bulduğumuza göre, genç beyinlere bunun önemini vurgulatmalı, tüm üniversitelerdeki her alanda, bunun eğitimi mutlak verilmelidir. Üniversite eğitimi alan bireyler ise bunun ne denli önemli olduğunu ilerleyen yıllarda çalışma hayatlarında kendilerini ne denli ön plana çıkaracağını şimdiden bilmeleri gerekir.  Hemen hemen her iş başvurusunda ofis bilgisine sahip elemanlar aranmaktadır. Cv lerinde ofis proğramlarına yer vermeyen kişiler iş başvurulurında ilk planda elenmeye maruz kalabilirler. Eğitim hayatı son bulup çalışma hayatına 1-0 galip başlamak için olmazsa olmazlardan bir tanesi de ofis proğramlarına hakim olmaktır. Sonuç olarak iş hayatına adım attıldığında issizlik sorunun da ön planda olduğu günümüzde, işverenlerin ön planda tuttuğu aranan elemanlardan olabilmek için bireyi ön plana çıkaracak kriterden bir taneside ofis proğramlarına olan hâkimiyettir. Unutmayalım ki piyasada aranan elaman olabilmek için kendimize birçok katma değer kazandırmamız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.