Uçan Parmaklar İçin F Klavye Eğitimi

0
22 görüntülenme

Klavye eğitimi, daktilonun icatından itibaren ön plana çıkmıştır. Klavyeye bakmadan yazı yazma sanatıdır. Günümüzde artık her sektörde bilgisayar kullanılmaktadır. Özellikle ofis programlarının kullanımında bu daha da ön plana çıkmaktadır. Klavyeye olan hakimiyet, kullanımdaki hızlılık, çalışma verimini olumlu yönde etkiler. O zaman, bakmadan On parmak klavye kullanmak için parmak yazmak için, öncelikle doğru oturuş şeklini, duruşu ve vuruş tekniklerini bilmek gerekir. Zira uzun süreli kullanımdan dolayı sağlık açısından olumsuz durumlar yaşanabilir. Amaç f klavye eğitimini alarak hızlı ve hatasız yazı yazmaktır.

F Klavye Tuş Dizilimi

Özelikle Zabit Katipliği ve icra katipliği kadrolarında çalışmak isteyenler, bu göreve atanabilmek için bu gibi sınavlardan başarılı çıkmaları için belli dakikada belli kelimeyi hatasız yazmak zorundadırlar. Bunun dışında hemen hemen her sektörde bilgisayar kullanılmaktadır. Dolayısı ile yapılan işten yüksek verim almak için iki parmak yerine On parmak klavye kullanmak yerinde olacaktır. Gerek F klavye olsun, gerekse Q klavye olsun her parmağın vurması gereken harf görevleri bulunmaktadır.  Sonuç olarak her parmağın belli görevleri bulunmaktadır.  Bunu da sağlayabilmek için klavye eğitimini almak gerekir. Bu eğitimde her parmağa görevler düşmektedir. Klavyenin altan ikinci sırasındaki harflerin bulunduğu sıraya Temel sıra adı verilmektedir. F klavye eğiminde bu temel sırada  U, İ, E, A, Ü, T, K, M, L, Y  harfleri bulunmaktadır. Bu sıraya parmaklar yerleştirilerek eğitim almaya başlanır. İlk planda temel sıradaki harflerin uygulaması yapılır. Sağ el İşaret parmağı K tuşuna, Sol el işaret parmağı ise A tuşuna yerleştirilir, diger parmaklarda sırası ile yandaki tuşlara yerleştirilerek temel sıraya yerleştirme gerçekleşir. Ü ve T harfi boşta kalacak şekilde parmaklar yerleştirilmiş olur.

F Klavye İle Çalışma

Klavye eğitimi parmakları yerleştirme ile başlandıktan sonra, temel sıra harfleri tuşlanarak uygulama yapılır. Her yazılan kelimeden sonra tabiki boşluk bırakmak da gerekir. Peki bunu hangi parmak veya parmaklar gerçekleştirecek. Sağ ve sol elde iki tane başparmak bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi kullanılarak boşluk verilir. Peki satır sonuna geldik enter tuşuna basmak için ne yapmalı? Bunun içinde sağ elin serçe parmağı kullanılarak enter yaparak öğrenilir. Tabi bu uygulamayı yaparken çok önemli nokta bakmadan yazmaktır. Nereye bakmamak gerekir? Klavyeye ve ekrana bakmamak gerekir. Bakılacak tek yer yazılan metindir. Bir diğer hususta klavye eğitimi alınırken, uygulama esnasında yanlış yazılan karakter geri dönülerek silinmemelidir, zira bu yazı yazarken hızı düşürecektir. Bu şekilde eğitim alındıktan sonra bilgisayarın kullanıldığı her sektörde verimli bir şekilde f klavye kullanarak işletmeler açısından yüksek verim sağlanacaktır. Bu arada kültürümüze en uygun klavye F klavyedir.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.