Bilgisayarda En Çabuk Bozulan Parçalar

2
4.471 görüntülenme

Bilgisayarda en çabuk bozulan parçalar en fazla çalışanlardır. Şimdi bir düşünelim hangi parçalar en çok çalışır bilgisayarımızda. Mesela hiç durmayanlar var her daim çalışanlar; bunlar fanlar, güç kaynağı (power supply) ve Anakart. Bunların ardından da tüm yükü sırtlamaya çalışan sabit disk ve işlemci geliyor.

Bilgisayarda En Çabuk Bozulan Parçalar
Bilgisayarda En Çabuk Bozulan Parçalar

Fanlar

Bilgisayarın güç düğmesine basılır basılmaz içindeki donanımları soğutmak ve hava sirkülasyonunu sağlamak için çalışmaya başlarlar ve zaman içinde özellikle tozun birikmesiyle dönme hızlarında yavaşlama olur bu da diğer donanımlara zarar gelmesine neden olabilir. Fanların her yıl temizlenmesi gerekiyorsa değiştirilmesi önerilir.

Anakart

Anakart da sürekli birimleri arasında veri akışını sağlar ve en çok iş gören donanımlardandır. O yüzden bilgisayarda en çabuk bozulan donanımlar arasındadır.

Güç Kaynağı

Güç kaynağı da elektrik akımını bilgisayarın çalışabileceği voltaja düşürür ve voltaj regülasyonunu sağlamaya çalışır. Kısa devrelerde ve yüksek gerilim geldiğinde bilgisayarda ilk zarar gören donanım güç kaynağıdır.

Sabit Disk

Eğer SSD yani içerisinde mekanik olmayan usb bellek gibi sadece hafıza chipleriyle dolu bir sabit diskiniz yoksa sürekli veri okumak için dönen metal ve sarsıntıya karşı oldukça hassas bir donanım olan sabit diskinizin bozulması an meselesidir

İşlemci

Aslında işlemci bu gurupta yer almayabilirdi ama işlemcinin zarar gördüğü durumlar genelde kullanıcıların Overclock denen işlemle işlemcilerini çok fazla yormaları ya da işlemci üzerindeki soğutucu fanın düzgün takılmadığı için aşırı ısınmadan dolayı yanmasından kaynaklanır. Bu iki durum dışında işlemcinin bozulması sadece fiziksel bir darbe ile mümkün.

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.