Bitcoin Nedir?

0
271 görüntülenme

Merhaba son yılların belki de en önemli ve tüm insanların ilgisini öyle ya da böyle çeken bir sistemin adı Bitcoin. Peki Bitcoin nedir?

Bitcoin aslında isminden de anlaşılabileceği bitlerle temsil edilen yeni dijital bir para birimi.

İlk çıktığı yıllarda (2009) herhangi bir değere sahip değildi. İlk kez bir pizza firmasının bitcoin ile pizza siparişi almaya başlaması ile ticari bir değere kavuştuğunu da söyleyebiliriz. O zamanlarda 10.000 BTC (Bitcoin) ile 2 pizza satın alınmıştı.

O yıllarda alınan bu 2 pizza şimdi dünyanın en pahalı pizzası olmuş durumda. Yani 2 pizzaya şu an ki değeriyle 320 Milyon $ ödenmiş. ( Şu anda Bitcoin 32K $)  Tabi yeniden söylemeliyim ki o zaman değeri yok gibiydi.

Peki Bitcoin neden değerlenmeye başladı, ve nedir bu dijital para birimi olayı. Yani dijital para demek aslında ne anlama geliyor?

Öncelikle Bitcoin i değerli kılan şu anda piyasada bulunan 3000 e yakın dijital varlık içinde ilk olması. Arzının yani piyasada olabilecek maksimum BTC sayısı da sınırlı, sadece 21 milyon adettir.

Herhangi bir merkez bankasına veya tek bir yöneticiye bağlı olmamasıyla da bilinen Bitcoin, (merkeziyetsiz) aracılara ihtiyaç duyulmadan bitcoin ağında kullanıcıdan kullanıcıya transfer edilebilen, merkezi olmayan bir dijital para birimidir. İşlemler, şifreleme yoluyla ağdaki diğer bilgisayarlar tarafınca doğrulanır ve blockchain adı verilen halka açık bir kayıt defterine kaydedilir.

Yani bitcoini şöyle düşünebilirsiniz. Birbirine belli bir kuralla bağlı bloklardan oluşan bir zincir var. Bu zincir halkaları madenciler tarafından üretilebiliyor veya, bu halkaların bir kısmı başka birine gönderilebiliyor ve bunun doğrulaması yine bitcoin madencilerinin bilgisayarları tarafından yapılıyor.

Madenciler işlemci gücüyle hesaplamalar yaparak yeni bloklar bulmaya ya da diğerlerinin blok transferlerinin onayını yapar ve ödülle yani yine bir miktar BTC kazanarak bunu gerçekleştirirler.

21 milyon BTC den şu ana kadar 18.8 milyon civarında madenciler tarafından kazılmıştır. Yeni bitcoinlerin kazılmasının giderek zorlaşacağı da bilindiğinden tahmini olarak 2140 yılında son bitcoinin üretileceği tahmin ediliyor.

Bitcoin algoritması, Halving (yarılanma) dönemlerinde madencilere verdiği ödülün yarıya inmesi anlamına gelir. Bu zamanlara yakın ya da bir kaç ay öncesi Bitcoin genelde değerlenir. Ancak kesinlikle alım tavsiyesi değildir.

Bitcoin genel anlamda finans dünyasına bir baş kaldırıdır. Bankaları yani aracı kurumları ortadan kaldırarak, kişiden kişiye aktarım yapılabilir. Tabi transfer ücretleri de var ancak bankaların aldığı ücretlerle kıyaslanamayacak kadar az.

Hatta alternatif koin ler olarak bilinen altcoinler arasında neredeyse bedavaya yakın ücretler ile milyonlar hatta milyarlarca $ lık paraları dünyanın istediğiniz yerine gönderebiliyorsunuz. Hafta sonu, resmi tatil diye bir şey söz konusu değil.

Ancak kripto piyasası diğer finansal piyasalardan şu yönüyle çok farklıdır. Bu piyasada 1 günde %500 kazana da bilirsiniz. %95 kayıplar da yaşayabilirsiniz. Yani volatilesi çok yüksek. Normal borsada %10 değişkenlik varken belki de piyasada regüle ediciler olmadığından kripto piyasasında limitler yoktur.

Bazı coinler 3 ayda 200 katına çıkabilir. Ya da 3 ayda elinizdeki paranın sadece %5 i kalabilir.

Riski sevseniz bile bu piyasaya yabancı iseniz ve yeni girmek istiyorsanız, kaybetmeyi göze alabileceğiniz miktarlar ile girin ve kendinizi sınayın. Sonrasında meblağı yükseltme ya da yükseltmeme kararını kendiniz verirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.