Windows 11 İncelemesi

0
132 görüntülenme

Merhaba bugün Windows 11 i değerlendiriyor olacağız.

Windows 11 i Nasıl Yükleyebilirsiniz?

İnsider programına dahilseniz Windows 11 developer preview ı indirebilirsiniz.

Detaylar için aşağıya bakınız.

https://blogs.windows.com/windows-insider/2021/06/28/announcing-the-first-insider-preview-for-windows-11/

Windows 11 Build ‘i yüklemek için şu adımları izleyin: Ayarlar -> Güncelleme ve Güvenlik -> Window Insider Programı -> Başlayın‘ı açın. Ardından Microsoft hesabınıza giriş yapmanız, “Dev” kanalını seçmeniz ve cihazı yeniden başlatmanız gerekiyor.

Doğal olarak, önizlemeyi test etmek için bilgisayarınızın Windows 11’in minimum donanım gereksinimlerini karşıladığından emin olmanız gerekli. Microsoft uyumluluk uygulaması, sisteminizin testi geçip geçmediğini size söyleyecektir.

Giriş

Windows 11 Microsoft un yeni Windows sürümü olacak ve aslında sözünden döndüğü bir Windows sürümü olacak. Çünkü Windows 10 için bizim son Windows unuz olacak diyorlardı ama gelin görün ki Windows 10 son Windows olmadı.

Windows 10 için son Windows derken aslında firma neyi kastediyordu daha öncesinde mesela Windows 7’yi kullanan kullanıcılar 8’i almak için lisans ücreti ödemek zorunda kalıyorlardı. Windows 10 la beraber politikadan vazgeçilene artık işletim sistemi makine satın aldığınızda içinde kurulu bulacaksınız ve ana güncellemeler ücretsiz olarak verilecek. Her sene yeni özellikler için para ödemeniz gerekmeyecek dendi ve politikada devam ediyorlar. Evet isim değişti. Windows 10 değil artık Windows 11 oldu. Windows 10 kullanıcılar 11 e para ödemeyecekler güncelleme almak için ya da 11 i satın aldığınızda daha sonraki ana güncellemeler için de para ödemek zorunda kalmayacaksınız. Belki Windows 12 çıkacak sonra belki Windows 13, 14 diyecekler ama yine bilgisayarınız eğer işlemcisi belli bunu destekliyorsa bu sürümleri ücretsiz olarak almaya devam edecek.

Peki neden Windows 11 dediler? Windows 8’le beraber dokunmatik ekran deneyimi yansıtılmıştı ama erken bir deneme oldu çünkü o zaman için tablete özel bir Windows ara yüzü tasarladılar ama tabletler çok fazla yaygınlaşmamış işlemciler mobil ortamda kullanıma çok uygun değil. İleride kullanıcılar da yeni Windows’u benimsemediler ve belki de tarihin en başarısız Windows u. Windows Vista’dan sonra Windows 8 oldu. Windows onunla beraber tekrar klasik imleç ve fare ile yönetilen Windows’a geri döndüm. Fakat şu anda çağ buna hazır. Yani tablet özel bir ara yüzde bir Windows kullanmayı birçok kullanıcı istiyordur diye düşünüyorum. İşlemciler hazır, onlar hazır sadece işletim sistemini nereden geçmesi gerekiyordu. İşte Windows 11 taze bir başlangıç olacak.

Temel Özellikler

Çünkü tarih bu sorundan tutun da genel olarak menü tasarımları, dokunmatik alanların büyük bilerek parmakla pencere üretiminin kolaylaştırılması, aynı küçük ekranda dahi birçok pencereyi kolay bir şekilde istifa diyebiliyor. Yan yana koyabiliyor ve döndürdüğünüzde bu pencerelerle iletişimde kalmaya devam edebiliyor olmak Windows 11 in bize getirdiği en büyük yeniliklerden bir tanesi olacak. Şimdi başlat butonu olarak pozisyonlamasına gelecek olursak eğer Microsoft çoklu ekran deneyimi ve büyük ekran deneyimi için Windows artık hazır hale getirdi.

Yeni güncelleme ile beraber start butonu ortaya alabiliyorsunuz. Zaten ortada geliyordu falan olarak ama dilerseniz sola yaslı ya biliyorsunuz bu sefer ortada olunca ne oluyor ekran ne kadar büyük olursa olsun bunu çok rahat hızlı bir şekilde erişebilir oluyorsunuz.

Widgets

Widgets, araçlar. Aslına bakarsanız Android ekosisteminde çok baştan beri gördüğümüz ama artık bence modası yitirmiş araçlardan bir tanesi. Neden Windows’un içine hala da ısrarla entegre etmeye çalışıyorlar bilmiyorum. Şimdi video desteği biraz daha geliştirilmiş durumda beni çok sarmıyor bu tip güncellemeler yani buda gösteriyor ama yani bilmiyorum kullanan var mı boş boşuna kaynak tüketen orada çıkıyor hiçbir anlamı olmayan pencereleri artık Windows 11 de daha düzenli bir şekilde açık tutabileceksiniz. En azından bunu söyleyebilirim.

Çoklu Ekran

Yeniçağ’da çoklu ekranlarda aslında popüler konulardan bir tanesi bugün iki ekrana sahip dizüstü bilgisayarlardan bahsedebiliyoruz. Tek bir butona basış la pencereleri dilediğiniz gibi ekranda listeleyebiliyor bize biliyorsunuz. Aynı zamanda çoklu pencere yönetiminde iki ekranlı çalışmalarda özellikle ikinci ekran iptal ettiğinizde pencereler yığınlar halinde diğer ekranlara geçiyordu. Şimdi net olarak pencereler gruplu bir şekilde küçülüyorlar ve ikinci ekranı taktığınızda ikinci ekranda tekrar yürek görünür oluyorlar. Nasıl düzenli sakladıysan biz hatta pencereleri istifleme şeklimiz ekrana diziliş şekillerinde kaydedebiliyorsunuz.

Tek tıklamayla ekranlara tekrar pencereleri çağırabiliyorsunuz. Özellikle çok ekranda çalışan insanlar için çok güzel güncellemeler olmuş bunlar. Evet, üçüncü parti uygulamalar vardır. bunları yapabileceğiniz ama işletim sisteminin bir parçası olmaları beni mutlu etti. Microsoft arama konusunda da güncellemeler yapmış çünkü her ne kadar bir başlat butonuna sahip olsak da ekran ikonları dizebiliyor olsak da bakmayın çok az.

Arama

Arama tuşuna bas basıyorsunuz çalıştırmak istediğiniz uygulamanın birkaç harfine basınız. İsmindeki ikonu beliriyor. Zaten Enter’a bastığınızda uygulamaya giriş yapıyorsunuz. İşte arama daha da geliştirilerek artık bulut ortamında ki dosyalarınızı arayabilir hale de getirilmiş durumda.

Bulut Senkronizasyonu

Bilgisayarda başladığınız işe telefonda devam edin. Telefonda devam ettiğiniz işi bilgisayarda sonlandırılıyor ya da tabletle devam edin. Windows 10 ile beraber bu bulut altyapısı ile geliştirilmiş olacak ve sizin telefonda açıp baktığınız bir dosya dahi Windows 10 Start butonuna ya da arama butonu da size önerilen dosyalar olarak gözükecek. Böylece ne yapabileceksiniz bu dosyalarla etkileşim konusunda çok daha esnek çok daha rahat davrana bilecek siniz. Windows 11 özellikle mobil ortamda ki cihazlarla bilgisayarların iletişimini kuvvetlendiren bir altyapıya sahip olacak.

Şimdi biz Windows 10 la beraber hatta daha önceki sürümlerde başlayan bir marka son dayatması görmüştük. Microsoft bir uygulamayı satın aldığında Skype gibi bunu bir parçası haline getiriyor. İşletim sisteminin ve sürekli açılıyor sürekli sizi elite den rahatsız eden bir hale getiriyor. Bunu markası ofis de rahatsız eden uygulamalardan bir tanesi de bu rahatsızlık. Windows 11-in içine gömülerek daha da ileri noktaya taşınmış.

Yani kısacası Microsoft’un elindeki olanakları rahatsız edici bir şekilde uygulamanın içine katmaya devam ediyor. Uzun kullanıyorsunuz belki ama genel evrensel bir uygulama arayüz yazıp kim Microsoft’un yapması gereken bence buydu.

Uygulamaların buraya entegre edilmesini sağlayabilmek yerine kendi uygulamasını oraya koy olması beni rahatsız etti açıkçası. Çünkü direkt olarak uygulama araçlar menüsünde bunu görebiliyorsunuz.

Oyun Deneyimi

Neden birçok insan Windows kullanır? Özellikle gençler oyun oynamak istiyorsanız bilgisayarınızda başka bir seçeneğiniz yok. Çünkü bugün her ne kadar ne XBox çok gelişmiş olsa da uyku dendiğinde akla gelen ilk işletim sistemi Windows ve Microsoft bunun devam etmesini istiyor. Windows 11 ile beraber özellikle Xbox entegrasyonu çok iyi hale getirmişler. Market ara yüzünü güncellemişler ve yeni akıllı iç diğer modları da 11 kullanıcılarına sunulacak.

Windows 11 akıllı işler sayesinde oyunları daha iyi, daha renkli görmenizi sağlayacak akıllı iş diğer yanında benim en önemsediğim geliştirmelerden bir tanesi de aslında oyun yüklenme süreleri. Bu hızlı yükleme süreleri tamamen minimize edilmiş. Oyun oynama deneyimi artık Windows kullanıcıları tarafından da kullanılabilecek. PC’nin bir eksiği kalmadı. Açıkçası  Windows’ta çok güzel bir oyun deneyimi yaşayacaksınız.

Microsoft Store

Şimdi oyun demişken, Microsoft’un Microsoft Store undan da bahsetmemek olmaz. Dünyanın en kötü marketlerinden bir tanesini kimse kullanmak istemiyordu. Ücretsiz uygulamaları da oradan değil, web sitesinden indirmek istiyordum. Üreticilerin bunu birden geçirdiler artık. Yani koskoca Microsoft’a yakışmayan gerçekten bir uygulama marketleri vardı. Yeni uygulama marketindeki en büyük yeniliklerden bir tanesi ise bence bunu mutlaka yapılacak yapmalı. Artık bir üretici kendini uygulama içi satın alma sistemine sahip olmaya.

Kosova’da herhangi bir komisyon vermeden markette yer alabilecek ve ilk uygulama marketinde yer alan böyle üretici Adobe oldu. Yenilenen ara yüzü oldukça fazla beğendim. Şimdi değinilmesi gereken insanları en çok heyecanlandıran konulardan bir tanesi Android. Uygulamanın Microsoft ta artık çalıştırılabilecek olması.

Android ve Windows Etkileşimi

Ayrıca Bu Android uygulamaları Bu kit sayesinde hızlı bir şekilde Windows uygulamasına dönüştüre bileceksiniz. Kolayca fare ile kontrol edebilir hale getireceksiniz dedi. Hiç kimse sallamadı bu projeyi ve herhangi bir uygulamanın Windows versiyonuna geçiş yaptığını görmedik mobilden. Şimdi diyor ki madem siz geçirmiyorsunuz 14 uygulamanın direk çalıştıracağım sadece burada soru işaretleri var. Oyunlar nasıl tepki verecek mesela.

Genel Değerlendirme

Her yeni işletim sistemi insanlarda büyük bir heyecan yaratıyor. Mobilde olsun bilgisayarda olsun neden bir yenileme yaratıyor? Gördüğümüz alıştığımız ara yüzlerden kurtuluyorsunuz Microsoft ta özel yeni temalarla beraber bunun daha güçlü hissedilmesini sağlamış birçok tema geliyor. Yeni Windows 10 bile beraber zevkinize uygun bir görüntüye sokup kullanabiliyorsunuz. Lakin onu da geliştirmişler. Ben hangisini seçip kullanacağınızı merak ediyorum. Eğer Windows 11-in deneme sürümlerinin videoları dediyseniz ya da siz kurup incelediyseniz bana lütfen hangi temayı kullandığınızı yorumlar kısmında birileri ben genel olarak bu değişimleri beğendim çok olumlu buldum, siz nasıl buldunuz benle paylaşın lütfen.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.