Powerpoint’e Ses Ekleme

1
6.672 görüntülenme

Çoğu kişi yaptığı sunum dosyasına kendi sesini ya da bir fon müziği eklemek ister ama genelde bir sorunla karşılaşır. Bu sorun da şudur. Sunumu yani slaytları hazırladığı bilgisayarda ses dosyası çalıyordur ama başka bir bilgisayara götürdüğünüzde ses çalmıyordur.

Bu sorunun nedeni ses dosyasını powerpoint dosyasının içine gömmeden kaydettiğiniz için oluşur. Özellikle eski sürüm bir Office versiyonunu kullanıyorsanız. Office 2003 gibi. Ses dosyasını gömmek için ekstra bir kaç ayar daha gerekir.

Ama sorunun temel çözümündeki ilk kural; Ses dosyasını eklemeden önce, ses dosyalarınız ile powerpoint sunumunuzun aynı klasörde olması gerekir. Yani sunumunuz masaüstüne kaydedilecekse ses dosyaları da masaüstünde olmalı.

Powerpoint'e Ses Ekleme
Powerpoint’e Ses Ekleme

Office 2010 ve 2013 lerde mp3 ses formatını destekliyor ses gömerken. Dolayısıyla ekstra bir ayara ihtiyaç olmadan (sadece  sunum ile seslerin aynı klasörde olduğuna dikkat edin) ses dosyalarını Ekle-Ses menüsünden ekleyip sunumun içine kolaylıkla gömebilirsiniz.

Office 2007 ve daha alt versiyonlarda ise mp3 formatı yerine wav desteği veriyor program bize. Bu da öncelikle ses dosyanızı mp3 ten wav dosyasına çevirmeniz gerektiği anlamına geliyor. Dönüştürme için aşağıdaki linki ziyaret edebilirsiniz.

Mp3 ü Wav a çevirme

Çeviri işleminden sonra yine “Ekle” menüsünden “Ses” komutlarıyla sesi ekliyoruz. Wav dosyasının mp3 ten yaklaşık 10 kat daha fazla yer kapladığını unutmayın. Gömülecek dosya boyutunun ayarını da yapabilirsiniz. ( Bkz. Ses Araçları altında, Seçenekler sekmesindeki Ses Seçenekleri grubunda Ses Dosyası Boyutu Üst Sınırı )

Powerpoint'e Ses Ekleme
Powerpoint’e Ses Ekleme

Bu noktalara dikkat ederek sesi eklerseniz sunumunuzu kaydettiğinizde sunumun eklenen ses dosyası kadar büyüdüğünden her şeyin yolunda gidip gitmediğini de kontrol edebilirsiniz. Örneğin 3MB lik bir şarkı gömdüyseniz eskiden 200 Kb olan sunumunuz yaklaşık 3200 Kb olmalı. Eğer dosya boyutu böyle olursa başarılı bir şekilde dosyayı sunumun içine gömmüş oluyorsunuz.

Sorularınız varsa yorum yazabilirsiniz.

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.