Excel’de Koşullu Biçimlendirme

0
10.626 görüntülenme

Excel’de yaptığımız çalışmalar kimi zaman çok fazla boyuta sahip olabiliyor ve dosyanın içinde kendimizi kaybedebiliyoruz. Bizim için önem arz eden bazı verileri ilk bakışta fark edebilmek için koşullu biçimlendirme den yararlanırız.

Koşullu biçimlendirme hücreye girdiğiniz değere göre görünüm değiştiren hücreler yapmamıza olanak tanır. Örneğin bir ürünün satışlarıyla ilgili bir listemiz olsun. Ürün satışı 15 den az olan ürünleri yani az satılan ürünleri görmek için az satılan ürünlerin kırmızı, 15 ile 30 arasında olanları sarı, 30 dan fazla satılanları da yeşil olarak göstermek isteyelim.

Excel'de Koşullu Biçimlendirme
Excel’de Koşullu Biçimlendirme

Bu durumda satış adedi altındaki hücreleri seçerek koşullu biçimlendirme menüsüne tıklayarak 3 adet hücre kuralı uygulamalıyız. İlk Kuralda Hücre değeri 15 ile 30 arasındaysa dolgu rengini sarı, 2. de 15 den küçükse dolgu rengini kırmızı, 3.de ise 30 dan büyükse yeşil kurallarını girip tamam deyince aşağıdaki resimde olduğu gibi görünmesi gerekiyor.

İşin güzel tarafı siz daha sonra rakamları değiştirseniz bile kurallar aynı olduğundan yeni sayıya göre hücreler yeniden şekillenecektir. Yani 10 yani kırmızı olan bir hücreye 90 yazdığınızda otomatik olarak yeşile dönüşecektir hücre.

Koşullu Biçimlendirme anında bilgilendirme,fark edilme bakımından oldukça yararlı bir araçtır Excel’de.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.