Boeing Drone – Savar Üretti

0
391 görüntülenme

Teknolojinin gelişmesi ile yaygınlaşan mobil oyuncaklar arasında Drone’ların yeri apayrıdır. Hemen hemen herkes, bütçesine ve oyuncağın özelliğine göre kendi Drone’una sahip olabilmektedir. İşin sıkıntılı tarafı ise, bu cihazların sadece oyuncak olarak kullanılmamaları ve gelişen teknoloji ile bir takım görüntü ya da ses kaydı yapılması ve havadan bazı işlemlerin halledilmesi sırasında güvenlik ihlallerinin yaşanabilmesidir. Özellikle de uçuşlar için kullanılan hava sahalarına girebilen bu cihazlar, uçuş güvenliğini tehlikeye atmaktadır. Yalnızca bu da değil; aynı zamanda kişilerin özel hayatlarının ortaya çıkması ve izinsiz kayıt yapılabilmesi gibi durumlardan dolayı da bu cihazlar sorun teşkil edebilmektedir.

intro_1-boeing-drone-savar-2015-sdn-1440746808

Bu konuda uçuş güvenliğini almak isteyen dev firmalardan Boeing, resmi bir ismi olmayan Drone – Savar lazer silahını üretti. Daha önce benzer bir silahın Amerikan Donanması tarafından da yapıldığı biliniyordu; söz konusu silah da bu silaha benzer özellikler sergilemektedir.

Gelişmiş hedef sistemi ile nişan alabilen ve lazer ışınları sayesinde Drone’ları anında düşürebilen bu silah, metali bile delebilecek bir güç taşıyor. Ancak ne Boeing tarafından, ne de farklı kaynaklar tarafından silaha dair teknik detaylar açıklanmıyor.

news_1-boeing-drone-savar-2015-sdn

Bu anlamda Boieng firmasının yaklaşımı da gayri ciddi olarak yorumlanabilir. Silahın kullanım sırasında Star Wars filminden ses efektleri ile esintiler sunması ve firmanın resmi bir dekleraasyon yayınlamaması gibi noktalar, teknoloji ve savunma sanayi dünyasında şüpheleri de artırıyor.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.