Çanakkale Assos Yorumlarım

0
206 görüntülenme

Daha önce genelde Akdeniz’i tercih eden biri olarak Çanakkale’de tatil konusunda kafamda soru işaretleri vardı. Eğer siz de Çanakkale Assos’ta tatil planladıysanız burda geçirdiğim 4 günlük kısa bir tatil ile ilgili yorumlarımdan yararlanabilirsiniz.

Konum

Öncelikle Çanakkale’ye benim gibi İstanbul’dan ulaşacaksanız, Kilitbahir feribotunu kullandığımı belirteyim. Uzun kuyruklara kalmamak için ben sabah 9 da Kilitbahir’de olacak şekilde saat 05.00 civarı yola çıktım ve yaklaşık 4 saatlik bir yolculuktan sonra (Google Navigasyon sizi Evreşe’den çıkaran bozuk bir yolu olan rotaya sokuyor, mümkünse Yandex Navigasyon kullanın) Kilitbahir’e ulaştık.

Buradan Çanakkale merkeze geçiş yaklaşık 10 dk. sürüyor. Kısa bir feribot yolculuğundan sonra 1 saat 15 dk lık ve yaklaşık 82 km lik bir yolunuz kalacak Assos’a.

Yoldan geçerken Troia Müzesine uğrayabilirsiniz. Yol üstünde 5 km içeri girerek ulaşabilirsiniz. (Biz tercih etmedik)

İlk İzlenim

Assos (Behramkale) ye yaklaştığınızda zaten çarpıcı manzara sizi sizden alıyor. Assos’ta Kadırga koyundaki otelde konakladık. Buradaki otellerin hepsinde konsept, sadece sabah kahvaltı şeklinde. Ancak ücretiyle otele ait ve denize sıfır restoranlarından yemek yiyebilirsiniz.

Genelde deniz mahsulleri ağırlıklı menüleri var restoranların fiyatları da biraz pahalı ancak otantik bir Yunan ezgisi için değer.

Deniz

Buradaki deniz öylesine temiz ki cam gibi, müsilaj konusunda aklımızda soru işaretleri vardı ama bu koya sanki hiç uğramamıştı. Denizin tek dezavantajı (yüzme bilenler için sıkıntı olmayacaktır) 2-3 adım sonra boyu aşması olabilir. Suyu ise Akdeniz’e nazaran soğuk ve benim en hoşuma gidenlerden biri de bu oldu.

Otelimizin havuzu da vardı ve çocuklarımızla burada da vakit geçirdik. Öğlen vakitlerinde atıştırmalık (tost, simit, döner) larla geçiştirdikten sonra akşam 18’den sonra odamıza gelip hazırlanıp restoranlarını deneyimledik.

Yeme-İçme

Öncelikle yakınlardaki Balsara Seyir Bahçesi’ne gittik. Karşılama sıcaktı, hemen yanı başınızdaki bahçeden domates ve biberlerle yapılan tavuk sac güzeldi, kabak çiçeği dolması ve mantısı da güzeldi ancak hesap konusunda aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Porsiyonlar küçüktü.

Zaten burası daha çok kahvaltısı ile ön plana çıkan bir yer diyebilirim. 7-8 masa var ve en güzel tarafı tepedeki konumundan dolayı manzarası. Servis yavaştı ve ödemeyi POS cihazındaki bağlantı sorunundan dolayı nakit ödemek zorunda kaldık.

Sahil kısmındaki otellere ait restoranlardaki deniz ürünleri mahsulü ağırlıklı menüler hoşumuza gitmediğinden yakın civarlardaki lokantalara kadar 15-20 km araçla gitmek zorunda kaldık.

Behramkale

Turistik ve köyün tam ortasında ve zirvede bulunan kale kısmına geldik ancak öğlen vakti olduğundan, kaleye çıkmadık, köyün içinde gezip alışveriş yaptık ve yorgunluk kahvesi ve dondurma ziyafeti ile ayrıldık Assos’tan.

Kısaca

Eğer denizi tertemiz ve suyu kısmen daha soğuk bir yer arıyorsanız Assos mükemmel bir yer. Akşamları gezilebilecek 800 m kadar bir kordonu var. Ailece de gidip zevk alabilirsiniz, arkadaşlarınızla da.

 

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.