Çocuklar Tablet Oynamalı mı?

0
937 görüntülenme

Merhaba günümüz neslinin ortalama 30 lu yaşlarda olduğunu TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) geçenlerde açıklamıştı. Bu nesil ben de dahil olmak üzere, internetsiz ve bilgisayarsız dönemi de bilen ama şu anki teknolojiyi de tüm yönleriyle bilen ve kullanan bir nesiliz. Bizim çocuklarımız ise internetsiz, bilgisayarsız, dokunmatik ekransız bir hayatı hayal bile edemeyebilirler.

Teknolojinin hızlı gelişimi, günlük yaşantıları, ilişkileri kısacası her şeyimizi değiştirdi. Artık akıllı telefonumuz olmadan kendimizi taş devrinde görüyoruz. Sosyal medya tutkunu belki de bağımlısı olduk hepimiz.

Elbette ebeveynlerin bir çoğunun, itiraf etmeliyim ki bazen benim de yaptığımız, küçük yaştaki çocuklarımızı akıllı telefon ya da tabletle oyalama yönteminin neler getirip neler götürdüğünden bahsedeceğim.

Çocuklar Tablet Oynamalı mı?
Çocuklar Tablet Oynamalı mı?

Öncelikle dokunmatik olan yani direkt parmaklarıyla işin içine giren herkes ki özellikle hayata yeni merhaba demiş yaşları 2-5 arasında olan çocuklar için bu daha da önemlidir, yaptığı şeyden daha fazla haz duyar. Çünkü kendisi isteyerek, hissederek yapar. O yüzden çocuklar için akıllı telefon/tablet kullanımı ilk bakışta yararlı görünebilir. Ancak bu dönemde önlem alınmazsa daha sonraki yıllarda ortaya çıkacak sorunların da temeli atılmış oluyor.

Sezgisel takip, el ve parmak kaslarının gelişiminde günde 30 dk ya da 1 saatlik bir egzersiz hayli yeterlidir. Hatta bazı göz doktorları göz tembelliğine de iyi gelebileceğini söylemektedirler. Ama her zamanki gibi burada da önemli nokta sınır. Yani çocuğunuza al şunu da beni rahat bırak diyerek, tüm gün onu dokunmatik bir cihazla baş başa bırakırsanız, okul çağında ona ödevini yaptırmak, arkadaşlarıyla daha fazla vakit geçirmesini sağlamak daha da zor olabilir sizin için.

Her yaşın gerekleri olarak arkadaşlarıyla oynama, hoplama, zıplama, düşme, düşünme, gibi etkinliklere daha fazla ihtiyacı var çocukların. Elbette bilişsel olarak çocuklarınıza renkleri, sayıları öğretirken bu cihaz ve uygulamaların çok yararı oluyor ama dediğim gibi her şeyin bir sınırı olmalı.

Özellikle Samsung android telefonlardaki Çocuk Modu ile bu takip işini çok daha basit yolla çözebilirsiniz. Zaman sınırlaması olan, istediğiniz uygulamaya izin verip istemediklerinizi engelleyebildiğiniz ve yanlışlıkla telefon araması yapmamaları için engeli olan bu uygulama tam bu iş için biçilmiş kaftan.

Herkese çocuklarıyla birlikte mutlu bir hayat diliyorum.

Çocuklar Tablet Oynamalı mı?
Çocuklar Tablet Oynamalı mı?

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.