Göz Kuruluğu Şikayeti Olanlar İçin Yeni Bir Buluş

0
1.076 görüntülenme

Özellikle bilgisayar başında ya da havasız ortamlarda sürekli bir noktaya adapte olarak çalışan, dolayısıyla da göz kırpamasındaki azalmadan ya da başka sebeplerden ötürü gözleri sürekli kuruyan ya da göz yaşı hiç olmayan insanlar için düşünülerek geliştirilmiş yeni bir implant var.

Göz kuruluğu, insanı gerçekten çok rahatsız eden bir durumdur, işte bu sorunu çözecek yeni bir icat geliştirildi.

Cihazın amacı gözyaşı üretimini arttırmak ya da tetiklemek. yani bir düğmeye basacaksınız ve ağlamaya başlayacaksınız.

Göz kuruluğunun uzun süre devam etmesi, kornea üzerinde kalıcı hasarlara da neden olabildiğinden dünyada bir çok insanın yararlanabileceği bir çalışma yapılmış.

Göz Kuruluğu Şikayeti Olanlar İçin Yeni Bir Buluş
Göz Kuruluğu Şikayeti Olanlar İçin Yeni Bir Buluş

Göz damlaları da bu amaçla kullanılabiliyor, ama her zaman göz damlası kullanmak hem geçici hem de her yerde kullanılamaması açısından bir handikap.

Cihazın çalışma mantığı göz yaşı kanallarına çok küçük elektriksel bir titreşim göndererek, kanallardaki göz yaşı sıvısının akmasını sağlamak.

Uzaktan kumanda ile çalışabilecek implant, göz kuruluğu hissettiğinizde gözlerinize elektriksel bir titreşimin başlangıç komutunu verecek ve göz yaşınız gelecek.

1 cm büyüklüğünde olacak cihazın tüm detayları ortaya çıkmış değil. Amerika’da üzerinde halen çalışılıyor, ancak ismi bile konmamış bu icat bence bir çok kişinin en büyük kurtarıcısı olabilir.

 

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.