Ipad Pro Özellikleri Yorumları ve Fiyatı

0
539 görüntülenme

Teknoloji devi Apple, her attığı adımla olay olmaya devam ediyor. Son olarak gerçekleştirdiği etkinlikte de yepyeni bir ürünü tanıtan şirket, söz konusu tanıtımı ile teknoloji dünyasını da ayağa kaldırdı. Şu ana kadar 10 inç büyüklüğün üzerine çıkmayarak tablet üretimine devam eden Apple, yeni iPad Pro ürünü ile 12,9 inçlik bir büyüklüğe çıkmayı tercih etti. Bu hamle de doğal olarak piyasada büyük ses getirdi ve tartışmalara neden oldu. En çok da Apple’ın kendi çizgisinden sapması konusunda bir takım tavizlerin verildiği ile ilgili yorumlar forumlarda dolaşmaya başladı. Fakat bu hamleyi oldukça olumlu görenler de yok değil…

ipad-pro

iPad Pro’nun pek çok tablet ürününü derinden etkileyeceği konuşuluyor. Hem teknik özellikler, hem de ekran büyüklüğü ile farklı şekilde değerlendirilecek olan bu ürün, benzerlerine göre oldukça gelişmiş imkanlar da sağlıyor. Apple, yine kendisi adına büyük sükse yaratacak bir hamleyi yaptığı için gururlu iken, kullanıcılar ise ürüne göre fikirlerini şekillendirecekler.

iPad Pro Özellikleri Nelerdir?

İlk göze çarpan özellik, kuşkusuz ki boyut ile ilgilidir. Boyu büyüyen Apple tablet teknolojisinin iPad Pro ile farklı bir nefes aldığı görülüyor.

Performans olarak söz konusu cihazın %80’lere varan bir artış göstereceğinden bahsedilse de, bu oran abartı sayılmayabilir. Çünkü tanıtım öncesinde de iPad Pro’ya özgü olarak performans değerlerinin fazlası ile katlanacağı konuşulmuştu. Yani bu konu, pek de sürpriz sayılmaz.

İşlemci yönünden Apple A9X kullanacak olan iPad Pro, bu işlemciyi ise 4 GB RAM ile desteklemeyi tasarlıyor. Söz konusu değerler, tablet teknolojisi göz önüne alındığında pek de fena değiller. Zaten yüksek performansın oluşturulması da bu değerler ile sağlanıyor.

new-ipad-pro-envisioned

Gelelim ekran boyutuna… 12,9 inçlik büyüklüğün 2732 x 2048 çözünürlük ile desteklenmesi mantıklı görünürken, ekranın Retina ile var olacağı da tanıtımda bahsedilenler arasında yerini aldı. Bu şekilde de grafik performansının da 2 kat fazla olacağı düşünülüyor. Yani Apple geliştiricileri, bu tablet özelinde ilk olarak performans artırma yöntemlerini değerlendirmişler denebilir.

Pil ömrü olarak incelendiğinde, aktif bir kullanım ile 10 saate kadar dayanabilen güç kaynağı, bu şekli ile oldukça mantıklı bir tercih olacak gibi görünüyor. Çünkü yüksek performanslı bir tabletin güç olarak 10 saate varan bir batarya ile kullanılması oldukça ilgi çekici…

Donanım anlamında 4 farklı hoparlörün bulunduğu Apple iPad Pro, bu özelliği ile de marka adına bir ilki oluşturuyor. Apple, ilk defa bir mobil cihazında 4 ayrı hoparlöre birden yer vermiş durumda.

Son olarak Touch ID özelliği ile vitrine çıkan iPad Pro cihazını Wi – Fİ 802.11 ac bağlantısı ve 150 Mbps LTE teknolojisi de besliyor. Bunların anlamı ise şu; tıpkı yeni nesil olarak çıkarılan Apple ürünleri gibi, bu cihaz da 4G desteğine uyumlu olacak.

 

Diğer Özellikler

iPad Pro cihazının teknik özellikleri yukarıdaki gibiyken, bir takım fiziksel ve donanımsal özellikleri de öne çıkmaktadır. Her ne kadar büyük bir ürün özelliği taşısa da inceliğinden taviz vermeyen yapısı ile göze hoş gelen iPad Pro, 6,9 mm kalınlığa sahiptir.

Ürünün fiziksel klavye desteği de mevcut iken, yine bunun la ilgili olarak Stylus kalemi de şirket tarafından tanıtılmıştır. Bu kaleme ise “Apple Pencil” ismi uygun görülüyor. Apple Pencil, 15 saniyelik bir şarj süresinde 30 dakikaya varan bir ömür sahibi olabiliyor.

iPad Fiyatı Nedir?

Fiyat konusu her üründe olduğu gibi bu üründe de en çok merak edilen noktalar arasında gösteriliyor. Apple iPad Pro, her ne kadar biraz pahalı beklense de umulandan fazlasını beraberinde getirdi. Öyle ki söz konusu ürünün fiyatı, Apple iPhone 6S Plus fiyatını da geride bırakıyor. Amerika içinde 799 dolara satılan bu ürün, ülkemizin vergileri ve döviz kurları ile birleşince ise ortaya çok büyük rakamlar çıkabiliyor.

1389795418-iPads2014b

Astronomik rakamları ile öne çıkan bu ürün Türkiye’de 3000 TL ile 3500 TL arasında satışa sunulacak gibi duruyor. Zaman konusunda her ne kadar net bir bilgi olmasa da Kasım ayı gibi Apple fanlarının kendilerine uygun alışveriş noktalarını dolduracağı düşünülüyor.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.