Programlamaya Nereden Başlamalı?

0
2.493 görüntülenme
Programlama Dilleri
Programlama Dilleri

Aslında bilgisayara karşı ilgisi olan her insan bir şeyler üretmenin verdiği hazzı tatmak, kendisi bir şeyler oluşturmak ister. Bilgisayar dünyasında da bir şeyler üretmek için programlama bilgisine sahip olmak şart. Peki bir web sitesi yapmak istiyoruz, bir program yazmak istiyoruz ya da oyun yapmak istiyoruz nereden başlamalıyız işe?

Öncelikle üretmek için sabırlı olmak gerekiyor. Programlamanın mantığını kavradıktan sonra şu dil bu dil çok önemli değil. Bilmediğiniz dillere bile adapte olmak çok zamanınızı almayacak. Aynı bir yabancı dil öğrendikten sonra 2. yabancı dili daha kolay öğrenmek gibi bir şey. Ancak 1-2 günde hackerlık yapacak seviyede programlama öğrenemez kimse kusura bakmayın.

Gelelim nasıl başlayacağımıza;

Programlama aslında bir sorunu çözmek için yapılacakların bilgisayara sıralı bir şekilde aktarılması işidir. Mesela ben 1 den x e kadar olan sayıların toplamını bulmak istiyorsam;

Visual Basic de

for i=1 to x

java, C ya da php de (küçük farklar olabilir aralarında)

for ( $i=1 ; $i <=x ; $i++ )

şeklinde kodlarla belirtebiliyorum yani syntax denilen yazılım kuralları farklı ama anlatılmak istenen şey aynı. İkisinde de başlangıç ve bitiş noktaları var ve ne kadar artırılacağı.

Bana kalırsa yazılım dili en basit ve İngilizceye en çok benzeyeni Visual Basic o yüzden yeni başlayanlar Visual Basic .Net ile başlayabilir programlamaya. Kendilerini güzel bir kitap alıp Google amcamla birlikte koordineli bir çalışma yaparlarsa 1 ay gibi bir sürede artık kendi söküğünüzü dikebilecek kıvama gelirsiniz. Daha büyük projelerde ne kadar bulunur ne kadar sorunla karşılaşırsanız da programlama bilginiz o kadar artar.

Programcı dostlarıma selamlar..

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.