Mobil Telefonlarınızda En İyi Arayüz Tasarımları İçin Tipografi Püf Noktaları

0
1.831 görüntülenme

Mobil telefonlar, günümüzde sürekli elimizde olan ve nereye gidersek gidelim yanımızdan ayıramadığımız en önemli cihazlar haline geldi. Hal böyle olunca “Telefonlarımız en iyi şekilde nasıl kullanabiliriz” in derdine düştük. Mobil tasarımcılar için ise tipografi kuralları bu konuda en büyük yardımcı. Peki bu kadar önemli olan tipografi nedir?

Tipografi_by_pinarkral

En iyi okunan anlamına gelen tipografi iyi şekilde oluşturulmuşsa, gözler için kolay bir okuma akışı gerçekleştirir. Telefonların ekran alanı çok büyük olmadığı ve yeterli ışık bulunmadığından, bu noktada tipografi için zorluklar oluşur. Ancak küçük ayarlamalarla iyi derecede okunabilirlik sağlanabilir. İşte küçük püf noktaları…

1- Alanlarınızı oluşturun.

Tipografide önemli olan satırların düzenlenmesi ve karmaşaların düzenlenmesi değildir. Önemli olan harflerin bünyesinde boşluklardır. Uygun fontlarla birlikte tipografi çalışmalarınızı düzenleyebilirsiniz.

20080617_101236_tipografi2_copy

2- İdeal satır arası boşluklar çok önemli.

Metinleri okurken çok dar satır arası boşlukların olduğunu düşünün. Okunması ne kadar da zor olmaz mı? Çok geniş satır aralıkları da geniş bir alana yayılacağından problem yaratır. Kullandığınız metne göre satır arası boşlukları ayarlamalısınız.

3- Yazı boyutunu en ideal şekilde ayarlayın.

Yazı boyutu bilgisayarlarda daha kolay ayırt edilebilirken, mobil tasarımlarda bu durum zorlaşabilir. Başlığınız ile metin yazınızın boyutu farklı olsa da mobilde yakın gözükebilir. Aynı anda tüm yazıyı küçültmeniz gerekirse çok rahat okunamayacaktır. Bu nedenle küçültmelerinizi bölüm bölüm ve her grup için ayrı ayrı yapmanızda fayda vardır.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.