Scratch Ses Kod Blokları

0
3.202 görüntülenme
Scratch Ses Kod Blokları
Scratch Ses Kod Blokları

SCRATCH SES KOD BLOKLARI

 1. Karakterimizin bir ses çalmasına yarar. Listeden istediğiniz sesi seçebilirsiniz. Bu listeden yeni sesler seçebilmek için, önce karaktere ses eklenmelidir.
 2. Bir sesin bitene kadar çalmasını sağlar. Bu listeden yeni sesler seçebilmek için, önce karaktere ses eklenmelidir.
 3. Karakterimize çaldırdığımız bütün sesleri durdurmamızı sağlar.
 4. Karakterimize bilgisayarda hazır olan seslerden birini çaldırmamızı sağlar. Buradan ses çalmak için önceden yüklenmesine gerek yok. Listeden alkış, kapı zili, inek çanı gibi sesler seçilebilir.
 5. Çaldığımız sesi istediğimiz vuruş sayısı kadar bekletmemizi sağlar.
 6. Belirlediğimiz bir müzik aletinde bir nota çalmamızı sağlar. Daha sonra soldaki ok işaretine tıklayıp, çıkan piyanodanbir nota seçip sağdaki boşluktan notayı ne kadar çalacağını belirleyebilirsiniz.Eğer çalan enstrümanı değiştirmek istersen önce “Enstrüman’ı 1 Yap” bloğunu kullanarak istediğin enstrümanı belirlemelisin.
 7. Nota ile çaldığımız müziğin enstrümanını değiştirmemizi sağlar. Soldaki ok işaretine tıklayıp, istediğiniz enstrümanı seçebilirsiniz.
 8. Sesin seviyesini yükseltmemizi ve azaltmamızı sağlar. Bu bloğa artı bir değer girersek sesi yükseltebilir, eksi bir değer girersek düşürebiliriz.
 9. Sesin seviyesini yüzde(%) değer vererek yükseltmemizi ve azaltmamızı sağlar. Bu bloğa 0 ile 100 arasında bir değer vermeliyiz. 0 girersek sesi tamamen kısmış oluruz, 100 girersek tamamen açmış oluruz.
 10. O anda çalan sesin seviyesini öğrenmemizi sağlar.
 11. Çaldığımız sesin ya da müziğin hızını yani temposunu değiştirmemizi sağlar.
 12. Çaldığımız sesin ya da müziğin hızını yani temposunu belli bir değer vererek ayarlamamızı sağlar.Bu bloğun değeri bpm’dir. Bpm bir dakikada kaç nota çalınacak demektir. Örneğin 60 bpm derseniz, bir dakikada 60 yani saniyede 1 nota çalınacak demektir.
 13. Sesin temposunu öğrenmemizi sağlar.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.