Sıcaklar Deniz ve Telefonunuz

2
291 görüntülenme

Hepimiz bir an önce kızgın kumlardan serin sulara atlamanın hazzını yaşamak için zamanın çabucak geçmesini bekliyoruz sanırım. Peki deniz, havuz ve yüksek sıcaklıklarda akıllı telefonunuzun zarar görmemesi için ne yapacaksınız?

Eğer hiçbir şey diyorsanız akıllı telefonunuzu kaybedebilirsiniz. Mesela ben daha kötüsünü yapmıştım, cebimde unutmuştum telefonumu 🙂 Su geçirmez özelliği olmayan bir telefonunuz varsa zaten hepsi aynı sonla sonlanır. Ama alınacak bir kaç basit önlemle telefonunuzu koruma altına da alabilirsiniz.

zamazingolar.com-1

Mesela telefonunuzu kesinlikle havuz başında ya da deniz kıyısında güneşin altında kalacak şekilde bırakmayın. Mümkünse üzerini gölge yapacak bir şeyin plaj çantası ya da havlunun altında saklayın. Elbette geri döndüğünüzde oturmadan önce telefonunuzun nerede olduğunu da unutmayın.

Telefonunuza sağlam bir kılıf almak da yararlı olabilir. Kaymaya düşmeye karşı özellikle çerçeve kısmından saran ve çok sert olmayan koruyucular ile telefonunuzu koruyabilirsiniz. Hatta su geçirmez özelliği de bulunan türlerinden alırsanız çok daha iyi olur. Yanlışlıkla su sıçraması ya da kısa süreli suya düşme olaylarında işe yarayabilir.

Sıcaklar Deniz ve Telefonunuz
Sıcaklar Deniz ve Telefonunuz

Eğer telefonunuz hiçbir koruma olmadan suya düşerse ve çok beklemeden alırsanız kesinlikle telefonu kapalı tutun ve pilini çıkartın. Fön makinesi ya da başka bir şeyle kurutmaya çalışmayın. Denize düşerse size tavsiyem önce bir kez daha havuz suyuna sokun ki içindeki oksitlenmeye neden olabilecek tuzu atsın. Şaka yapmıyorum gerçekten de deniz suyunun tuzunu atması için temiz bir suya sokulursa çalışma şansı artar. Sonrasında pilsiz bir şekilde duran telefonunuzu ve pilinizi ayrı ayrı pirinç kavanozlarına koyarak sıkıca kapatın 2-3 gün bekleyin. Pirinç müthiş bir nem çekicidir. 2-3 günün sonunda oksitlenmeye bağlı bir kısa devre olmadıysa telefonunuz çalışacaktır.

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.