Teknolojinin Bilinçsiz Kullanımı

0
4.811 görüntülenme

Teknoloji insanlığın ilk evresinden günümüze kadar gelişimini sürdüren büyük bir etmen, büyük bir güçtür. İnsanlık için her zaman hayatı kolaylaştıran her şey bu alana dâhil olmuştur. Örneğin ateş yakmaya yarayan kibrit kutusundan evlerimizi ısıtan doğalgaza, dünyanın diğer ucundan arkadaşımızla haberleşmemize yarayan telefona ya da televizyona kadar birçok şey bu alanın bir parçasıdır.

Teknolojinin Bilinçsiz Kullanımı
Teknolojinin Bilinçsiz Kullanımı

Teknolojinin ilerlemesi gelişmesi ve her geçen gün kendini yenilemesi insanlık için çok önemlidir fakat en az onun kadar önemli olan bir şey daha vardır ki o da bunun doğru ve bilinçli şekilde yapılmasıdır. Bu iş doğru ve bilinçli şekilde yapılmadığında gerçekten önlenemez, büyük sonuçlar ortaya çıkarabilir. Buna en önemli örnek – herkesin de bildiği – Einstein’ in atom bombası olacaktır. Einstein bu icadı insanlığa yararlı olacak aletlere kapı aralamak için yapmıştır fakat sonuç hiç de öyle olmamıştır. Einstein parçaladığı atomun insanlarca bu şekilde kötü amaçlar için kullanılacağını bilseydi ve hatta bu icadın dünyanın kaderine bu denli etki edeceğini bilseydi belki de bundan vazgeçecekti. Veyahut yapıldığı sıralarda yalnızca tarım işlerini kolaylaştırmak için yapılan ilaçlara ne demeli? Eğer bu ilaçların insanları ölüme sürükleyen uyuşturucu yapımlarında kullanılacağı bilinseydi üretilir miydi?  Tabi ki hayır…

İnsanlık için bu denli önemli olan teknolojinin de aynı zaman da bu kadar yanlış kullanılması gerçekten içler acısıdır ki kesinlikle buna bir çözüm bulunacaktır. Sanırım çözüm yolu da teknolojiyi kullanan herkesin-yani yaşayan herkesin-bilinçli olmasından geçmektedir.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.