Türkiye’de Eğitim Sistemi

0
196 görüntülenme
Türkiye'de Eğitim Sistemi
Türkiye’de Eğitim Sistemi

Türkiye’de öğretmen olmak da, öğrenci olmak da hayli zor. Her şeyin başında, uzun soluklu bir eğitim politikamız olmadığından sürekli yeni arayışlar ve değişiklikler eğitimciyi de öğrenciyi de büyük sıkıntıya sokuyor.

Örneğin neredeyse 2 yılda bir ortaöğretime yani liseye geçiş uygulaması değiştiriliyor. OKS, SBS ve şimdi de TEOG.

Seneye ya da daha sonraki seneler de yine bu geçiş sisteminin değişeceğinden adım gibi eminim.

Peki neden sürekli bu değişimler. Yap boz yapar gibi sürekli sistemi değiştirmek kime ne yarar sağlar?

Bir eğitimci olarak benim düşüncem şudur ki, Milli Eğitim üzerinde eskiz yapılacak bir çalışma alanı değildir. Avrupa ülkelerinde de olduğu gibi 100 lerce yıllık eğitim politikalarımız ve hedeflerimiz olmalı.

Siyasi çıkarlar uğruna geleceğimizi teslim edeceğimiz çocukları daha fazla strese sokmamalıyız. Milli Eğitim Bakanları eğitimin içinden yetişmiş insanlar arasından seçilmeli, öğretmenlerin yaşam kalitesi artırılmalıdır. Öğrenciler at yarışlarındaki atlar gibi sürekli yarış içinde olmamalı. Yeteneklerine göre farklı alanlara yönlendirilebilmeli çocuklar.

Örneğin matematik dersinde çok başarılı olmayan bir çocuk sportif aktivitelerde, görsel sanatlar alanında ya da müzik alanında çok yetenekli kişiler olabiliyor. Ama biz herkesi aynı kalıba sokmak için uğraşıyoruz.

Her parmak nasıl birbirinden farklı ise her çocuk, her öğrenci de kendisine özgüdür. Başarı alanları, zevkleri ve yetenekleri farklı farklıdır. Önemli olan Milli Eğitimin bunun farkında olarak tüm çocukları 3 ya da 4. sınıftan başlayarak yönlendirmelerle yeteneğine uygun okullara yollamasıdır.

Sınav stresi yaşamadan…

 

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.