Türksat 4A Uydu Frekansları Nasıl Ayarlanır?

3
71.966 görüntülenme

Daha önce geçilmesi planlanan Turksat 4A uydusuna geçiş dün gece oldu ama uydu işi ile uğraşanlar da zengin oldu diyebiliriz. Merkezi uydu sistemi olanlardan daire başı para alanlar bile varmış. Peki Turksat 4A uydu frekansları nasıl ayarlanır?

Aslında daha önce bununla ilgili bir yazım daha vardı. Yeni uydu frekanslarını burada da dile getirmiştim.

Öncelikle ekstra bir çanak alma ya da çanak antenin yönünü değiştirmek gibi bir işlem yapmamıza gerek yok. Tek yapacağımız şey uydu alıcısının kumandasını elimize alarak gerekli ayarlamaları yapmak sadece bu kadar.

Türksat 4A Uydu Frekansları Nasıl Ayarlanır?Türksat 4A Uydu Frekansları Nasıl Ayarlanır?
Türksat 4A Uydu Frekansları Nasıl Ayarlanır?

Her evde farklı uydu alıcıları olduğu için farklı marka ve modellerde farklı terimler kullanılabiliyor ama ben en çok kullanılanları yazacağım işiniz kolay olsun diye.

Türksat 4A Uydu Frekansları Nasıl Ayarlanır?
Türksat 4A Uydu Frekansları Nasıl Ayarlanır?

İlk yapılması gereken eski kanallardan kurtulmak. Uydu alıcınızın ayarlar bölümünde Fabrika ayarlarına geri dön / Sıfırla / Reset to Factory Defaults şeklinde bir ibare bulunur buna basarak tüm kanalları silmiş ve  uydu alıcınızı ilk günkü haline getirmiş olursunuz. Bu işlem esnasında kanalları saklamak isteyip istemediğiniz sorulursa hayır diyebilirsiniz. Eğer şifre sorarsa 0000,1111,1234 deneyebilirsiniz.

Sonrasında kendini yeniden başlatan cihazda yine ayarlara gelip Kanal tarama bölümüne giriniz. Bazı uydularda TP ekleme olarak da geçebilir, şebeke arama şeklinde de geçiyor olabilir. Yine Turksat 1C/1B/2A/3A/ gibi eski uydu isimleri ile açılır. Hiç sorun değil zaten isim isterseniz Ayşe yapın uydu isminin hiçbir önemi yok. Turksat uydumuzun altında Frekans ve Symbol değerleri istenecek. Frekans  11844, Symbol 2222 ve polarizasyon u da V (Vertical-Dikey) olarak seçiyor ve Network taraması (şebeke taramasını ) da açık hale getirip taratıyoruz.

Türksat 4A Uydu Frekansları Nasıl Ayarlanır?
Türksat 4A Uydu Frekansları Nasıl Ayarlanır?

Yaklaşık 5-10 dk lık bir tarama sonucu yaklaşık 480 adet televizyon kanalı eklenmiş olacak. Geriye kalan iş en çok kullandığınız kanalları sıralamak ya da favorilere yeniden eklemek kolay gelsin.

TRT 4K kanalını eklemek için TRT 4K Frekansı yazımı inceleyebilirsiniz.

Yorumlarınız ya da sorularınızı aşağıdaki form yardımıyla bana iletebilirsiniz.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.