10 Çekirdekli Yonga Seti MediaTek Tarafından Geliştirildi!

0
151 görüntülenme

Ünlü teknoloji şirketi MediaTek, geçtiğimiz haftalar içinde 10 çekirdekli yonga seti ile haber olmuştu. Hemen ardından ise, Qualcomm tarafından üretilen benzer bir yonga seti basına sızdırıldı. Fakat kimse, resmi bir açıklamaya şahit olmadığı bu gelişmeler içinde, hangi firmanın daha atak olacağını da kestirememişti. En nihayetinde MediaTek, kendini gösterdi ve yonga setini açıkladı.

1_Mediatek

Tayvan merkezli çip üretici devi MediaTek, resmi ağızdan açıklanması beklenen 10 çekirdekli yonga seti için en sonunda basının karşısına çıktı. Helio X20 ismiyle piyasaya sürülecek olan set, pek çok sektörün şimdiden ilgisini çekti bile! MediaTek Helio X20 olarak bundan böyle teknoloji dünyasında yer edinecek…

Çip üzerinde bulunan 10 çekirdek, birbirinden farklı olan frekans hızları ile biliniyor. Şirketin yaptığı açıklamalar ise, mevzu bahis yonga seti üzerinde 2 adet 2.5 GHz frekans hızına sahip olan ARM Cortex A72 ve 4 tane de 2 GHz hızına sahip olan ARM Cortex A53 bulunduğuna işaret ediyor. Ayrıca, 4 adet 1.4 GHz hızına sahip ARM Cortex A53 de cihazda yer alıyor ve çekirdek sayısı 10’a tamamlanıyor.

mediatek-10-cekirdekli-yonga-setini-resmen-du-7305915_x_o

Frekans bazında düşük, orta ve yüksek frekans olarak 3 tipte tasarlanan bu çip, 20 nm üretim teknolojisi sayesinde geliştirilmiş durumda… MediaTek Helio X20 ürünü, güç tüketiminde de % 30’lara varan tasarruf sağlıyor.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.