3D Yazıcıları Artık Evlerde Göreceğiz

0
160 görüntülenme

Son tüketicilerin kullanımına yönelik üretilen 3D baskı teknolojileri de son dönemde optimum hız ve baskı kalitesi seviyesine geldi. Erişilebilir fiyat seviyesine gelmeleriyle de bundan sonra pek çok ev ve iş yerinde 3D yazıcıların kullanımı mümkün olacaktır. Önümüzdeki yıllarda oyuncaktan yedek parçaya kadar birçok ürün nihai tüketiciler tarafından 3D yazıcılar ile kolaylıkla üretilebilecek. Pek çok global firma da bundan sonra ürünlerinin modellerini online platformlarda gerek ücretli gerekse ücretsiz olarak paylaşıma açacaktır. İnsanın hayal edebildiği her şeyi üretebilmesine imkân sağlayan bu teknoloji yeni nesil eğitim sisteminin vazgeçilmez unsuru olarak hayatımıza girecek. Okullarda hızlıca yayılan robotik kodlama dersleri ile gençler bu teknoloji ile tanıştırılmaya başlandı. 3d yazıcı teknolojisi artık her okulda her evde karşımıza çıkabilecek.

Çok çeşitli malzemeden üretim yapılabilecek

Metal 3D baskı teknolojisi henüz ABS baskıya göre yeni yayılmaya başlıyor fakat bu alanda her yıl bir önceki yıla nazaran daha büyük bir atılım yaşanıyor. Günden güne daha fazla firma kendi yazıcılarına sahip oldukça, yazılım hizmetlerinin yazıcıdan daha hızlı gelişeceğini düşünmek yanlış olmaz. Şu anda en çok kullanılan malzemeler plastik ve polimerler fakat teknoloji geliştikçe çok daha karmaşık malzemelerden üretim yapılacağı tahmin ediliyor. Hatta insan dokusu ile organ üretimi yapılacağı konusunda ciddi araştırmalar da mevcut.

3D yazıcılar ilk çıktığı dönemlerde pahalı ve kullanımı pratik olan cihazlar değildi. Daha da önemlisi bir baskı yapılabilmesi için bir nesnenin 3D tasarımının yapılması gerekiyordu. Yaşanan gelişmeler artık durumun değiştiğini gösteriyor. Artık ev tipi garantili 3D yazıcıların fiyatları, akıllı telefon fiyatlarından daha uygun olarak piyasada yerini alıyor. Bunun yanında artık dünyada milyonlarca baskıya hazır 3D tasarım birçok web sitesinde ücretsiz olarak tüketicilerin kullanımına sunuluyor. Aynı şekilde birçok 3D baskı programı internette on-line olarak rahatlıkla kullanılabiliyor. Bu gün pek çok ürünün 3D tasarımını (telefon aksesuarı, mobilya, oyuncak, yedek parça vs.) bu sitelerden indirip kolaylıkla 3 adımda basmak mümkündür. Geleceğin üretim anlayışı şimdikine göre daha pratik ve hızlı olacağı bu gelişmeler sayesinde açıkça görülüyor.  Yazıcıların yanında tasarım teknolojilerinde de önemli gelişmelerin kaçınılmaz olacağı anlaşılıyor.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.