Alışverişte Kadınlar

0
243 görüntülenme

Alışveriş denilince kadınlar için akan sular durur. Erkek için ise aynı şeyleri söylemek pek mümkün değildir. Hele ki bir kadınla alışverişe çıkmış bir erkekseniz durumunuzun pek iç açıcı olmadığını söylemeliyim.

Aslında kadınlara da hak vermiyor değilim, dünyadaki ekonominin ana kaynağı onlar. Onlar olmasa ne bu kadar tüketim olurdu ne de bu kadar üretim. Mesela girin herhangi bir mağazaya, bu elektronik olsun, giyim olsun farketmez. Kadınlar için olan bölümlerin büyüklüğü ya da çeşitliliğine bakın, bir de erkekler için olanına 🙂

Alışverişte Kadınlar
Alışverişte Kadınlar

Her neyse asıl bahsetmek istediğim konu şuydu. Bazı firmalar indirim yaptım deyip kocaman reklamlar yapıştırıp camlarına müşterilerini ve satışını arttırma derdinde. İndirim kelimesini okuyan çoğu insan bunu bir kazanç olarak algılayıp fırsatı kaçırmayım da gidip alayım der. Özellikle kadınlar. Erkekler arasında da yok diyemem.

500 TL lik etiketi olan bir ceketi mesela %80 indirim  ile 100 Tl ye sattıklarını düşünelim. Ya insan hiç demez mi bu ürünün gerçek değeri etiketin üzerinde yazan mı yoksa bu insanların algısı üzerine oynanan bir oyun mu? Düşünün bu ürün 100 TL ye satılsa bile firma kar edebiliyor. Demek ki maliyeti 25-50 TL arasında maksimum. Eh ben de üzerine 500 TL yazan bir etiket vurayım ama üzeri çizgili olsun yani indirimde olduğu için geçerli fiyat o değil. Yani buradaki mesaj şu. Bakın sizler için ne kadar indirim yaptık eh artık alın.

Sadece bu algı ile hareket edip indirim günlerini bekleyen çok insan var ve bu ürünlere gerçekten ihtiyacı da yok çoğu zaman. Mesela hiç aklınızın ucunda yok ama bir bot gördünüz (halbuki botunuz var), çok şık ve fiyatı müthiş ucuz (size göre). Kaçırmadan alayım diyorsunuz ama ihtiyacınız gerçekten var mı buna?

Bir de yaygın olarak bir kanı hakim insanlarda pahalı olan her zaman iyidir. Çoğu zaman böyle olabilir ama hiçbir bilginiz olmadığı bir üründe asla geçerli değildir bu. Mesela sadece internette dolaşacak birisi için 3500 Tl lik bir oyun canavarı alırsak evet iyi bir bilgisayar almış oluruz belki ama ihtiyacımıza göre israf yapmış oluruz. Cebimizden fazladan 2000 Tl den fazla para çıkmasına neden oluyor. Kazanan elbette satış yapanlar siz kaybedensiniz.

Tavsiyem, ölçülü olun, her kampanya ya da indirim yazılarına inanmayın. İhtiyacınıza göre ve bütçenizi ayarlayarak alışveriş yapın.

Biraz da gülelim.

 

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.