Android Cihazınıza Google’ın Uzaktan Erişebildiğini Biliyor Muydunuz?

0
931 görüntülenme

Son zamanlarda artarak yaşanmaya devam eden üzücü terör olayları, hemen hemen her konuda güvenlik tedbirlerinin alınması gerekliliğini bizlere hatırlatıyor. Bu durumdan teknoloji firmaları ve büyük şirketler de çeşitli sorumluluklar çıkartıyorlar. Akıllı telefonlar ile ilgili olarak gelişen yeni durum ise, cihazlardaki güvenliği tehdit edici içeriklerin bir şekilde ulaşılabilir olmasına dayanıyor. Güvenlik güçlerinin ihtiyaç hallerinde bu içeriklere ulaşması için yapılan çalışmalarda sona gelindi ve bir takım yeni bilgiler kamuoyu ile paylaşıldı. Bu bilgilere göre polis, talep ettiği takdirde Google aracılığı ile akıllı telefonlara uzaktan erişebilecek ve içerikleri rahatlıkla görebilecek…

Android Cihazınıza Google’ın Uzaktan Erişebildiğini Biliyor Muydunuz?
Android Cihazınıza Google’ın Uzaktan Erişebildiğini Biliyor Muydunuz?

Terör eylemlerini önceden haber almak ya da şüphelilerin paylaştıkları içerikleri yetkililere iletmek gibi kritik görevlerle donatılan Google, dünya genelindeki tüm Android cihazların %74’lük bir kesimine uzaktan erişebiliyor. Fakat burada önemli bir ayrıntı var; eğer cihaz Android 5.0’dan daha eski bir versiyon kullanıyor ise bahsedilen erişim mümkün oluyor. Özellikle Android Lollipop ve Marshmallow versiyonlarındaki çok sıkı ve üst düzey güvenlik önlemleri, bu cihazlara erişimi engellemeye yetiyor.

Her ne kadar konu güvenlik ile ilgili olsa da, Apple’ın bu konudaki tavrı net. İOS 8 ve üzeri işletim sistemi versiyonlarında istenilse de ulaşılamayan bilgiler ve içerikler, daha düşük versiyonlarda bizzat Apple tarafından erişime kapalı tutuluyor. Yani Apple, kişisel güvenliği toplum güvenliğinden daha yüksek görüyor.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.