Ayak Siğili Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

0
1.242 görüntülenme

Hani derler ya başına gelmeden anlayamazsın diye. Aynen öyle biz de ayak siğiliyle oğlumun ayak tabanındaki 2 tane nasıra benzeyen şişkinlik ile tanıştık.

Bir kaç hafta sonra oğlum yürürken ve koşarken ağrı hissetmeye başlayınca doktorun yolunu tuttuk. Şunu söylemeliyim ki mutlaka tedavi için bir cildiye doktoruna mutlaka görünün.

Bu virüs genellikle başkalarına ait havlu,terlik, ayakkabı kullanımı ya da havuz gibi nemli ortamlardan bulaşabiliyormuş.

Bu siğiller bir virüs sebebiyle vücutta özellikle de ayak tabanı ve ellerde yer edebiliyorlar. Ellerdeki siğiller üzerine baskı uygulanmadığı için oje gibi sürülen ve içinde Salisilik asit bulunan Verrutol denen bir ilaçla rahatlıkla alt edilebiliyor.

Ancak ayak tabanında ise üzerine sürekli bir ağırlık bindiğinden virüs giderek ayak tabanı içine gömülüyor ve tedavisi çok daha uzun sürebiliyor. İlaç tedavisi dışında bir de yakma yöntemi ile bu virüs alt edilebiliyor ancak bir kaç video izledikten sonra vazgeçtim.

Örnek;

Aslında en kısa ve etkili yöntem ama bu esnada lokal anestezi yapılıp yakma işlemi yapıldıktan sonra 1-2 gün istirahat gerektirebilir diye düşünerek ilaç tedavisine karar verdik.

İlaç tedavisinde Verrutol dışında doktorun özel bir karışımı daha vardı, sonrasında öğrendim ki burayı yumuşatmak için kullanılan bu karışım sadece vazelin ve aspirin parçaları. Tedavi geceleri bu karışım, gündüz de Verrutol veya içinde Salisilik asit bulunan diğer ilaçlar şeklinde devam edebiliyor. Yaklaşık 1 ay boyunca ısrarlı bir şekilde bu ilaçları kullanıp (arada ölü dokuları törpülemek ya da makas ile kesmek/koparmak gerekebiliyor) sonuca ulaşabildik.

Tedavinin iyiye gidip gitmediğinide buradaki siğil köklerinin kararmasından anlayabiliyorsunuz. Bu siyah/kahverengi kökleri de törpüleyip sıyırırsanız daha iyi olur.

Yani uzun süren tedavi yöntemi de bu. Bu siğilin olduğu yere nasır bandı koyup yumuşatmak da bir diğer yöntem deniyor ancak ben doktorun talimatları dışına çıkmak istemediğimden uygulamadım.

Bu sorun ile karşılaştıysanız kısa zamanda sağlığınıza kavuşmanız dileği ile, umarım yaşadığım tecrübeler bir nebze size de rehberlik etmiştir.

Sorularınız varsa alttaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.