Be My Eyes, Görme Engellilere Yardım Uygulaması

0
763 görüntülenme

Mobil uygulamalar içinde sosyal sorumluluk anlamında geliştirilen ve emek harcanarak insanlara yararlı olmak isteyen yazılımcıların ortaya koyduğu projeler her zaman için baş tacı ediliyor. Ki olması gereken de zaten bu, hem emeğini, hem de zamanını başka insanların faydası için çeşitli işlere dökmüş olan kişiler, bu övgüyü hak ediyorlar. Be My Eyes da, oldukça hassas bir konuya parmak basan bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

video-undefined-24C3899B00000578-682_636x358

Danimarka merkezli Robocat şirketi, Be My Eyes uygulamasını tasarlayan şirket olarak karşımıza çıkıyor. Söz konusu uygulama ile amaçlanan ise, görme engelli insanların internet üzerinden yardım alabilmesini sağlamak şeklinde tanımlanabilir. Uygulamanın kullanımı ise şu şekilde;

Görme engelli bir kimse, ilginç bir durum ya da herhangi bir sorunla karşılaştığı anda, akıllı telefonunun kamerasını açıyor ve söz konusu sıkıntılı durumu gönüllü kullanıcılara gösteriyor. Uygulamanın sesli yanıt özelliği sayesinde, telefonun diğer ucundaki yardımseverler görme engelli kişiye önündeki durumu açıklıyor ve sorun ortadan kalkmış oluyor.

hqdefault

Uygulama kullanımından da anlaşılacağı üzere çift taraflı bir işlem gerektiriyor. Bu sayede, yardımseverlerin gönüllü olması sağlanırken, görme engellilerin de bu iletişim ağı sayesinde pek çok dertten kurtulduğu gözlemleniyor.

Be My Eyes, şu an için yalnızca Danimarka’da aktif. Abonelik ve bağış sistemleri üzerinden ayakta kalmaya çalışan uygulamanın 700 gönüllüsü var ve sayı sürekli artıyor. Uygulama, kesinlikle kar amacı gütmüyor.

Be My Eyes uygulamasının şu an için Android sürümü yok, ancak AppStore’dan İOS için indirilebilen bir versiyon var.

Uygulamayı görmek veya indirmek için http://www.tamindir.com/be-my-eyes/ios/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.