Çekirdek Savaşları

2
1.295 görüntülenme

Yeni nesil bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlarda işlemci performansları konuşulurken işlemcinin kaç çekirdekli olduğundan bahsedilir ama gözlerden kaçırılan bir detay var.

Aslında bilgisayar, tablet ya da akıllı telefonlarda birden fazla çekirdeğin olması her ne kadar yapılan işlemlerin, teoride çekirdek sayısı kadar bölünmesi anlamına gelse de, uygulama da asla 2 çekirdekli bir işlemci aynı hızdaki tek çekirdekli işlemcinin yaptığını 2 kat hızla yapamaz.

Yani 2 çekirdekli işlemci, 4 çekirdekliden, 4 çekirdekli işlemci 8 çekirdekliden daha yavaş şeklinde bir yaklaşım aslında doğru değil. Peki neden?

8 çekirdekli işlemcili bir akıllı telefon ya da bilgisayar almak için neden kendimizi paralıyoruz?

İşlemcinin çekirdek sayısının fazla olmasının avantajını buna göre yazılmış program ve oyunlar çıktığında anlayacağız. Şu anda 64 bitlik işletim sistemleri bile 8 çekirdekli bir işlemcinin en fazla 2 sini kullanıyor.

Piyasadaki bir çok oyun sadece tek çekirdek ile işlem ve hesaplamalarını yapıyor. Hatta oyunların çoğu işlemcinin yanında kendi işlemcisini (GPU) sunu kullanıyor.

Örnek verecek olursak 2.0 Ghz tek çekirdek işlemci ile çift çekirdek 2.0 Ghz hızında bir işlemcinin yarı hızında değildir. Çift çekirdek işlemcili olan diğerine oranla maksimum %20-30 arasında performans gösterebilir. O da işletim sistemi ve program destekliyorsa ki dediğim gibi birden fazla çekirdeği kullanan program sayısı çok az oyun ise hiç yok denebilecek düzeyde.

Peki çekirdek sayısı bir kıstas değilse neye göre değerlendirme yapacağız?

Tek çekirdek performansına bakacağız. Uygulamaların %90 ından fazlası tek çekirdek kullanıyorsa tek çekirdek performansı o cihazın ya da akıllı telefonun da hızını göstermiş olur. Örneğin en son nesil bazı akıllı telefonların tek çekirdek performanslarına bakalım.

Tek Çekirdek Performansı
Tek Çekirdek Performansı

Görüldüğü gibi Iphone 6 nın daha stabil ve hızlı çalışmasının asıl sebebi tek çekirdek performansının yüksek olması. Çoklu çekirdek ile çalışan program ve oyunların artması dengeleri değiştirecektir ama şu anda durum bu. Eğer çoklu çekirdek performansına bakacak olursak o zaman tabi ki durum da değişiyor.

Çoklu Çekirdek Performansı
Çoklu Çekirdek Performansı

Umarım bazı arkadaşlarımızın kafasındaki bu sorunun cevabını verebilmişimdir. Yorumlarınızı bekliyorum.

2 YORUMLAR

    • Evet, aslında 64 bit işletim sistemleri sadece işleri hızlandırmak için 32 bit e göre 2 kat veri taşıyabiliyor. Thread denilen küçük iş parçaları 8 değil 16 çekirdeğe de bölünse uygulamada asla 8 çekirdek tek çekirdek işlemcinin 8 kat hızlısıdır anlamına gelmiyor. Bunu anlatmaya çalıştım.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.