Çelik Kalem Kısa Film

0
200 görüntülenme

Öğretmenlere şiddet içerikli haberlere her geçen gün bir yenisi eklenmekte. Veliler ya da öğrencileri tarafından darp edilen hatta öldürülen eğitimci arkadaşlar için bir farkındalık projesi hayata geçiren senarist ve yönetmen Serhat Eryiğit kısa bir film ile eğitim camiasına katkıda bulunmak istiyor.

Ancak kendisi de bir öğretmen olan Serhat arkadaşımıza destek olmamız için aşağıdaki linkten küçük de olsa desteklerinizi iletebilirseniz memnun oluruz.

https://www.fongogo.com/Project/celik-kalem-kisa-film

 

Projenin Kısa Bir Özeti

Toplumda vicdan yaralayan olaylara karşı duyarlı olan herkese,  Merhaba…

Ben Serhat ERYİĞİT.  İstanbul Üniversitesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü mezunuyum. 7 senedir bir devlet okulunda görev yapıyorum.  2010 senesinde Altan ERKEKLİ ve Ali İPİN gibi usta sanatçılardan oyunculuk eğitimi aldım. Daha sonra sektörün, oyuncu değil “yazar” ihtiyacı olduğunu fark edip senaryo yazarlığıyla ilgilendim. İlk olarak reklam senaryoları yazarak başladım. Daha sonra toplumsal konulara değinmek istediğimden kısa film senaryosu yazmaya karar verdim. Yazdıklarım birkaç yönetmen tarafından beğenildikten sonra yazdığım senaryoları, toplumda farkındalık yaratmak için hayata geçirmeye hazırlanıyorum.

Öğretmenlik mesleği, hepimize öğretildiği gibi kutsal bir meslektir. Toplumumuzun; başarılı ve ahlaklı bir biçimde şekillenmesi için en önemli görev, aileden sonra biliriz ki öğretmenlerdedir. “Konuşma” ve “dinleme” becerisini her insan doğuştan öğrenir. Ama bu ikisi, hayatımızı devam ettirebilmemiz için tek başlarına yeterli değildir. “Okuma” ve “yazma” becerilerini kazanamadığımız müddetçe özgür bireyler haline gelemeyiz. Hayatımız boyunca birilerinin yardımına muhtaç olarak yaşarız.

Peki bize tam ve özgür bir birey olma fırsatını sunabilecek belki de tek meslek çalışanı olan öğretmenlerimize bu öfkemiz neden?  Zaten bilindiğinin aksine; zor koşullar altında çalışan, sürekli tatil günleri ve haksız yere kazandığı düşünülen maaşıyla gündem olan öğretmenlerin, üzerine bir de fiziksel ve psikolojik şiddet görmesi beni de bir öğretmen olarak derinden yaralıyor.

Ben; tek başıma, görevli olduğum okulda sorumluluklarını seve seve üstlendiğim öğrencilerimde ve velilerimde her fırsatta bu farkındalığı yaratmak için gereken konuşmaları yapıyorum fakat tesir edebildiğim kitle çok sınırlı kaldığından, bu senaryoyla daha büyük kitlelere ulaşmayı ve toplumun her kesiminde bu farkındalığı yaratmayı hedefledim. Bu film sonunda vermek istediğim mesaj aslında çok net: Öğretmenler toplumun düşmanı değil, mimarlarıdır! Onların bu kutsal görevi yerine getirirken, evlatlarımızı eğitip onlara iyi ve güzel bir yaşam sunmaya çalışırken öğretmenlerimize şiddet değil sevgi gösterelim. Bir nebze olsun onlarla empati kurabilelim. Çünkü herkesin bilmesi gerekir ki; çocuklarınızın geleceği biz öğretmenlere emanet. Ve yine herkesin bilmesi gerekir ki, ne kadar psikolojik veya fiziksel şiddet görsek de biz, emanetlerinize gözümüz gibi bakmaya devam edeceğiz.. Tıpkı senaryomdaki genç öğretmenimiz gibi…

Öğretmen olarak görev yaptığım süre boyunca birçok şiddet olayıyla karşı karşıya kaldım. Bu olayların; biz eğitimcileri ne kadar derinden yaraladığını, kendimde ve meslektaşlarımda birebir gözlemledim. En son Kocaeli’nde, öğrencisi tarafından bıçaklanarak öldürülen bir öğretmen haberi okuduğumda,  artık bir şeyler yapma gereği hissettim ve “Çelik Kalem” adlı kısa film senaryosunu yazdım. Senaryomu birkaç sanat atölyesine gönderdim ve yönetmenler tarafından çok beğenildi. Bu projeyi hemen çekmek istediklerini söylediler. Hızla çalışmalara başladık ve senaryomuzu filme dönüştürmek için gerekli olan tüm hesaplamaları yaptık. Sonuç olarak böyle bir bütçe gerekliliği ortaya çıktı. Talep ettiğimiz bütçeyi; film için gerekli olan materyaller, kullanılacak olan ev ve araba kiraları, teknik ekipman kiraları, yapım elemanları ve oyuncuların ücretleri, yapım sonrasında kurgu, yemek ve ulaşım gibi giderlerimize harcayacağız.

Gelin bu farkındalığı hep beraber yaratalım. Güzel bir gelecek ve sağlıklı yetişecek çocuklarımız için taşın altına elimizi koyalım.
Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

 

https://www.fongogo.com/Project/celik-kalem-kisa-film

 

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.