Çocuklarımız Yalanı Bizden Öğrenir

0
138 görüntülenme

Toy ve taze bir öğretmendim. İlk görev yerim, şirin ilimiz Adıyaman idi. Orada, görevimin ilk günle­rinde, çok mübarek adamlarla ta­nıştım. Bana baba gibi davrandılar, unutulmaz dostluklar yaşattılar. Haşan Ağa onlardan biriydi.

Bir gün, beni evinde yemeğe i davet etmişti. Yedik içtik, muhabbet ediyorduk ki, evin telefonu çaldı. İlk okul beşinci sınıfta olan evin en küçüğü, hemen koşup ahizeyi kaldırdı.

“Babam mı?” deyip, gözlerini Haşan Ağa’ya dikti. Haşan Ağa, ses­sizce, iki elini kaldırıp, geriye doğru salladı. Delikanlı mesajı almıştı. Ağzını ahizeye dayadı ve sesini biraz hafifleterek, “Babam evde yokmuş” dedi.

Çocuk, telefonu kapatıp dışarı çı­kınca Hasan Ağa’ya dedim ki:

‘Ağam, herhalde bu iş yanlış oldu.”

“Neden?”

Çocuklarımız Yalanı Bizden Öğrenir
Çocuklarımız Yalanı Bizden Öğrenir

“Bakın, çocuk yalana alışmamış.  Siz işaret edip, izin verdiğiniz halde, “Babam evde yok!” diye­medi. Ancak, “Babam evde yok­muş” diyebildi. Ama bu tavrınız böyle devam ederse, kısa bir zaman sonra, korkarım delikanlı yalan söy­lemeye alışacak ve gayet rahat bir şekilde, size karşı bile yalana baş­vuracaktır.”

Hasan Ağa “Doğru söylüyorsun” dedi.

Evet, ne yazık ki, doğru söylüyor­dum. Çünkü bu doğruya uymayan nice ana-baba, çocuklarına, farkına varmadan yalancılığı öğretiyordu.

(Vehbi Vakkasoğlu)

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.