Grip ve Soğuk Algınlığından Korunma Yolları

0
136 görüntülenme

Grip ve soğuk algınlığı ile mü­cadelede ağız sağlığınızın önemli olduğunu biliyor muydunuz? Ağız mukozası virüslerin kendilerine yaşamak için buldukları en kolay adrestir. Bu nedenle ağız bölgesinin hijyenin sağlanması, bu hijyenin de hem dişlerin, hem diş etlerinin hem de yanak ve dilin fırçalanması ile mümkün olur. Sık sık ağız bakımınızı yapın ve soğuk suyla da gargara yap­mayı unutmayın. Soğuk suyla gargara hem ağız hem de gırtlak bölgesine yerleşmeye çalışan vi­rüsleri öldürmede etkilidir.

Grip ve Soğuk Algınlığından Korunma Yolları
Grip ve Soğuk Algınlığından Korunma Yolları

Grip ve soğuk algınlığından korunmak için beden ısısının sağ­lıklı bir ölçüde tutulması önemli­dir, Kalın giysiler yerine birkaç kat ince giysilerin tercih edilmesi, ayakların sıcak tutulması, su geçirmez ve sağlam ayakkabılar ter­cih edilmesi önemlidir.

İş yerleri, okullar, evler kısacası kapalı alanların ısı ve havalandır­ması grip ve soğuk algınlığına karşı mücadelede önemlidir. Ha­vasız ve fazla sıcak ortamlar mikroplara davetiye çıkarır. Oda­nızın sıcaklığını makul seviyede tutmaya ve sık sık havalandır­maya dikkat edin.

Ayrıca el hijyeninin sağlanması, sık sık duş alınması, yiyip içtikle­rimize dikkat edilmesi (özellikle C ve D vitamini olan gıdaları tüket­mek) ve düzenli egzersiz yapıl­ması da grip ve soğuk algınlığını önleme de önemli etkenlerdir.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.