Corona Virüs Tedavi Kararında Yapay Zeka Faktörü

0
39 görüntülenme

Dünyayı etkisi altına alan ve hemen her ülkeyi can yakıcı şekilde vuran Koronavirüs problemine karşı sürekli yeni adımlar atılarak bu sorunun önüne geçilmeye çalışılıyor. Mücadele kapsamında yenilikler aranırken, teknolojik alanda da mücadeleye katkılar sunulmaya devam ediyor. Kovid 19 salgını sürecinde solunum cihazı ihtiyacı ve yoğun bakım gereksinimi hızla artarken, konu ile ilgili gelişmeler de hız kesmeden devam ediyor.

Copenhagen Üniversitesi’nde üretilen yapay zeka sayesinde, hasta olan kişilerin mevcut durumları üzerinden yapay zeka desteği ile birlikte, ilerleyen dönemlerde solunum cihazına ihtiyaç duyup duymayacağı ve yoğun bakım gereksinimi olup olmayacağı konusunda tahminler edilmeye çalışılacak.

Bu tahminler yapılmaya başlanabilirse, sağlık çalışanları için büyük bir destek sağlanmış olacak. Şu anki durumda sağlıkçılar hastaların ilerleyen safhalarında cihaza ihtiyaç duyup duymayacağını tahmin edemediklerinden, söz konusu durum gerçekleşirse, hasta olan kişiler için daha henüz işin başındayken daha detaylı bir hazırlık yapmak mümkün olacak. Geliştirilen bu yapay zekaya eklenen her yeni veriyle birlikte, ileriye dönül yüksek doğruluğa sahip tahmin yapmak mümkün olacak.

Bu veriler içerisinde, hasta olan kişinin geçmişindeki sağlık durumu ve şu anki sağlık durumu, test sonuçları, yaşı gibi pek çok parametre olacak. Geliştirilen bu yapay zeka ve verdiği sonuçlara göre simülasyon çalışmaları gerçekleştirilebilecektir. Bu çalışmalar, daha öncesinde Çin’de geliştirilmiş ve orada geliştirilen yapay zeka hastaların sonuçlarına göre koronavirüs açısından tahmin yapabilir hale gelmişti. Aynı zamanda bu yapay zeka, öngördüğü sonuçlara göre sağlık çalışanlarına tavsiyeler verebiliyordu.

Bu tarz bir çalışma geliştirilebilir ve iyi sonuçlar alınırsa, Covid 19 gibi bir pandemi durumunda hem sağlık çalışanlarına büyük destek verecek, hem de daha iyi önlemler alınabilmesi için önayak olabilecektir.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.