Çek Endeksi Nedir?

0
807 görüntülenme

Tüzel veya özel kişilerce yapılan ticari işlemlerde kullanılan pek çok ödeme yöntemi vardır. Bu ödeme yöntemlerinin en yaygın olanlarından birisi çektir. Nakit ödemeye bir alternatif olarak geliştirilen çek, malın tesliminde alınan ama bedeli belirtilen vadede ödenen kıymetli bir evraktır. Ancak çekin vadeli bir araç olarak kullanılması güven konusunda pek çok soru işaretine sebep olmaktadır. Çekin karşılıksız çıkabilme ihtimali çek alan taraf açısından çok büyük bir risk demektir. Bu nedenle taraflar çek ile alışverişte tereddütler yaşayabilir. Tam da bu noktada alınan çeklerin karşılıksız olup olmadığını belirlemek adına geliştirilmiş bir sistem karşımıza çıkar: Çek endeksi.

Çek Endeksi Değerlendirmesi

Çek endeksi, çeki veren tarafın daha önce çek ile yaptığı bütün işlemlerini detaylandıran bir değerlendirmedir. Çek endeksi sayesinde çek veren tarafın daha önce verdiği çekleri ödeme durumu tespit edilebilmektedir. Çek endeksi sayesinde elde edilen bilgiler ışığında çeki alacak olan kişi çekin güvenilir olup olmadığı noktasında güvenilir bilgiler elde etmiş olacaktır. Peki, özel veya tüzel kişiler için çek endeksi değerlendirmesi nasıl yapılır?

Çek endeksi değerlendirmesinde özel veya tüzel kişiler tıpkı kredi notunda olduğu gibi risk sıralamasına ve puanlandırmaya tabi tutulur. Çek endeksinde yapılan puanlamada değerler 0 ile 1000 arasındadır. Herkesin tahmin edeceği üzere çek endeksinde 0 çok kötü bir durumu ifade eder. 0’dan 1000’e doğru yaklaşıldıkça çek endeksinin gittikçe iyileştiği kabul edilir. 1000 puan özel veya tüzel kişinin muhteşem bir çek endeksi puanına sahip olduğunu gösterir.

Çek Endeksi Neye Göre Belirlenir?

Çek endeksi değerlendirmesi yapılırken dikkate alınan tek unsur elbette ödenmemiş çekler değildir. Çek endeksi değerlendirmesinde kişinin son 3 yıl içerisinde keşide ettiği (çek düzenlemek) çek sayısı, çekleri vadesinde ödeyip ödemediği veya hiç ödemediği çek sayısı dikkate alınmaktadır. Bu bilgilerle oluşturulan tablo özel veya tüzel kişilerin ticari güvenleri ve gelecekleri açısından oldukça mühimdir.

Ticari açıdan güven vermek ve güven duymak isteyen özel veya tüzel kişiler çek endeksini karşı tarafa kendileri sunarak veya karşı tarafın çek endeksini sorgulayarak ticari ilişkilerini yürütebilmektedir. Bu noktada kişiler Findeks üzerindeki “Çek Endeksi” uygulaması ile kendilerinin ve karşı tarafın çek hareketlerini en iyi şekilde raporlayabilirler. Findeks sayesinde elde edilen detaylı bilgiler taraflar arasında güveni arttırmakla kalmaz aynı zamanda taraflar arasındaki ticaret hacmini de büyütür. Siz de alışverişlerinizde çek kullanıyorsanız alışveriş yapacağınız kişinin çek endeksine ulaşmak için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.