Sigorta Yaptırmanın Hayatımızdaki Önemi

0
355 görüntülenme

Yaşamın bize neler sunduğundan ve ya sunacağından habersiz bir biçimde hayatımızı devam ettiriyoruz. Ancak peki ya çevremizdeki risklere karşı ne gibi önlemler alıyoruz? İşte bu ve bunun gibi bir sürü hayati önem taşıyan detayların cevapları ise sigorta yaptırmaktan geçiyor. Sigorta yaptırmak bize bir anlamda oluşabilecek kazalara karşı güven sağlıyor.

Sigortanın genel olarak hala ne olduğunu kavrayamayanlar için kısa bir cevap vermek gerekirse, en genele tanımıyla sigorta, oluşabilecek mali kayıplara karşı oluşturan bir havuz sistemidir diyebiliriz.

Bireysel ve ya kurumsal anlamda yaşanacak olan mali riskleri yönetebilmek adına kişilerin her hangi bir sigorta acentesine başvurmaları gerekmektedir. Bunun için benim tercihim Generali Sigortadır. Bireylerin yaşamalarını daha da kolaylaştıran kurumsal kaliteyi arttıran sigortalama işlemi kendi içinde pek çok türde günümüzde. Bunların birçoğu bugün ülkemizde oluşabilecek risklere karşı zorunlu hale getirilmiştir.

Sigorta Türleri Nelerdir?

Sigorta türleri temel anlamda seyahatten trafiğe, konuttan deprem sigortasına kadar pek çok riskli alan kategorisinde yer alacak olan alanlar için geçerlidir. Genel olarak bunlara bakacak olursak;

  • Sağlık Sigortası
  • Zorunlu Deprem Sigortası
  • Trafik Araç Sigortası
  • Konut Sigortası
  • İş yeri Sigortası
  • Seyahat Sigortası
  • Ferdi Kaza Sigortası
  • Nakliyat Sigortası
  • Kasko
  • Hırsızlık Sigortası

Bu sigorta türlerinden bazıları isteğe bağlı olarak yaptırılabilirken bazıları ise kanunen zorunlu hale getirilmiş olan sigortalar kategorisine girmektedir. Zorunlu hale getirilerek bir güvence oluşturulan sigortalarda temel amaç üçüncü özellikle üçüncü şahısları risklere karşı koruma amaçlıdır.

Ülkemizde yaşanan trafik kazalarının oranı göz önüne alındığında en fazla ihtiyaç duyulan ve kişi güvenliğini sağlamak amacıyla zorunlu hale getirilen sigortaların başında trafik sigortası gelmektedir. Bu sigorta zorunlu mali sorumluluk sigortası olarak trafiğe çıkan her ara sahibi için gerekli bir sigortadır. Trafik sigortasına sahip olmayan araçlar ise trafik memurları tarafından tespit edildiği takdirde trafikten men edilir.

Zorunlu sigortalar kategorisindeki bir diğer sigorta türü ise (DASK ) Zorunlu Deprem Sigortasıdır.  Bu sigorta türü olası deprem riskine karşı oluşturulan ve mali kayıpları gidermek ve kişilerin mağduriyetini azaltmak adına zorunlu hale getirilen bir sigortadır.

 

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.