Capital İle Finans Haberleri

0
139 görüntülenme

Günümüzde son zamanlarda sürekli bir şekilde değişim gösteren dünya ekonomisi nedeniyle hemen hemen her alanda yer alan tüm firmaların kendi bünyelerinde en çok önem verdiği departmanı finans departmanıdır.

Finans sözlük tanımıyla, şirket ya da firma tarafından ihtiyaç duyulan fonların uygun şartlar ile elde edilesi ve etkili bir şekilde kullanılma faaliyetleridir. Ekonomideki değişimler finansal pozisyonu ve finans birimlerini fazlasıyla etkilediği gibi, hiç olmadığı kadar baskı altında hissettiriyor. Günümüzde finans denildiğinde akıllara gelen ilk şey alım satım ve paranın kendisi oluyor. Oysa finans sadece alım ve satımdan ibaret değil. En genel çerçevesi ile ele alındığında finans ekonomi, jeopolitik konum, siyasal olaylar gibi etmenlerden etkilenen çok boyutlu bir yapı. Hal böyle olunca şirketlerin finans birimlerine düşen sorumluluk da bir hayli fazla.

Finansal yönetim üzerinde titizlikle durulması gereken bir husus. Finansal yönetimin en temel amacı firma değerini en yüksek seviyeye çıkarmaktır. Hangi politikayı, ne şekilde izlemek gerektiğinin belirlenmesi ise finans biriminin en birincil önceliği. Bugün dünya genelinde başarıyla yükselişlerine devam eden şirketlere bakıldığında hepsinin ortak yönü finansal yönetimlerinin oldukça güçlü ve sürdürülebilir oluyor olması.

Şirketler ve firmalar sadece bünyelerinde yer alan gelir ve gider dengelerini kendilerine en çok verim sağlayacak şekilde kullanmak istemez. Bu durumun yanı sıra aynı zamanda şirket ve firmalarının lehine sonuçlar alabilecekleri yatırımlar yapmayı ve diğer firmalar ile rekabet içerisinde olduğu sektörde kazançlı çıkmayı da ister.

Bu kazançlı çıkma hedefini başarı ile gerçekleştiren Türkiye Garanti Bankasını ele alalım. İzlemiş olduğu başarılı finansal stratejiler doğrultusunda Türkiye Garanti Bankası istatistik verilerine göre 2017 yılının ilk 3 ayında 1 milyar 536 milyon 636 bin TL net kar miktarına ulaştı. Öte yandan Türkiye Garanti Bankası’nın aktif büyüklüğü 328 milyar 691 milyon 782 bin iken, ekonomiye sağladığı nakdi ve gayri krediler ise 269 milyar 255 milyon 793 bin TL’dir. Türkiye Garanti Bankası’nın finansal açıdan bu başarısının arkasında neler yattığını, bu başarı için hangi yolların izlendiğini banka Genel Müdürü Fuat Erbil açıkladı. Erbil’in açıklamasını okumak ve en güncen finans haberleri hakkında bilgi almak için Capital.com.tr’yi takip edebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen mesajınızı giriniz.
Lütfen isminizi giriniz

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.